28/8/10

Γαλλία - Ισπανία 72-66

Σε ένα ματς για γερά νεύρα και πολύ χαμηλό σκορ, η Γαλλία νίκησε την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ισπανία με σκορ 72-66.

Η Ισπανία στραβοπάτησε στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ όπως ακριβώς είχε κάνει και πέρυσι στο Ευρωμπάσκετ. Θύτης η Γαλλία του Βινσέν Κολέ με σκορ 72-66
Οι "τρικολόρ" κράτησαν χαμηλό το τέμπο από το ξεκίνημα του αγώνα και έτσι περιόρισαν την Ισπανία που αρέσκεται στο γρήγορο παιχνίδι. Στις αρχές της γ' περιόδου, οι Γάλλοι έμειναν για πέντε λεπτά χωρίς πόντο και οι παίκτες του Σκαριόλο ξέφυγαν (27-35), όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Με υπομονή, επιμονή και καλή άμυνα οι Γάλλοι επέστρεψαν στο παιχνίδι και περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα προηγήθηκαν με +11 (65-54). Η Ισπανία μείωσε με τον Ναβάρο σε 65-59, όμως ο Ντιό ευστόχησε στην επόμενη φάση, δίνοντας μία επιθετική ανάσα στην ομάδα του (67-59).

Όμως, η ομάδα του Κολέ δεν ήταν ψύχραιμη, έχασε την μπάλα και ο Ναβάρο δεν συγχωρεί από τα 6.25μ. Πάντως, ο Αλμπισί με 2/2 βολές διόρθωσε το λάθος του (69-62). Στα 21'' ο Ναβάρο μείωσε στους τέσσερις (70-66), ενώ ο Αλμπισί ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών γράφοντας το τελικό 72-66.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ζελαμπάλ με το αφανέ μαλλί, ενώ 14 έβαλε ο Μπατούμ. Ο άπειρος πλέι μέικερ Αλμπισί λίγο έλειψε με τα λάθη του να... πουλήσει το ματς, ωστόσο ήταν ψύχραιμος στις βολές. Από την άλλη πλευρά ο Ναβάρο πέτυχε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 27-28, 43-44, 72-66.

Γαλλία (Κολέ): Μπατούμ 14, Κόφι 11, Μποκολό, Ντιό 2, Ζελαμπάλ 16, Αλμπισί 13 , Καζέρ, Μαχιμί 5, Τζάκσον, Πιετρούς 4, Ντε Κολό, Τραορέ 7.

Ισπανία (Σκαριόλο): Φερνάντεθ 13, Ναβάρο 17, Λόπεθ 3, Μουμπρού 3, Γκαρμπαχόσα 3, Σαν Εμετέριο, Ρούμπιο 6, Ρέγιες 9, Κλαβέρ, Βάσκεθ 1, Γιουλ 3, Γκασόλ 8.