30/8/10

Σλοβενία - Κροατία: 91-84

Ήταν η 2η νίκη για τους παίκτες του Μέμι Μπετσίροβιτς, που παρά το κακό τους πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να φτάσουν στην τελική επικράτηση (91-84) ξεπερνώντας τον... τρίποντο βομβαρδισμό των Κροατών.

Ο Λάκοβιτς που αφυπνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, που βρήκαν σημαντικές λύσεις στο πρόσωπο του Μίχα Ζούπαν. Καθοριστική ήταν οι συμβολή των Σλόκαρ (στο α' μέρος), του Βίντμαρ, αλλά και του Ντράγκιτς που στην επανάληψη... σταμάτησε τα λάθη και πήγε με δύναμη στο αντίπαλο καλάθι.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με την κροατική υπεροχή να μεταφράζεται σε ένα γρήγορο προβάδισμα στο ξεκίνημα, οι Σλοβένοι χρειάστηκαν αρκετά λεπτά στην πρώτη περίοδο για να ισορροπήσουν το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ούρος Σλόκαρ ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα του Μέμι Μπετσίροβιτς, μειώνοντας σε 18-16 στο 10'.

Η Κροατία συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να καθοδηγεί μαεστρικά την ομάδα του. Το μόνο που κατάφεραν οι Σλοβένοι ήταν να αλλάξουν το ρυθμό του αγώνα με άμυνα ζώνης, την οποία ωστόσο... νίκησε ο "ζεστός" Μάρκο Τόμας με τρίποντο στην εκπνοή για το 44-39.

Η αντεπίθεση των "πρασίνων" ΄ήρθε στην επανάληψη. Η αγωνιστική άνοδος των Ντράγκιτς-Λάκοβιτς, αλλά κι η επιβλητική παρουσία του Βίντμαρ μες στο καλάθι έφερε τα... πάνω-κάτω. Η ομάδα του Μπετσίροβιτς έχτισε ένα σημαντικό προβάδισμα (65-59 στο 30') και πήγε με "αέρα" στην τελευταία καθοριστική περίοδο.

Εκεί οι Κροάτες με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ούκιτς, αλλά και τους "τρίποντους" Πόποβιτς-Τόμας κατάφερε να μειώσει σε 72-71 στο 36'. Ένα σερί 8-0, ωστόσο, αποκατέστησε το προβάδισμα της Σλοβενίας, με τους Ζούπαν-Λάκοβιτς να ευστοχούν σε σουτ έξω από τα 6.25 και τον Ντράγκιτς να σημειώνει ένα εντυπωσιακό γκολ-φάουλ.

Οι Κροάτες πίεσαν, έκαναν φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο, αλλα΄δεν κατάφεραν να αποτρέψουν το τελικό (91-84), που δίνει στη Σλοβενία ένα σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της 2ης θέσης του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 18-16, 44-39, 59-65, 83-89.

Κροατία: Μπάνιτς 6, Κους 2, Τόμας 17 (3), Τόμιτς 4, Ούκιτς 23 (5), Άντριτς 5, Μπογκντάνοβιτς 2, Λόντσαρ, Πλάνινιτς, Πόποβιτς 16 (3), Ζόριτς 8.

Σλοβενία: Μπρέζετς 6, Μπετσίροβιτς 4, Ούντριχ 9 (1), Σλόκαρ 13 (3), Νάχμπαρ 11 (1), Λάκοβιτς 15 (2), Ζούπαν 8 (2), Βίντμαρ 11, Ντράγκιτς 14 (2).