29/8/10

ΗΠΑ-Σλοβενία: 99-77

Κυριαρχώντας στα ριμπάουντ η Αμερική δεν είχε κανένα πρόβλημα να πανηγυρίσει τη 2η νίκη της, επικρατώντας της Σλοβενίας με 99-77. Πρώτος σκόρερ ο Κέβιν Ντουράντ (22π). Παίκτες "κλειδιά" οι Λοβ και Γκέι, την ώρα που οι Ντράγκιτς-Λάκοβιτς έμειναν στα... ρηχά.

Ο Κέβιν Ντουράντ με 22 πόντους αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ για τις ΗΠΑ, ενώ κι οι Ράντι Γκέι (16π) και Κέβιν Λοβ (10 πόντοι και 11 ριμπάουντ) έδωσαν πολύτιμες λύσεις ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Διψήφιο νούμερο πόντων είχαν ακόμη οι Ιγκουοντάλα και Ουέστμπρουκ που σκόραραν από 11.
Να σημειωθεί ότι οι Αμερικάνοι "κατέβασαν" 51 ριμπάουντ, έναντι 24 των Σλοβένων που δεν είχαν σε καλή ημέρα κανένα από τα αστέρια τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Γκόραν Ντράγκιτς είχε μόλις 7 πόντους με 2/8 σουτ σουτ, ενώ ο Γιάκα Λάκοβιτς τέλειωσε το ματς με 5 πόντους και 1/5 τρίποντα. Οι Αμερικάνοι έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Ο Κέβιν Ντουράντ άνοιξε από νωρίς το λογαριασμό του με το αντίπαλο καλάθι κι οι ΝΒΑερ προηγήθηκαν με 23-11 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Συνολικά στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι κατάφεραν να κυριαρχήσουν στους... αιθέρες, ελέγοντας τα ριμπάουντ, γεγονός που αποδείχτηκε κλειδί για τα διευρύνουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμα τους, που έφτασε τους 14 πόντους στο ημίχρονο (42-28).

Στην τρίτη περίοδο ο Κέβιν Λοβ από τον πάγκο έδωσε λύσεις μες στη ρακέτα με αποτέλεσμα οι Αμερικάνοι να στείλουν τη διαφορά κοντά στους 30 πόντους. Από τη στιγμή, όμως, που ο Μέμι Μπετσίροβιτς γύρισε την άμυνα σε ζώνη, άλλαξε το ρυθμό του παιχνιδιού, επιτρέποντας στην ομάδα του να "ροκανίσει" τη διαφορά (67-46).

Ο Βίντμαρ κέρδισε πολλές μάχες και μαζί το χειροκρότημα του γηπέδου (σ.σ ο ίδιος αγωνίζεται στην Τουρκία κι αποτελεί έναν από τους αγαπημένους του κοινού). Οι Σλοβένοι μείωσαν ακόμη και κάτω από τους 20 πόντους (με τρίποντο του Νάχμπαρ σε 71-53), αλλά κάπου εκεί ο Ράντι Γκέι με συνεχόμενους πόντους... έκοψε τη φόρα στον αντίπαλο.

Οι ΝΒΑερ συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στην τελευταία περίοδο, όπου διατήρησαν ένα σταθερό προβάδισμα για το τελικό 99-77.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 23-11, 42-28, 67-46, 99-77.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Ιγκουοντάλα 11, Ντουράντ 22 (2), Όντομ 5 (1), Μπίλαπς 8, Ρόουζ 7 (1), Γκέι 16 (3), Ουέστμπρουκ 11, Γκρέιτζερ, Γκόρντον 6 (2), Κάρι 3 (1), Τσάντλερ, Λοβ 10.

Σλοβενία (Μπετσίροβιτς): Νάχμπαρ 13 (1), Σλόκαρ 4, Μπρέζετς 5, Ντράγκιτς 7 (1), Λάκοβιτς 5 (1), Ρίζβιτς 8, Κλόμπουτσαρ, Γιαγκόντνικ 6, Ζούπαν 2, Βίντμαρ 10, Μπετσίροβιτς 8, Ούντριχ 9 (2).