31/10/10

Ηλυσιακός-Παναθηναϊκός: 62-81

Χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα ο Παναθηναϊκός, νίκησε τον Ηλυσιακό στο μεσημεριανό ματς της Κυριακής και διπλασίασε τις νίκες του στη φετινή Α1.

Ο αγώνας

Από το ξεκίνημα οι "πράσινοι" δεν έδειξαν διάθεση να αφήσουν τον Ηλυσιακό να ελπίσει και στο πεντάλεπτο προηγήθηκαν με 12-8, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 25-14. Ο Ομπράντοβιτς είχε φροντίσει να κλείσει τους Αμερικάνους των γηπεδούχων που δεν μπόρεσαν να κάνουν το παιχνίδι τους, αφήνοντας τον Κυρίτση να κάνει τη δύσκολη δουλειά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Φώτσης ήταν αυτός που ανέλαβε χρέη σκόρερ για τους Πρωταθλητές, αφού δεν σταμάτησε να καρφώνει μετά τις ασίστ που του μοίραζε ο Δημήτρης Διαμαντίδης. Έτσι το σκορ έγινε 18-35 με 6 λεπτά να απομένουν για την ανάπαυλα. Ο Καϊμακόγλου ήταν αυτός που ανέλαβε δράση στη συνέχεια και το προβάδισμα ανέβηκε στους 22 (24-46), με τον Ομπράντοβιτς να κάνει ροτέισον δίνοντας ανάσες στους βασικούς.

Τα λάθη των παικτών του όμως στα τελευταία λεπτά, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κλείσουν την ψαλίδα, μειώνοντας στους 16 με τον Σέρβο κόουτς να εκνευρίζεται και τον Περπέρογλου να φτάνει γρήγορα τα 4 φάουλ.

Μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος, οι "κίτρινοι" κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά ως τους 13 (36-49 στο 22’), έχοντας σε ρόλο ηγέτη τον Καρύδα (5/5 σουτ με 3 τρίποντα), με την ζώνη του Φραγκιά να δυσκολεύει τον Παναθηναϊκό. Ο Νίκολας όμως σκόραρε για 3 και ξεκόλλησε την ομάδα του που ανέβασε το προβάδισμά της ξανά πάνω από τους 20 πόντους (37-61 στο 27').

Ο Καϊμακόγλου που έκανε το καλύτερο του ματς με την "πράσινη" φανέλα ήταν άξιος συμπαραστάτης του Αμερικάνου με 10 πόντους , 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, χωρίς να χάσει σουτ σε 13 λεπτά συμμετοχής, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 42-66.

Η τελευταία περίοδος ήταν φυσικά τυπική διαδικασία, αφού οι "πράσινοι" είχαν εξασφαλίσει τη νίκη. Αυτό που προβλημάτισε τον Ζοτς ήταν ότι ο ρυθμός της ομάδας του έπεσε, με τον Καλάθη να κάνει κάποια λάθη και να... τ' ακούει, πριν ολοκληρωθεί το ματς με σκορ 62-81.

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 31-47, 42-66, 62-81

Ηλυσιακός (Φραγκιάς): Καπινιάρης, Τόμπσον 4, Καρύδας 19(4/4 τριπ., 3/3 δίπ.), Κυρίτσης 10, Παπαντωνίου 5, Κανονίδης, Κουκουλάς 2, Κασελάκης 8(2), Μπάξτερ 8, Γαλιώτος, Μάιλς 6

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 3 (1/5 σουτ), Μάριτς 6, Περπέρογλου  6, Μπατίστ 5, Φώτσης 11, Νίκολας 10(2), Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 2 (4 ασίστ), Βουγιούκας 6, Καλάθης 12 (6 λάθη), Καϊμακόγλου 15 (4/7 διπ., 0/2 τριπ., 7/8 βολ., 10-6 ριμπ., 5 ασίστ, 1 κλεψ., 1 κοψ.), Μαραγκός.