30/10/10

Περιστέρι - Καβάλα 65-54

Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Παπανικολάου που πήρε στις πλάτες του την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη το Περιστέρι νίκησε με σκορ 65-54 της Καβάλας.
Παρά τα 4/23 τρίποντα με τα οποία τελείωσε το ματς το Περιστέρι, κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και να φτάσει στην τελική επικράτηση με όπλο τα ριμπάουντ, τομέα στον οποίο είχε την υπεροχή (39-31).

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 6-1 και 11-6 στο ξεκίνημα του αγώνα δείχνοντας αποφασισμένο να καθαρίσει το ματς, όμως οι παίκτες της Καβάλας έκαναν την ολική επαναφορά. Ο Γιόροβιτς με τρίποντο στο 8ο λεπτό του αγώνα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας, βρέθηκαν στο τέλος του δεκαλέπτου να προηγούνται με 12-18.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με τους γηπεδούχους όχι μόνο να κρατούν το προβάδισμα  αλλά και να το διευρύνουν (24-32). Σε εκείνο το σημείο μίλησε ο Δημήτρης Παπανικολάου ο οποίος μείωσε για την ομάδα του και έτσι οι δύο αντίπαλοι έφυγαν για τα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 27-32.

Στην επανάληψη, ο Δημήτρης Παπανικολάου ήταν αυτός που έδωσε... πνοή στην ομάδα του για να ανεβάσει το ρυθμό της και να παίξει καλύτερα. Στο 25' οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (35-33) και φρόντισαν να το κρατήσουν ως το τέλος. Ο Χαφ ισοφάρισε σε 41-41 στο 28' ενώ η αποβολή από το γήπεδο ενός φιλάθλου του Περιστερίου, προκάλεσε την έκρηξη των οπαδών των γηπεδούχων.

Το 45-43 της γ' περιόδου άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς για τις δύο ομάδες, ωστόσο ο Δημήτρης Παπανκολάου ήταν ασταμάτητος και ηγήθηκε της προσπάθειας για νίκη και στο κρίσιμο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 50-43, όμως η Καβάλα μείωσε στον πόντο (50-49). Ένα τρίποντο του Σκοτ στη συνέχεια έδωσε ώθηση στο Περιστέρι που στο τέλος βρέθηκε μάλιστα και με διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 12-18,27-32, 46-43, 65-54.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 3, Κινγκ 14(1), Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 25(1), Μάντζαρης Αντ. 5(1), Σκοτ 5(1), Τσιάκος, Πέτρουλας, Λούμπι 4, Μότσνικ 9.

Καβάλα
(Πρίφτης): Παλάσιο 8, Κοστόβ, Χαφ 13(3), Παπανικολάου 5(1), Στεφανίδης 5(1), Σίμονς 8, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 10(1), Καραποστόλου 3(1), Σίμτσακ 2, Αγγελόπουλος .