24/11/10

Εργοτέλης-Ολυμπιακός 0-2

Το τέταρτο φετινό γκολ του Μάρκο Πάντελιτς ήταν η αρχή και το πανέμορφο τέρμα του Φουστέρ η σφραγίδα της νίκης των Πειραιωτών στην Κρήτη (2-0). Στο +3 πλέον οι "ερυθρόλευκοι" από τον Παναθηναϊκό.(video)

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε μια πολύ επιθετική ομάδα, οι παίκτες του πίεσαν από το πρώτο λεπτό καθώς είχαν μπροστά τους μόλις 45 λεπτά και τελικά τα κατάφεραν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του Εργοτέλη στο 77'.

Δράστης ήταν ο Μάρκο Πάντελιτς, που παρά το λίγο χρόνο συμμετοχής κατάφερε να φτάσει τα τέσσερα γκολ και να δείξει στους συμπαίκτες του τον δρόμο προς τη νίκη.

Από 'κει και πέρα τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τους παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε, που δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους και στις καθυστερήσεις κατάφεραν να κλειδώσουν το τρίποντο με γκολ του Φουστέρ.

Ο Ισπανός που πέρασε αλλαγή στη θέση του Σέρβου σκόρερ, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη και να τελειώσει τις ελάχιστες ελπίδες των Κρητικών.

Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από την Κρήτη και πλέον είναι μόνος πρώτος στην βαθμολογία της Superleague, έχοντας μάλιστα 3 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο.

Αρκετά λάθη από τον Γιάχο και στο δεύτερο 45λεπτο. Στο πρώτο ημίχρονο είχε ακυρώσει κανονικό γκολ του Τοροσίδη, ενώ τώρα δεν έδωσε πέναλτι στον Ολυμπιακό σε χέρι του Μπέτο μέσα από την περιοχή, σταμάτησε τον Μπούντιμιρ για οφσάιντ ενώ καλυπτόταν (φταίει κυρίως ο βοηθός), ενώ οι Κρητικοί διαμαρτύρονται και για το ξεκίνημα της φάσης του πρώτου γκολ, τονίζοντας πως η προηγούμενη φάση δεν ήταν κόρνερ αλλά άουτ.

Διαιτητής: Γιάχος (Χίου).

Κίτρινες: Ολίσε, Ορφανός, Μπέτο, Λεάλ / Πάντελιτς, Μοδέστο.

Γκολ: 77' Πάντελιτς, 90+5' Φουστέρ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εργοτέλης(Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Ρουμπάκης, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Γιαλούσης, Μπέτο (82' Καρέλης), Σαρρής, Ορφανός, Φραγκουλάκης, Λεάλ (71' Ρομάνο), Μπούντιμιρ.

Ολυμπιακός(Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Χολέμπας, Ποτουρίδης, Α. Παπαδόπουλος, Μοντέστο, Ντουντού, Μοϊσές, Ριέρα, Ρόμενταλ (92' Γκαλίτσιος), Μιραλάς (90' Μήτρογλου), Πάντελιτς (88' Φουστέρ).

Φουλ επίθεση από Βαλβέρδε

Γνωρίζοντας πως ο χρόνος θα είναι περιορισμένος και πως η ομάδα του θα πρέπει να σκοράρει οπωσδήποτε σε 45 λεπτά, ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε μια άκρως επιθετική ενδεκάδα. Για πρώτη φορά άφησε εκτός τον Νταβίδ Φουστέρ, βάζοντας τον Πάντελιτς στην θέση του και ο Μιραλάς γύρισε λίγο πιο πίσω.

Οι Ρόμενταλ και Ποτουρίδης που πέρασαν αλλαγή κόντρα στον ΠΑΟΚ και τα πήγαν περίφημα, ήταν στο αρχικό σχήμα, ενώ οι Μοϊσές Ουρτάδο και Ντουντού ήταν αμυντικά χαφ. Στις υπόλοιπες θέσεις ήταν οι Πάρντο (τερματοφύλακας), Χολέμπας (αριστερό μπακ), Αβραάμ Παπαδόπουλος (σέντερ μπακ), Μοδέστο (δεξί μπακ) και Ριέρα (αριστερό χαφ).

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και από τα πρώτα λεπτά έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους και τις προθέσεις τους να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ. Δεν άργησαν μάλιστα να δημιουργήσουν την πρώτη τους ευκαιρία μπροστά από τα καρέ του Δασκαλάκη.

Στο 49ο λεπτό, ο Μοδέστο έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, ο Πάντελιτς πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά ο πορτιέρο του Εργοτέλη έδιωξε σε κόρνερ. Στην ίδια φάση μάλιστα, οι "ερυθρόλευκοι" διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι, όταν στην σέντρα του Γάλλου άσου του Ολυμπιακού, ο Μπέτο φάνηκε πως ακούμπησε την μπάλα με το χέρι.

Στην συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τους Πειραιώτες να είναι η μόνη ομάδα που έπαιζε ποδόσφαιρο στο Παγκρήτιο. Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου ήταν τις περισσότερες φορές πίσω από την μπάλα και το μόνο που έκαναν ήταν να διώχνουν μακριά, με σκοπό να κρατήσουν το πολυπόθητο βαθμό.

Από την άλλη, οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας, ήταν την περισσότερη ώρα κοντά στην περιοχή των γηπεδούχων και δημιουργούσαν κινδύνους κυρίως με σέντρες, αφού δεν υπήρχε άλλος τρόπος να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του Εργοτέλη.

Στο 60' ο Δασκαλάκης πρόλαβε τον Πάντελιτς στην σέντρα του Ρόμενταλ, ενώ δύο λεπτά αργότερα (62') το σουτ του Μιραλάς κατέληξε στην αγκαλιά του Κρητικού τερματοφύλακα.

Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και αυξανόταν όσο περνούσαν τα λεπτά, όμως ο Εργοτέλης αντιστεκόταν. Κι αν στο 72' η κεφαλιά του Μιραλάς πέρασε άουτ, στο 77' ο Πάντελιτς δεν ήταν το ίδιο άστοχος.

Ο επιθετικός του Ολυμπιακού, με ωραία κεφαλιά από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη και ξεσήκωσε τους φίλους των Πειραιωτών που βρέθηκαν στο Παγκρήτιο. Το τέρμα του Πάντελιτς προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Εργοτέλη, καθώς διαμαρτυρήθηκαν επειδή θεώρησαν πως το κόρνερ από το οποίο ξεκίνησε το γκολ, ήταν άουτ.

Τελικά, μετά από μερικά λεπτά και αρκετές φωνές του Καραγεωργίου που είχαν ως αποτέλεσμα την αποβολή του τεχνικού του Εργοτέλη, το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι, με τους Κρητικούς να τρέχουν για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Πάντελιτς έδειξε τις διαθέσεις του...

...και τον δρόμο προς τη νίκη (0-1)

Παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Ούρκο Πάρντο, αν και σε μια φάση ο Μπούντιμιρ έφευγε μόνος του, αλλά ο επόπτης σήκωσε λανθασμένα το σημαιάκι για οφσάιντ.

Ο Φουστέρ σφράγισε το τρίποντο (0-2)

Και ενώ τα λεπτά περνούσαν και ο Εργοτέλη ήθελε να κάνει την ύστατη προσπάθεια, ο Νταβίδ Φουστέρ έβαλε τέλος στα όνειρα των παικτών του Νίκου Καραγεωργίου στο 95'.

Ο Ισπανός με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην εστία των γηπεδούχων και διαμόρφωσε το τελικό 2-0, κλειδώνοντας το τρίποντο για την ομάδα του.