21/11/10

Παναθηναϊκός - Ηρακλής 4-2

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες με τον πιο επεισοδιακό τρόπο! Με τον Γκμοχ στον πάγκο, τον Φερέιρα στην εξέδρα και τον Ηρακλή μπροστά με 0-2 στο 21', οι "πράσινοι" έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν με 4-2.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά να παγώσουν το ΟΑΚΑ και να προκαλέσουν την οργή των φίλων του "τριφυλλιού", αφού με τον Μάρα (20') και τον Γκαρσία (21') προηγήθηκαν με 0-2.

Ο Λουίς Γκαρθία μείωσε στο 30' με ωραίο σουτ, ενώ δύο κεφαλιές του Τζιμπρίλ Σισέ (45' και 50'), που έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα, έβαλαν μπροστά τον Παναθηναϊκό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 75' ο Πετρόπουλος.

Να σημειωθεί ότι ο Ηρακλής ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Σολτάνι στο 90'+3, με δύο συνεχόμενες κίτρινες κάρτες.

Με αυτή τη νίκη, ο Παναθηναϊκός έμεινε μόνος πρώτος με 24 βαθμούς, έχοντας όμως δύο -ουσιαστικά- παιχνίδια περισσότερα από τον Ολυμπιακό, που την Κυριακή υποδέχεται τον ΠΑΟΚ και την Τετάρτη θα παίξει το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Εργοτέλη, που είχε διακοπεί.

Διαιτητής: Μ. Βοσκάκης.

Βοηθοί: Δ. Ευθυμιάδης, Δ. Γούκος.

Κίτρινες κάρτες: Πλεσί, Γκαρθία - Κυριαζής, Σολτάνι.

Κόκκινη κάρτα: Σολτάνι (90'+3)

Γκολ: 20' Μάρα (0-1), 21' Γκαρσία (0-2), 30' Γκαρθία (1-2), 45' Σισέ (2-2), 50' Σισέ (3-2), 75' Πετρόπουλος (4-2).

Παναθηναϊκός (Γκμοχ): Τζόρβας, Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Κατσουράνης, Σπυρόπουλος, Πλεσί, Σίλβα, Μαρίνος (76' Καραγκούνης), Γκαρθία, Χριστοδουλόπουλος (67' Σιμάο), Σισέ (64' Πετρόπουλος).

Ηρακλής (Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Κυριαζής (46' Σίσιτς), Κατσαμπής (80' Κατσικάς), Χοσέμι, Ντάνι (72' Κομπαγιάσι), Κανακούδης, Γκαρσία, Μάρα, Σολτάνι, Ιάκομπ.