17/11/10

Καντού - Πανελλήνιος 72-57

Ό, τι έχτιζε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το χάλασε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πανελλήνιος που τελικά υπέστη την ήττα και μάλιστα αρκετά βαριά από την Καντού.
Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου αντιστάθηκαν σθεναρά για τρία δεκάλεπτα όμως στο τέταρτο υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα της Καντού η οποία "καθάρισε" το ματς με συνοπτικές διαδικασίες στο τέλος. Το επιμέρους 14-2 που έτρεξαν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της δ' περιόδου έδωσε τη χαριστική βολή στον Πανελλήνιο ο οποίος δεν μπορούσε πλέον να ακολουθήσει.

Πολύ καλό ματς πραγματοποίησε ο Σάμο Ούντριχ που κράτησε όρθια την ομάδα του στην γ' περίοδο δίνοντάς της σημαντικές ανάσες. Πάντως, οι 15 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί, καθώς ήταν απελπιστικά μόνος. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Τζόναθαν Ταμπού 17 πόντους και Νικολά Ματσαρίνο με 12.

Ο Πανελλήνιος έδειξε ότι και φέτος θα επιχειρεί μεγάλο ποσοστό των επιθέσεων του από το τρίποντο, ωστόσο απόψε ήταν απελπιστικά άστοχος, έχοντας μόλις τρία εύστοχα σε 15 προσπάθειες.

Ο αγώνας:

Η Καντού μπήκε πιο αποφασισμένη στο παρκέ και εκμεταλλευόμενη τη δύναμη της έδρας της πήρε τον έλεγχο του αγώνα και μαζί το προβάδισμα με 18-14. Ο Κράμπενχοφτ έκανε κάποια λάθη σε εκείνο το σημείο ενώ οι 3/12 βολές των "Ολυμπιονικών" δεν τους επέτρεπε να πλησιάσουν. Με τρίποντο του Ούντριχ ο Πανελλήνιος μείωσε σε 15-9 και πλησίασε στο καλάθι με τον Κράμπενχοφτ (15-13).

Τελικά, οι Ιταλοί με 3/3 βολές ολοκλήρωσαν το α' δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 18-14, κρατώντας ένα προβάδισμα έστω και μικρό. Στη συνέχεια, η Καντού ξεφύγε 21-16 στο 12', όμως ο Πανελλήνιος αντέδρασε άμεσα.

Οι "Ολυμπιονίκες" απάντησαν με ένα σερί 6-0 και προηγήθηκαν 21-22, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα. Από εκεί και πέρα το ματς έγινε ντέρμπι και άπαντες και οι δύο ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ (26-29, 31-29), ενώ είχαμε και συνεχείς ισοπαλίες (24-24, 31-31).

Τελικά, η Καντού φεύγει για τα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα ενός πόντου (34-33), με τον Πανελλήνιο να έχει κακά ποσοστά σε τρίποντα (28%) και βολές (35%) . Από 8 πόντους οι Ούντριχ και Κράμπενχοφτ.

Άντεξε μέχρι το 30'

Στην επανάληψη, ο Σάμο Ούντριχ κράτησε τον Πανελλήνιο όρθιο πετυχαίνοντας εννιά διαδοχικούς πόντους (37-40). Στο 26' με τρίποντο του Ντέρικ Μπάιαρς οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +6 (39-45), όμως η Καντού μείωσε αμέσως (43-45).

Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Μάικ Γκριν που ισοφάρισε σε 47-47 και έγραψε το 52-48 που ήταν και το σκορ στο 30ο λεπτό, με τους "Ολυμπιονίκες" να κάνουν μία αξιοσημείωτη προσπάθεια και να μένουν στο ματς.

Με το ξεκίνημα της δ' περιόδου, μία τρίποντη βόμβα από τον Τζόναθαν Ταμπού έφερε το ματς στο +7 (55-48) δίνοντας στην Καντού σαφές προβάδισμα για να καθαρίσει το ματς. Με ένα επιμέρους 14-2 οι Ιταλοί μέχρι το 25' ουσιαστικά "καθάρισαν" το ματς καθώς ο Πανελλήνιος δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσει.

Έτσι, λοιπόν, η διαφορά άγγιξε τους 16 πόντους (66-50) σε πρώτη φάση, ενώ λίγο πριν το τέλος του αγώνα εκτοξεύτηκε και στους 18 (72-54). Το μόνο που κατάφερε ο Πανελλήνιος ήταν να μειώσει με καλάθι και φάουλ του Όστοϊτς για το τελικό 72-57.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-33, 52-48, 72-57

Καντού (Τρινκέρι): Μικόβ 6, Όρτνερ 4, Μαρκοϊσβίλι 8, Μαρκονάτο 2, Ματσαρίνο 12(4), Μιάν 8(2), Ουρμπούτις 3(1), Ντίβιακ 3, Ταμπού 17(3), Γκριν 9.

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος, Καλαϊτζής, Μπάιαρς 6(1), Κράμπενχοφτ 6, Σκλάβος 6, Μπράουν 8, Όστοϊτς 7, Κομποδιέτας, Μπέιλι 7(1), Ούντριχ 15(1).