28/11/10

Κολοσσός - Άρης 89-70

Εκπληκτική εμφάνιση που δημιουργεί προσδοκίες για το μέλλον έκανε ο Κολοσσός ο οποίος επιβλήθηκε εύκολα του Άρη με σκορ 89-70, υποχρεώνοντάς τον στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα
Ο Κολοσσός έκανε ό, τι ήθελε στο παρκέ και έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων πέρασε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον Άρη

Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 33 (!) πόντους, ωστόσο στο τέλος κατάφεραν να μειώσουν κάπως τη διαφορά, όχι όμως και την αξία της νίκης για τον Κολοσσό, ο οποίος... ξεμπούκωσε. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Άγγελος Τσάμης με 24 πόντους, ενώ από 14 είχαν Παππάς και Καλάθης.

Καλός στο ντεμπούτο του ο Γκόλεματς ο οποίος τελείωσε το ματς με 7 πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ σε σχεδόν 20 λεπτά συμμετοχής. Ο Κολοσσός είχε εκπληκτικά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα σουτάροντας με 54% και 63% αντίστοιχα. Αντίθετα, ο Άρης που δεν είχε λύσεις στη ρακέτα του, έκανε πολλά άστοχα σουτ τριών πόντων σταματώντας τελικά στα 23 εκ των οποίων μόνο τα 6 ήταν εύστοχα.

Σίγουρα, τα 21 λάθη των παικτών του και οι 10/12 αιφνιδιασμούς των αντιπάλων προβλημάτισαν τον Σαρόν Ντρούκερ που είδε την ομάδα να φεύγει ηττημένη από το παρκέ για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα.

Ο αγώνας:

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Κολοσσός ήταν καλύτερος και με όπλο τους Καλάθη και Παππά οι "θαλασσί" ξέφυγαν με 16-9 στο 6ο λεπτό του αγώνα. Οι Θεσσαλονικείς πάντως βελτίωσαν την άμυνά τους και μείωσαν στον πόντο (18-17) με τον Χατζηβρέττα.

Οι "θαλασσί" δεν κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά και έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 22-21 και το παιχνίδι απόλυτα ισορροπημένο. Από επτά ριμπάουντ κατέβασαν οι δύο ομάδες και έκαναν από 4 λάθη, ενώ οι παίκτες του Σφαιρόπουλου είχαν 8/15 σουτ εντός παιδιάς, έναντι 7/13 του Άρη.

Ο Χαραλαμπίδης έκανε το 22-23 στην αρχή της β' περιόδου και όλα έδειχναν πως οι Θεσσαλονικείς είχαν βρει τις λύσεις που χρειάζονταν. Ωστόσο, τα πράγματα εξελίχθηκαν τελείως διαφορετικά. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 14' (29-29), όμως η συνέχεια ανήκε στον Κολοσσό.

Με σερί 8-0 οι "θαλασσί" προηγήθηκαν με 37-29 και συνέχισαν να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά τρέχοντας με κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό. Ο Γκόλεματς ήταν καθοριστικός σε εκείνο το διάστημα όπως άλλωστε και ο Παππάς που έγραψε με λέι απ το 51-37 του ημιχρόνου.  Οι γηπεδούχοι είχαν 7/8 αιφνιδιασμούς ενώ ο Άρης αντιμετώπιζε μεγάλα επιθετικά προβλήματα.

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +33

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα από πλευράς Άρη. Οι παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό και η διαφορά πολύ γρήγορα άρχισε να παίρνει διαστάσεις. Έξι διαδοχικοί πόντοι από τον Χαρίση που δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα έκαναν το σκορ 59-39.

Οι Θεσσαλονικείς που είχαν πολλά προβλήματα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, το μόνο που κατάφεραν να ήταν να μειώσουν σε 61-48 που ήταν και η τελευταία φορά που βρέθηκαν τόσο κοντά στον αντίπαλο τους. Το δεκάλεπτο έκλεισε με επιμέρους 6-1 και τον Κολοσσό να προηγείται με 67-49.

Στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου, ο Κολοσσός θέλησε να δώσει τη χαριστική βολή στον Άρη και τα κατάφερε από τη στιγμή που με ένα εκπληκτικό 14-0 το οποίο έκανε το σκορ 81-49. Ο Αντώνης Ασημακόπουλος με δύο συνεχόμενα τρίποντα έστειλε τη διαφορά και στους 33 πόντους (84-51), ενώ ο Τάκερ ξεκόλλησε από τα 49 πόντους τον Άρη μόλις στο 35΄.

Ακολούθησε σερί 10-0 από τον Άρη ο οποίος προσπάθησε να συμμαζέψει τα... ασυμμάζευτα μέσα στο παρκέ, μειώνοντας σε 84-61 καλύπτοντας κάπως τη διαφορά που είχε πάρει μεγάλες διαστάσεις. Τα πάντα είχαν τελειώσει και οι "θαλασσί" βρήκαν την ευκαιρία να περάσουν στο παρκέ και τους αναπληρωματικούς τους. Ο Άρης ολοκλήρωσε το ματς με σερί 5-0 που του επέτρεψε να μειώσει κάτω από τους 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 51-37, 67-49, 89-70

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 14, Αυγενικός, Πάνος, Μαννωλόπουλος, Ασημακόπουλος 12(2), Φορντ 1, Χαρίσης 17, Τσάμης 24(1), Παππάς 14(2), Γκόλεματς 7, Δανάς, Ιβάνοβιτς.

Άρης (Ντρούκερ): Ντάνστον 1, Ταπούτος 16(2), Τάκερ 4, Τσαϊρέλης 5, Χατζηβρέττας 6, Χαραλαμπίδης 13(1), Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 11, Χρυσικόπουλος 6(2), Σλούκας 8(1).