18/12/10

Μαρούσι-ΠΑΟΚ: 81-76

Έπειτα από πολύ μεγάλη μάχη στο κλειστό του Αγίου Θωμά, το Μαρούσι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΟΚ τον οποίο νίκησε στην παράταση με 81-76 για την ένατη αγωνιστική της Α1.
Οι "κίτρινοι" οδηγούμενοι από τον φανταστικό Μπάγκαριτς (17 πόντοι και 7 ριμπάουντ), αλλά και τον άνθρωπο των ειδικών αποστολών Γιάννη Γκαγκαλούδη (14 πόντοι και 6 ασίστ), πήραν το θετικό αποτέλεσμα, με τον Νέστορα Κόμματο να κάνει "πάρτυ" στο έξτρα πεντάλεπτο (10 πόντους μόνο σ' αυτό το διάστημα και 18 συνολικά + 8 ριμπάουντ).

Από πλευράς "Δικεφάλου" ο Γκρέι (25 πόντοι, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ) αλλά και οι Μάρσαλ (17 πόντοι)-Παπαδόπουλος (18 πόντοι), έκαναν ό,τι μπορούσαν αλλά δεν είχαν τη δυνατότητα να ανατρέψουν την κατάσταση για την ομάδα τους, που έχασε την ευκαιρία για μία εκτός έδρας επικράτηση.

Ο αγώνας

Από την αρχή το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με το Μαρούσι να παίρνει το προβάδισμα και τον ΠΑΟΚ άμεσα να ισοφαρίζει και να προσπερνάει λόγω της παρουσίας των Αμερικάνων (Γκρέι και Μάρσαλ). Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης ήταν αυτός που είχε το ρόλο του ηγέτη και με τη βοήθεια του Ουίντεν, το προβάδισμα των "κίτρινων" ανέβηκε στους 5 πόντους (22-17) πριν ο Γκρέι κάνει το 22-19 του δεκάλεπτου.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε στους γηπεδούχους που στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου έκαναν ένα μίνι-ξέσπασμα, με τον Γκαγκαλόυδη και πάλι να οδηγεί, με αποτέλεσμα να φτάσουν για πρώτη φορά στο +6 (33-27). Για ακόμα μία φορά όμως, ο Ρόουλ Μάρσαλ ήταν αυτός που πήρε την ομάδα στις πλάτες του και την έβαλε ξανά μέσα στο ματς, μειώνοντας στο πόντο, με το πρώτο μέρος να λήγει τελικά με σκορ 39-38.

Καλά ξεκίνησε ο "Δικέφαλος" στο δεύτερο μέρος, αφού με τον Μάρσαλ κατάφερε να προηγηθεί με 42-39. Το Μαρούσι αντέδρασε άμεσα και με σερί 8-0 έκανε το 47-42. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, αφού ο Γκρέι και ο Παπαδόπουλος με επιμέρους 0-5 ισοφάρισαν σε 47-47. Ο Λάζος κέρδισε αρκετές μάχες και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Γκρέι δήλωσε και πάλι "παρών" και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 54-55.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, ώσπου 5 λεπτά πριν το τέλος το Μαρούσι πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα 6 πόντων όταν σκόραραν οι Μπάγκαριτς και Ουίντεν (63-57). Ο Κογιαντίνοβιτς έβαλε πολύ κρίσιμο τρίποντο 3' πριν το τέλος κάνοντας το 66-59 και ο "Δικέφαλος" έδειχνε να μην έχει δυνάμεις.

Ο Μάρσαλ όμως μείωσε με μία βολή και ο Γκρέι με τρίποντο 1' πριν τη λήξη έβαλε ξανά τους Θεσσαλονικείς στο ματς, μειώνοντας σε 66-63. Ο Μάρσαλ συνέχισε απτόητος και με 3/4 βολές, ισοφάρισε σε 66-66, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η προσωπικότητα του Νέστορα Κόμματου ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά. Ο έμπειρος φόργουορντ έδωσε προσωπική μάχη με τον Γκρέι που "στήριζε" τον ΠΑΟΚ και βγήκε νικητής, όπως και η ομάδα του με τελικό σκορ 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-38, 54-55, 66-66, Παράταση: 81-76

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Μαρούσι (Αλεξανδρής): Μπόγιτς 8, Νοεάς, Μπάγκαριτς 17, Χουέρτας 4, Χαριτόπουλος, Γκαγκαλούδης 14 (1), Ουίντεν 15 (3), Κογιαντίνοβιτς 6 (1), Σιαμανδούρας, Κόμματος 17 (1)

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 17 (1), ΜακΓκράθ 2, Αποστολίδης, Δέδας 4, Ντόζιερ 6, Γκρέι 25 (3), Παπαδόπουλος 18, Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 4