19/12/10

NBA NEWS

Συγκλονιστική εξέλιξη είχαν τα 4 από τα 8 παιχνίδια που έγιναν τα ξημερώματα της Κυριακής. Οι Σπερς διεύρυναν το ρεκόρ τους σε 23-3 λυγίζοντας στην παράταση τους Γκρίζλις έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Τόνι Πάρκερ (37π. 9 ασ.) Το βιολί τους και οι Χιτ, έφτασαν στην 12η συνεχόμενη νίκη με χάρη στο σκοράρισμα του ΛεΜπρον (32π.) και δυο βολές του Γουέιντ στο φινάλε

Έστω και αν χρειάστηκαν την παράταση, οι Σπερς πέτυχαν την 23η τους νίκη σε 26 αγώνες επικρατώντας στο Σαν Αντόνιο των Μέμφις Γκρίζλις με 112-106. Τρομερός ο Τόνι Πάρκερ σταμάτησε στους 37 πόντους με 15/21 σουτ εντός παιδιάς.

Σκούρα τα βρήκαν και οι Χιτ αλλά έφτασαν στην 12η σερί τους νίκη περνώντας από την Ουάσινγκτον με 95-94 επί των Ουίζαρντς. Πρώτος σκόρερ ξανά ο ΛεΜπρον με 32 πόντους, ωστόσο το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γουέιντ με δύο εύστοχες βολές 7.9" πριν το τέλος.
Θρίλερ είχαμε και στο Σικάγο όπου οι Μπουλς από το 93-100 κόντρα στους Κλίπερς 40'' πριν τη λήξη, έφτασαν το ματς μία ανάσα από την παράταση. Όμως ο Ρόουζ, παρά τους 34 του πόντους, αποδείχθηκε μοιραίος καθώς ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές 0.8" πριν το φινάλε γράφοντας το τελικό 99-100.

Μοιραίος ήταν και ο Ελις για τους Γουόριορς (αν και αυτός πρώτος σκόρερ για την ομάδα του με 26 πόντους) καθώς αστόχησε 0.8" πριν το τέλος σε σουτ που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του μέσα στο Πόρτλαντ επί των Μπλέιζερς (τελικό σκορ 96-95 για τους γηπεδούχους).