30/1/11

Παναθηναϊκός-Ηλυσιακός: 88-71

Εύκολο απόγευμα πέρασε στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός που μετά το πρώτο ημίχρονο στο οποίο βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 11 πόντους (31-42), επέβαλε τον ρυθμό του και επικράτησε του Ηλυσιακού με 88-71 στον κεκλεισμένων των θυρών αγώνα για την 15η αγωνιστική της Α1.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που είχε... σκαμπανεβάσματα στην "πρόβα τζενεράλε" ενόψει Κάχα Λαμποράλ (Πέμπτη, 21:30 στη Βιτόρια), ήταν ο Αντώνης Φώτσης με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Ντρου Νίκολας σκόραρε 18.

Από πλευράς Ηλυσιακού ο Κυρίτσης είχε 17 πόντους, ο Χατζής 12 και οι Μπάξτερ - Ντόουσον από 10 (ο δεύτερος μάζεψε και 10 ριμπάουντ).

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως ακριβώς αναμενόταν, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει δυνατά και αμέσως να παίρνει διαφορά 7 πόντων (12-5) στο επτάλεπτο με τον Φώτση σε ρόλο ηγέτη. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν παραιτήθηκαν και χάρη κυρίως στον Κυρίτση αλλά και τον Ουέμπ, κατάφεραν 2 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου να προσπεράσουν με σερί 3-11 για να γίνει το σκορ 15-16. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν ακάθεκτοι και με τον Χατζή να παίρνει πρωτοβουλίες κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 24-20.

Την καλή του εμφάνιση συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηλυσιακός που έχοντας τον Χατζή σε ρόλο ηγέτη, έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (22-32) μετά από 3 λεπτά. Η κυριαρχία των "κίτρινων" συνεχίστηκε αφού κατάφεραν να φτάσουν ως το +11 (31-42). Σ' εκείνο το σημείο αποφάσισαν οι παίκτες του "τριφυλλιού" να αντιδράσουν και αυξάνοντας την πίεση στην άμυνα, έφτασαν σε σερί 9-0 ως το ημίχρονο (41-42) με τους Φώτση (19 πόντοι στο πρώτο μέρος) και Νίκολας να οδηγούν.

Ο Μάικ Μπατίστ οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο +4 (50-46) στην τρίτη περίοδο, με τον Κούκουλα να είναι ο παίκτης που έπαιρνε τις πρωτοβουλίες από πλευράς Ηλυσιακού. Ο Παναθηναϊκός είχε πλέον τα ηνία και αφού ξεκίνησε να εκμεταλλεύεται και το transition παιχνίδι, ξέφυγε για τα καλά. Οι Μπατίστ και Φώτσης σκόραραν κατά βούληση και μετέτρεψαν το ματς σε παράσταση για ένα ρόλο. Οι Πρωταθλητές έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 57-52.

Τυπική διαδικασία αποτέλεσε η τελευταία περίοδος στην οποία όλα πια είχαν κριθεί. Ο Ομπράντοβιτς δοκίμασε κάποια σχήματα ενόψει συνέχειας, ενώ ο Νίκολας έφερε για πρώτη φορά την ομάδα του στο +20 (72-52). Το μόνο που κατάφεραν οι "κίτρινοι" στα τελευταία λεπτά ήταν να μειώσουν στο τελικό 88-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-42, 57-52, 88-71

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 8 (1), Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 13, Φώτσης 23 (3), Σάτο 5 (1), Νίκολας 18 (3), Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 7 (1), Βουγιούκας 3, Καλάθης 1

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καρύδας, Ουέμπ 3 (1), Κυρίτσης 17, Χατζής 12, ΠΑπαντωνίου 6 (1), Κανονίδης 1, Κούκουλας 6, Τόντιτς 2, Κασελάκης 4, Μπάξτερ 10 (2), Ντόουσον 10