26/2/11

Άρης - Κολοσσός Ρόδου 75-66

Ο Άρης επικράτησε στο Αλεξάνδρειο του Κολοσσού Ρόδου με 75-66 και πλησίασε ακόμα περισσότερο στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς, επέβαλαν τον ρυθμό τους και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τον Κολοσσό Ρόδου.

Οι "κιτρινόμαυροι" έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 75-66, "εδραιώθηκαν" στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος και πλέον μπορούν να κοιτάνε την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Ο Κώστας Χαραλαμπίδης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση για τον Άρη, καθώς σημείωσε 24 πόντους, έχοντας 5/5 τρίποντα, ενώ ο Μπορόβνιακ πρόσθεσε άλλους 16. Για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ο Πατ Καλάθης είχε 19 πόντους και ο Νίκος Παππάς 11.

Ο αγώνας

Ο Αρης προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και εν μέρη τα κατάφερε. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 14-11 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, χάρη κυρίως στα τρίποντα των Χαραλαμπίδη, Ταπούτου.

Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 17-20, προτού ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με 20-20 ύστερα από 1/2 βολές του Κώστα Χαραλαμπίδη.

Στη δεύτερη περίοδο καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε ικανή να ξεφύγει σκορ. Σταδιακά, όμως ο Άρης πίεσε και κατάφερε να αποσπαστεί με 7 πόντους πέντε λεπτά το τέλος του δεκαλέπτου (31-24). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και με τα διαδοχικά τρίποντα του Μπράουν και τους σημαντικούς πόντους του Μπορόβνιακ έκλεισαν το ημίχρονο με +8 (43-35).

Ανέβασε τον ρυθμό...

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Ο Κολοσσός δεν μπορούσε να βρει τρόπο να σταματήσει τον Μπορόβνιακ και ο τελευταίος ανέβασε την διαφορά στους 9 πόντους (46-37). Την σκυτάλη από τον Μπορόβνιακ πήρε ο Χαραλαμπίδης, ο οποίος σημείωσε με τρίποντο το 51-37. Ο Άρης δεν σταμάτησε εκεί και κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 60-46.

Οι γηπεδούχοι στην τέταρτη περίοδο φρόντισαν απλά να διατηρήσουν μία διαφορά και κατάφεραν να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα, παρά την προσπάθεια των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου να πλησιάσουν με 75-66.

Δεκάλεπτα: 20-20, 43-35, 60-46, 75-66.

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 7(2), Ταπούτος 13(2), Τάκερ, Τσαϊρέλης 4, Χατζηβρέττας 6, Χαραλαμπίδης 24(5), Σκορδίλης, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 16, Σλούκας 3, Τόμας 2.

Κολοσσός Ρόδου (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 19, Καυκής 3(1), Τζόρνταν 8, Πάνος 1, Ασημακόπουλος 3, Χαρίσης 2, Τσάμης 4, Παππάς 11, Γκόλεματς 12(1), Γεωργαλής 3(1).