19/3/11

Βόλεϊ Ανρών : (Ηρακλής-Ολυμπιακός 1-3) Κυπελλούχος Ελλάδας το 2011 ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός έχασε το πρώτο σετ, αλλά μετά πήρε μπροστά και "καθαρίζοντας" τον Ηρακλή (3-1 σετ) κατέκτησε το 12ο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία τους.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρολάντο Ντεσπέιν, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το δωδέκατο κύπελλο στην ιστορία του, νικώντας 3-1 σετ τον Ηρακλή, στον τελικό της Ορεστιάδας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο ψύχραιμα στο παιχνίδι και πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα δύο πόντων (6-8). Ωστόσο, οι παίκτες του Ηρακλή άρχισαν να. ζεσταίνονται και να πιέζουν τους "ερυθρόλευκους" στο μπλοκ.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά στη συνέχεια ο Γηραιός πήρε φόρα και με τους Όουενς και Κιρόγκα έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο σετ, καθώς οι Τζούριτς και Ντεσπέιν "άναψαν τις μηχανές", ενώ οι γηπεδούχοι τους έδιναν εύκολους πόντους με λάθος σερβίς.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει με τους Μπίλινγκς και Κιρόγκα μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16), αλλά τα λάθη δεν του επέτρεψαν να γυρίσει το σετ και έτσι η ομάδα του Καλμαζίδη έκανε το 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 14-14. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ηρακλής βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ τον Ολυμπιακό, κάνοντας λάθη στην υποδοχή, ενώ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 19-20 με τον άσο του Όουενς.

Οι "ερυθρόλευκοι" παρέμειναν συγκεντρωμένοι και έκαναν το 1-2 στα σετ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντεσπέιν, ο οποίος πέτυχε τους τρεις τελευταίους πόντους.

Εμφανώς επηρεασμένος από την απώλεια του τρίτου σετ, ο Ηρακλής μπήκε αποσυντονισμένος στο τέταρτο επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να φτάσει πολύ γρήγορα τη διαφορά στο +6 (5-11). Η ομάδα του Καλμαζίδη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, χωρίς ουσιαστικά να έχει αντίπαλο στο ταραφλέξ (11-16, 12-22) και έφτασε στην κατάκτηση του κυπέλλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΗΡΑΚΛΗΣ (Φ.Μπρουκς):  Όουενς 14 (1 άσος, 13/27 επ., 40% υπ.), Προύσαλης 1 (1 άσος), Κιρόγκα 7 (7/20 επ., 56% υπ.), Μπίλινγκς 12 (12/31 επ.), Κανέλλος 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας (λ, 53% υπ.), Πιπέργιας, Γκόρτσανιουκ, Κράβαρικ 2 (2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ.Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 22 (2 άσοι, 20/30 επ., 75% υπ.), Γιαμπλόνσκι 1 (1 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (3 μπλοκ), Εστράδα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 12 (2 άσοι, 6/10 επ., 4 μπλοκ), Τζούριτς 16 (1 άσος, 14/32 επ., 1 μπλοκ), Κουζούνης (λ, 36% υπ.), Χαριτωνίδης, Φράγκος 10 (8/12 επ., 50% υπ., 2 μπλοκ), Κοκκινάκης, Παπάζογλου (2 άσοι).