19/3/11

Άρης - Παναθηναϊκός 69-75

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στο τελευταίο του "τεστ" πριν τις αναμετρήσεις με την Μπαρτσελόνα για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκα, νικώντας πάντως στο Αλεξάνδρειο τον Άρη με 69-75.

Ο Άρης κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και να μην του επιτρέψει να επιβάλει τον ρυθμό του σε ένα ματς όπου πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Άλεκς Μάριτς.

Οι "πράσινοι", όμως με υπομονή, συγκέντρωση και χωρίς βιασύνη, πήραν το προβάδισμα στο σκορ παρά το άσχημο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα έστω και δύσκολα με 69-75.
Ο Μάριτς στην πρώτη του εμφάνιση μετά από απουσία τεσσάρων μηνών και 29 επίσημα ματς πήρε και πάλι χρόνο συμμετοχής απέναντι στον Άρη.

Ο Σερβοαυστραλός αγωνίστηκε για 3:41, μάζεψε 1 ριμπάουντ, ενώ επιχείρησε και ένα σουτ. Το σημαντικό, πάντως είναι να συνεχίσει να ανεβάζει ρυθμούς, καθώς ακολουθούν οι αναμετρήσεις με την Μπαρτσελόνα για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Ο αγώνας

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με δύο τρίποντα από τους Ταπούτο, Χαραλαμπίδη και μία εξαιρετική ενέργεια του Τόμας με 8-4 απέναντι στον Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε... μπλεχτεί στην πολύ καλά κλεισμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια, οι "πράσινοι" αντέδρασαν και με τον Βουγιούκα πέρασαν μπροστά με 10-12, όμως ο Άρης έδειχνε να πατάει γερά στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 8-1 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +5 πόντους (18-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν καταιγιστικοί. Το 18-13 της πρώτης περιόδου έγινε μέσα σε εφτά λεπτά 18-28 χάρη στο τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη, ενώ εν συνεχεία είχαμε ένα τρίποντο του Κώστα Χαραλαμπίδη για να "απαντήσει" ο Στράτος Περπέρογλου (21-31).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι εύστοχος από τη γραμμή του τριπόντου (διαδοχικά με τους Διαμαντίδη, Περπέρογλου, Νίκολας) και ξέφυγε ακόμα περισσότερο από τον Άρη, ο οποίος δεν έδειχνε ικανός να αντιδράσει. Αυτό είχε αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με ένα "πράσινο" προβάδισμα 14 πόντων (27-41).

Αντεπίθεση, αλλά κράτησε...

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και παρά κάποιες προσπάθειες των Τόμας, Μπράουν (35-45) δεν έδειχναν να ανησυχούν. Έτσι, στο 25 το σκορ ήταν 37-51 για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Οι πρωταθλητές κατάφεραν να συντηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας και να κλείσουν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 17 πόντων (44-61).

Στη συνέχεια ο Άρης θέλησε να μειώσει και με τους Τόμας, Μπάβτσιτς πλησίασε στους 12 πόντους (49-61), με τον τελευταίο να κερδίζει παράλληλα και το τέταρτο φάουλ του Μάικ Μπατίστ. Κάπου εκεί, άρχισε το κρεσέντο του Κώστα Χαραλαμπίδη και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -5 (61-66).

Για να πλησιάσει και στους τέσσερις πόντους με τρίποντο του Μπάβτσιτς (64-68), αναγκάζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να αντιδράσει και ο Μπράουν με 1/2 βολές έκανε το 65-68 για να δώσει ανάσα στους "πράσινους" ο Στράτος Περπέρογλου (65-70).

Ο Χαραλαμπίδης με 2/2 βολές 1,10'' πριν το τέλος έφερε το παιχνίδι στον πόντο (69-70)! Έπειτα ο Ουίντερς αστοχεί σε τρίποντο μετά από 1/2 βολές του Μπατίστ (69-71) και ο Διαμαντίδης λυτρώνει τον Παναθηναϊκός, σημειώνοντας το 69-73.

Στα τελευταία δώδεκα δευτερόλεπτα πολύ δύσκολα θα μπορούσε πλέον να αλλάξει κάτι και το "τριφύλλι" πήρε το θετικό αποτέλεσμα με 75-69, ύστερα από 2/2 βολές του Στράτου Περπέρογλου στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 27-41, 44-61, 69-75.

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 6(1), Ουίντερς 9(1), Ταπούτος 8(2), Τσαϊρέλης, Χαραλαμπίδης 16(4), Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 13(1), Χρυσικόπουλος, Σλούκας 7(1), Τόμας 10.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Μάριτς, Περπέρογλου 14(2), Μπατίστ 6, Φώτσης 4, Σάτο 12, Νίκολας 9(1), Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης 13(3), Βουγιούκας 10, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου 2.