19/3/11

ΑΕΚ - Καβάλα 79-64

Με καταιγισμό τριπόντων στο 4ο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ έκαμψε την αντίσταση της Καβάλας με 79-64 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία

Την 6η της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕΚ σε ένα ματς που έπαιζε με την πλάτη γυρισμένη στον τοίχο και πλέον ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά ισοβαθμεί με τον Ηλυσιακό στους 27 βαθμούς.

Στην δ' περίοδο, οι παίκτες του Άγγελου Κορωνιού απελευθερώθηκαν από το άγχος και με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα έβαλαν τέλος στα όνειρα της Καβάλας για εκτός έδρας νίκη.

Η ΑΕΚ έχοντας στο πλευρό της τον κόσμο της, που αναλογίστηκε τη δύσκολη κατάσταση στην οποία βρίσκεται η ομάδα και έσπευσε να την ενισχύσει ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Κάτι που τελικά έκανε στην δ' περίοδο όταν και πλήρωσε την Καβάλα με το ίδιο νόμισμα. Ευστόχησε σε τέσσερα τρίποντα και πήρε ικανή διαφορά να της χαρίσει τη νίκη.

Μέχρι το 32' η Καβάλα έβρισκε τρόπο να μένει μέσα στο ματς χάρη στην ευστοχία της από τα 6.75μ. ενώ είχε σε μεγάλη μέρα τον Γιόροβιτς ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους και στο β' ημίχρονο πάλευε μόνος του. Από την άλλη πλευρά, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κοχαντάρεβιτς με 18 πόντους, ενώ 16 είχε ο Ντικούδης και 11 ο Μάντιτς. Καθοριστικός ο Νικολαϊδης με τα δύο τρίποντα στο δ' δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-30, 51-47, 79-64.

ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 4, Κοχαντάρεβιτς 18, Νικολαϊδης 9(3), Παπανικολάου, Χαρτ 2, Ντικούδης 16(1), Δορκοφίκης 8, Καλλινικίδης 4, Μάντιτς 11(2).

Καβάλα (Πρίφτης): ΜάκΙντος 5(1), Κοστόφ 7(1), Παπανικολάου, Στεφανίδης 2, Σίμονς 7, Γιόροβιτς 23(5), Καραποστόλου 11(3), Ντετιγιέ 2, Αγγελόπουλος 7.