23/3/11

Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 83-82

Η Μπαρτσελόνα έκανε το 1-0 νικώντας με σκορ 83-82 τον Παναθηναϊκό. Συγκλονιστικός ο Διαμαντίδης που έχασε όμως το τελευταίο σουτ.

Τεράστια ευκαιρία για να σπάσει το πλεονέκτημα της έδρας της Μπάρτσελόνα έχασε ο Παναθηναϊκός ο οποίος ηττήθηκε στις λεπτομέρειες αφού προηγουμένως ο Δημήτρης Διαμαντίδης έκανε ότι μπορούσε στο ματς για να φύγει νικήτρια η ομάδα του από το γήπεδο.

Τελείωσε το ματς με 26 πόντους και 4/7 τρίποντα, ενώ είχε επίσης τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ. Στα 7,1'' πριν το τέλος του αγώνα κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό με τρίποντο γράφοντας το 83-80.

Στο 1,7'' ο Σάδα του έκανε το αντιαθλητικό φάουλ και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πήγε στις βολές κάνοντας το 83-82. Στην επαναφορά από πολύ μακριά έχασε το τρίποντο και με αυτό τον τρόπο πήρε προβάδισμα με 1-0 στη σειρά των πλέι οφ η Μπαρτσελόνα.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα και των ριμπάουντ (26-33) κόντρα στην Μπαρτσελόνα η οποία στο τέλος με τις βολές των Μόρις (στα 9,6'') και Ναβάρο (5,5''), διατήρησε το προβάδισμα που είχε ανακτήσει μετά το 34'.

Πολύ σημαντικό το γεγονός ότι η Μπαρτσελόνα δεν έτρεξε στον αιφνιδιασμό, τελειώνοντας το ματς χωρίς να έχει εκδηλώσει κανέναν, κάτι που σημαίνει πως δεν έπαιξε σε κανένα σημείο το παιχνίδι της που είναι φυσικά πολύ γρήγορο.

Ο αγώνας.

Με τους Σάτο, Φώτση, Διαμαντίδη, Βουγιούκα και Καλάθη ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός ο οποίος μπήκε πολύ συνετά και αποφασισμένα στο παρκέ για να μην δώσει το δικαίωμα στην Μπαρτσελόνα. Οι παίκτες της τελευταίας είχαν σαφή εντολή να στείλουν το ματς μέσα στη ρακέτα και να "χτυπήσουν" τον Παναθηναϊκό εκεί που... πονάει. Στο 5' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-6 όμως σταδιακά οι "πράσινοι" μείωσαν τη διαφορά, με τον Φώτση να δίνει πολλές μάχες στη ρακέτα.

Τελικά, με τους Περπέρογλου και Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 14-14 και να μείνει μέσα στο παιχνίδι, κρατώντας χαμηλό το τέμπο του αγώνα, κάτι που δεν επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να επιβάλει το ρυθμό της και να κάνει το παιχνίδι της.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τον Παναθηναϊκός ο οποίος έκανε το 14-18 με τον Διαμαντίδη να πετυχαίνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους. Πάντως, η αντίδραση της Μπαρτσελόνα ήταν άμεση. Με ένα σερί 7-0 προσπέρασε στο σκορ 21-18 (13'), εκμεταλλευόμενη την ευστοχία της από τα 6.75 (είχε 5/8). Πάντως και τότε ο Παναθηναϊκός διατήρησε την ψυχραιμία του και κατάφερε να μείνει στο ματς.

Ο Λάκοβιτς έκανε το 26-21 στο 14' όμως στη συνέχεια πότε με τον Νίκολας και πότε με τον εκπληκτικό Διαμαντίδη ο οποίος πήρε την ομάδα από το χέρι του κατάφερε να μειώσει (26-25). Η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της Μπαρτσελόνα ήταν το 37-30, όμως στα 4,8'' πριν το τέλος του ημιχρόνου ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έγραψε το 37-35.

Ντέρμπι με τα όλα του.

Στην επανάληψη, το ματς έγινε ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να δείχνει πιο... θρασύς και πιο αποφασισμένος. Πάντα, με ηγέτη τον Δημήτρη Διαμαντίδη έμεινε μέσα στο ματς. Στο 25' ο Άντερσον μείωσε στον πόντο (48-49), όμως ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του αρχηγού του έκανε το 48-52. Ο ίδιος ήταν εκείνος που πήρε την ομάδα του από το χέρι και την πήγε στο +4 (51-55).

Ο Άλεκς Μάριτς ο οποίος πέρασε στο παρκέ πήγε αρκετές φορές στη γραμμή των βολών απ' όπου και έδωσε πολύ σημαντικές ανάσες στην ομάδα του. Ο Σερβοαυστραλός ήταν πολύ καλός για όσο αγωνίστηκε και έδειξε πόσο πολύ η απουσία του κόστισε από τον Παναθηναϊκό τόσους μήνες.

Συγκλονιστικό φινάλε.

Στο δ' δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα βρέθηκε και στο -5 (57-62), ωστόσο στη συνέχεια άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα. Με δύο τρίποντα από τους Μόρις και Λάκοβιτς οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με σκορ 65-64. Μετά το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς, ο Φώτσης έκανε αντιαθλητικό φάουλ και τελικά η πλάστιγγα γύρισε υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Ο Νίκολας μείωσε σε 67-64 και στη συνέχεια ο Νίκολας έκανε το 70-67 στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν γίνει πλέον προβλέψιμοι στην επίθεσή τους και δεν είχαν τόσο καλή κυκλοφορία της μπάλας. Πάντως, ο Μπατίστ μείωσε σε 76-73 με βολές και ο Περπέρογλου κέρδισε το φάουλ στο 37' αλλά έχασε τις βολές.

Ακολούθησαν πέντε άστοχες επιθέσεις από την Μπαρτσελόνα, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί περισσότερο παρά μόνο στο 1.10'' πριν το τέλος του αγώνα μείωσε σε 76-75 με λέι απ του Περπέρογλου. Στα 56'' ο Βάσκεθ πήρε το φάουλ από τον Διαμαντίδη και έκανε το 78-75.

Πάντως στα 37'' πριν τη λήξη ο Περπέρογλου έδωσε τη λύση (78-77). Στα 24'' πριν το τέλος του αγώνα ο Φώτσης χρεώθηκε με αμφισβητούμενο φάουλ πάνω στον Βάσκεθ που έκανε το 80-77. Τελικά με 3/4 βολές από τους Μόρις και Ναβάρο, οι γηπεδούχοι έκαναν το 83-80 και στο τέλος ο Διαμαντίδης προσπάθησε μόνος του να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε με το άστοχο σουτ που επιχείρησε με τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 37-35, 57-60, 83-82.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάντα 2, Ρούμπιο 4, Λάκοβιτς 12(2), Ναβάρο 13(2), Πέροβιτς 6, Βάσκεζ 4, Ντονγκ 8, Μόρις 5 (1), Λόρμπεκ 12(1), Άντερσον 10(3), Γκριμάου 7.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 5, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 15, Φώτσης 2, Σάτο, Νίκολας 16(2), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 26(4), Βουγιούκας 4, Καλάθης 5 (1), Καϊμακόγλου 1.