21/4/11

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μ. 0-0 (Κ.Α.) 0-1 (Παρ.) (Copa del Rey)

Με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στην παράταση η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 1-0 την Μπαρτσελόνα στο "Μεστάγια" και κατέκτησε το Copa del Rey για 18η φορά και πρώτη μετά από 18 χρόνια !

Ο Ζοζέ Μουρίνιο κατάφερε να οδηγήσει την "βασίλισσα" στην νίκη επί της "Μπάρτσα" για πρώτη φορά μετά από 3 χρόνια, επικρατώντας έστω και στην παράταση.

Ο Ρονάλντο σκόραρε στο 13ο λεπτό της παράτασης (στο 103' δηλαδή), με εντυπωσιακή κεφαλιά μετά από σέντρα του Άνχελ ντι Μαρία από αριστερά.

Η ομάδα της Μαδρίτης ήταν λίγο καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Μπαρτσελόνα δεν έκανε ούτε ευκαιρία.

Οι Καταλανοί στο δεύτερο ημίχρονο πάντως κυριάρχησαν, έχασαν κλασικές ευκαιρίες, αλλά δεν νίκησαν τον Κασίγιας.

Στο 90' η Ρεάλ λίγο έλειψε να σκοράρει με τον Ντι Μαρία, αλλά δεν το έκανε λόγω Πίντο και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί η ομάδα του Μουρίνιο ήταν καλύτερη και κατάφερε με το γκολ του Ρονάλντο να πάρει το τρόπαιο.

Αυτή είναι η πρώτη κατάκτηση μετά το 1993 και την νίκη επίσης στο "Μεστάγια" με 2-0 επί της Σαραγόσα. Οι "μερένχες" έφτασαν έτσι τις 18 κατακτήσεις, ενώ η Μπαρτσελόνα έχει 25 και η Μπιλμπάο έχει 23.

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μ. 0-1.

Σκόρερ: 103' Κριστιάνο Ρονάλντο.

Γήπεδο: "Μεστάγια", Βαλένθια.

Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγιένκο.

Η Ρεάλ ήταν πιο δραστήρια στα πρώτα λεπτά και δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία στο 12', αλλά χωρίς καλή τελική προσπάθεια.

Ο Μεσούτ Εζίλ έκανε πάσα στον Κριστιάνο Ρονάλντο περνώντας την μπάλα πάνω από τον Πικέ, αλλά ο Πορτογάλος που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση δεξιά μέσα στην περιοχή έκανε κακό κοντρόλ και εν συνεχεία κακό σουτ.

Ο Μαστσεράνο ήταν αυτός που έδιωξε στην μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα δεν είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, ενώ στο 21' το σουτ του Εζίλ πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Πίντο.

Στο 30' ο Ρονάλντο ξανά δεν κατάφερε να κάνει καλό σουτ από πάσα του Εζίλ, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχαν ανάψει... τα αίματα με έναν μίνι καυγά των Αρμπελόα και Βίγια.

Στο 36' η Ρεάλ βγήκε στην αντεπίθεση από δεξιά και αυτήν την φορά ο Ρονάλντο κατάφερε να κάνει σουτ που πήγαινε προς την εστία, αλλά ο Πίντο απέκρουσε.

Η μοναδική κλασική ευκαιρία ήρθε στο 44' για την Ρεάλ, με την μπάλα να χτυπά στο δεξί δοκάρι του Πίντο από κεφαλιά του Πέπε.

Ο Ρονάλντο έκανε πάσα στον Εζίλ με τον ώμο και ο Τουρκογερμανός την σέντρα για να πάρει την κεφαλιά ο Πέπε στο δεύτερο δοκάρι από τον Ντάνι Άλβες. Αφού η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Πίντο πέρασε πίσω από την πλάτη του, σχεδόν παράλληλα με την γραμμή.

Το δεύτερο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία της Μπαρτσελόνα, η οποία απείλησε στο 51' με τον Πέδρο να σουτάρει και την μπάλα να περνά δίπλα από δεξί δοκάρι του Κασίγιας.

Οι Καταλανοί πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και αφού είχε δύο καλές στιγμές ο Λιονέλ Μέσι, στο 69' ο Πέδρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ στην αντεπίθεση από αριστερά, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε για οφ-σάιντ.

Στο 75' ήρθε η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για την "Μπάρτσα" με τον Μέσι να σουτάρει και τον Κασίγιας να αποκρούει, ενώ ένα λεπτό μετά έκανε ακόμη μεγαλύτερη απόκρουση στο πλάσε του Πέδρο και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Ίκερ Κασίγιας κράτησε ζωντανή την Ρεάλ και στο 81', αποκρούοντας σε κόρνερ το διαγώνιο πλασέ του Αντρές Ινιέστα, τον οποίο είχε τροφοδοτήσει ο Λιονέλ Μέσι.

Η Ρεάλ δεν ήταν καλή στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά λίγο έλειψε να... κλέψει το τρόπαιο στο 90', καθώς ο Άνχελ ντι Μαρία σούταρε έξω από την περιοχή και ο Πίντο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, για να πάρει τα συγχαρητήρια του Ρονάλντο.

Η παράταση.

Η "βασίλισσα" με εκείνη την ευκαιρία στο 90' αναθάρρησε και ανέβασε την απόδοσή της στην παράταση, όπου έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 98'.

Ο Πορτογάλος έφυγε... σφαίρα στην κόντρα από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και σούταρε με δύναμη διαγώνια, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την ρίζα του δεξιού δοκαριού.

Δεν αστόχησε όμως και στο 103' ο Ρονάλντο και άνοιξε το σκορ στον τελικό με εξαιρετική κεφαλιά.

Ο Άνχελ ντι Μαρία άλλαξε την μπάλα με τον Μαρσέλο και έκανε την σέντρα από αριστερά. Ο Αντεμπαγιόρ στο πρώτο δοκάρι δεν μπορούσε να απειλήσει, αλλά στο δεύτερο ο Ρονάλντο πήρε εντυπωσιακή καρφωτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην πέναλτι πλευρά, κάνοντας πολύ δύσκολο το έργο του Πίντο και έτσι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του για το 0-1 στο "Μεστάγια".

Στις καθυστερήσεις της παράτασης η Ρεάλ έμεινε με 10 παίκτες, ξανά σε ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα, καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Άνχελ ντι Μαρία για φάουλ στον Μέσι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πίντο, Ντάνι Άλβες, Μαστσεράνο, Πικέ, Αντριάνο (118' Μάξουελ), Μπουσκέτς (108' Σεϊντού Κεϊτά), Τσάβι, Ινιέστα, Πέδρο, Μέσι, Βίγια (106' Άφελαϊ).

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Αρμπελόα, Σέρχιο Ράμος, Ρικάρντο Καρβάλιο (119' Γκαράι), Μαρσέλο, Πέπε, Κεντίρα (104' Γκρανέρο), Τσάμπι Αλόνσο, Μεσούτ Εζίλ (70' Αντεμπαγιόρ), Ντι Μαρία, Κριστιάνο Ρονάλντο.