20/4/11

Παναθηναϊκός - Πανελλήνιος 112-42

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στο φινάλε της κανονικής περιόδου, σημειώνοντας ρεκόρ διαφοράς πόντων (+70) στην εντυπωσιακή του νίκη με 112-42 επί του Πανελληνίου στο ΟΑΚΑ.

Αν και αγωνίζονταν χωρίς τους Μπατίστ και Νίκολας, οι "πράσινοι" κατάφεραν να καταρρίψουν το προηγούμενο ρεκόρ τους, που κρατούσε από τη σεζόν 2006-07 στην έδρα του Μακεδονικού με +62 (106-44).

Όσο για τον Πανελλήνιο, ολοκλήρωσε τη χρονιά με μια ντροπιαστική ήττα, με τους παίκτες του να βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου στο ματς του ΟΑΚΑ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά τον αγώνα και με τον Περπέρογλου να οδηγεί στο σκοράρισμα, προηγήθηκαν με 13-0. Ο Πανελλήνιος δεν μπορούσε να συγκρατήσει την ομάδα του Ομπράντοβιτς, που με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου βρισκόταν στο +17 (28-11).

Στο 2ο δεκάλεπτο μπήκαν στο... χορό του σκοραρίσματος και άλλοι παίκτες του "τριφυλλιού", με συνέπεια η διαφορά να εκτοξευθεί στους 40 πόντους (57-17) και να "κλείσει" το ημίχρονο με 58-20.

Οι "πράσινοι" δεν έσβησαν τις μηχανές και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 88-32, με τον Ομπράντοβιτς να ξεκουράζει τα μεγάλα "αστέρια" του και να δίνει χρόνο συμμετοχής και στους Μπόγρη, Ζούμπο.

Οι δύο νεαροί βρήκαν και αυτοί το δρόμο προς το καλάθι στο φινάλε του αγώνα, με συνέπεια να σκοράρουν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν από τους γηπεδούχους.

Τα ποσοστά του Παναθηναϊκού στα δίποντα ήταν εντυπωσιακά (38/49, 78%), ενώ είχαν 25 ασίστ και 18 κλεψίματα, αλλά και 17 ριμπάουντ παραπάνω (37 έναντι 20).

Ο Πανελλήνιος, που έκανε το χειρότερο ματς της φετινής σεζόν, είχε 28 λάθη, με μοναδικό διακριθέντα τον Σμιθ με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 58-20, 88-32, 112-42.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 12 (1), Μάριτς 10, Περπέρογλου 17, Φώτσης 9 (1), Σάτο 6, Τσαρτσαρής 13 (2), Διαμαντίδης 8 (2), Βουγιούκας 7, Καλάθης 10, Μπόγρης 6, Καϊμακόγλου 10, Ζούμπος 4.

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 2, Μπέιλι 5, Καλαϊτζής 3 (1), Κράμπενχοφτ 8 (2), Σμιθ 12, Καραθανάσης 3 (1), Σκλάβος 1, Φράνσις 2, Όστοϊτς 3, Κομποδιέτας, Τσακαλέρης 3.