19/5/11

A1 Play off : Ολυμπιακός - Άρης 95-63

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός απέναντι στον Άρη και έκανε το 1-0 στη σειρά, καθώς επικράτησε στο ΣΕΦ των "κιτρινόμαυρων" με 95-63.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς ξεκίνησαν συγκεντρωμένα την αναμέτρηση και κατάφεραν να ανοίξουν την άμυνα του Άρη με διαδοχικά εύστοχα σουτ τριών πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν αντίδοτο στο κρεσέντο των "ερυθρόλευκων", με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο θετικό αποτέλεσμα με 95-63.
Για τους νικητές ο Μίλος Τεόντοσιτς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, σημειώνοντας 20 πόντους σε ένα ματς, όπου όλοι οι παίκτες των "ερυθρολεύκων" ήταν πολύ καλοί, ενώ για τον Άρη ο Κασίροφ σταμάτησε στους 13.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ήθελε να επιβάλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά και χάρη στην υψηλή του ευστοχία από τη γραμμή των 6μ.75 προηγήθηκε από νωρίς με 15-7, ύστερα από καλάθι του Μίλος Τεόντοσιτς (5ο λεπτό).

Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους, συνέχισαν να "βομβαρδίζουν" από τη γραμμή του τριπόντου με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με το επιβλητικό (30-10) υπέρ των γηπεδούχων (5/10 σουτ τριών πόντων για τον Ολυμπιακό).

Οι Πειραιώτες δεν έριξαν την απόδοση τους και μετά από ένα δίλεπτο, όπου ο Άρης προσπάθησε να μειώσει (34-19) με τρίποντο του Βεργίνη ήταν και πάλι καταιγιστικοί...

Διαδοχικά οι Θοδωρής Παπαλουκάς, Γιώργος Πρίντεζης και Γιοτάμ Χαλπερίν με σου τριών πόντων, αύξησαν την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων σε 51-24 (η μέγιστη τιμή μέχρι τότε στο ματς) και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 54-26, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη!

"Ερυθρόλευκος" περίπατος...

Στην τρίτη περίοδο, ο Άρης προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά που τον χώριζε από τον Ολυμπιακό και μέχρι ενός σημείου τα κατάφερε, καθώς ο Λίνος Χρυσικόπουλος με σουτ τριών πόντων έκανε το 60-37 στον 25 για τους φιλοξενούμενους.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 28 πόντων (73-45), έχοντας κατεβάσει ταχύτητα από το 25' και μετά...

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι "ερυθρόλευκοι" άφησαν τα τρίποντα και έπιασαν τα καρφώματα. Ο Κώστας Παπανικολάου και ο Ζόραν Έρτσεγκ αύξησαν με αυτόν τον τρόπο τη διαφορά στους 31 πόντους (87-56) σε ένα παιχνίδι το οποίο ουσιαστικά είχε κριθεί.

Έτσι, το τελικό 95-63 ήρθε φυσιολογικά για τον Ολυμπιακό που έκανε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το 1-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ απέναντι στην ομάδα του Λευτέρη Σούμποτιτς.

Τα δεκάλεπτα: 30-10, 54-26, 73-45, 95-63.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 13(1), Γκόρντον 4(1), Σπανούλης 7(1), Πρίντεζης 8(2), Μπουρούσης 8, Κέσελ 4, Μαυροκεφαλίδης 6, Χαλπερίν 5(1), Γλυνιαδάκης 6, Παπανικολάου 6, Ερτσεγκ 8(1), Τεόντοσιτς 20(3).

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 6, Ουίντερς 3(1), Κινγκ 12, Τσαϊρέλης 5, Χατζηβρέττας 4, Χαραλαμπίδης 4, Κασίροφ 13, Κουμπούρας 2, Μπάβτσιτς 4, Χρυσικόπουλος 5(1), Βεργίνης 5(1), Μποχωρίδης.