28/5/11

Τελικός Champions League : Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπαρτσελόνα 1-3

Η Μπαρτσελόνα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για 4η φορά στην ιστορία της, νικώντας με 3-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του "Γουέμπλεϊ", χάρη σε γκολ των Πέδρο, Μέσι και Βίγια.

Δύο χρόνια μετά την Ρώμη, η Μπαρτσελόνα νίκησε και πάλι στον τελικό του Champions League την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αυτήν την φορά με 3-1 και κατέκτησε το τρόπαιο για 4η φορά στην ιστορία της και 3η τα τελευταία 6 χρόνια, αφήνοντας τους "κόκκινους διαβόλους" στις 3 κατακτήσεις.

Πέδρο, Λιονέλ Μέσι και Νταβίντ Βίγια πέτυχαν τα τέρματα των Καταλανών, ενώ η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον είχε καταφέρει απλά να ισοφαρίσει με τον Γουέιν Ρούνεϊ σε 1-1 πριν το ημίχρονο.

Η ομάδα του Μάντσεστερ ήταν λίγο καλύτερη μόνο στα πρώτα δέκα λεπτά, με την "Μπάρτσα" να κυριαρχεί στο υπόλοιπο του αγώνα και να κατακτά δίκαια την κορυφή της Ευρώπης.

Χαρακτηριστικό είναι πως εκτός του γκολ από τον Ρούνεϊ, δεν έκανε άλλη τελική προσπάθεια εντός εστίας η Γιουνάιτεντ και δεν έκανε καμία επέμβαση στο ματς ο Βίκτορ Βαλντές!

Η Μπαρτσελόνα σήκωσε το τρόπαιο στο "Γουέμπλεϊ", το γήπεδο στο οποίο το είχε κάνει για πρώτη φορά το 1992, νικώντας την Σαμπντόρια στον τελικό, ενώ τα άλλα δύο ήρθαν το 2006 στο Παρίσι κόντρα στην Άρσεναλ και το 2009 στην Ρώμη κόντρα στην ManUtd.

Έφτασε έτσι στις 4 κατακτήσεις την Μπάγερν Μονάχου και τον Άγιαξ, στην 4η θέση της σχετικής λίστας, με την Ρεάλ να έχει 9, την Μίλαν 7, και την Λίβερπουλ 5.

Όσον αφορά στην πρωταθλήτρια Αγγλίας, έχει 3 τρόπαια σε 5 τελικούς, έχοντας χάσει μόνο από την Μπαρτσελόνα, δύο φορές, τα 3 τελευταία χρόνια.

Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε τα 12 γκολ στην φετινή διοργάνωση και φυσικά αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ, με τους Σαμουέλ Ετο'ό (Ίντερ) και Μάριο Γκόμεζ (Μπάγερν) να είναι στην δεύτερη θέση με 8 τέρματα.

Μπαρτσελόνα - Μάντσεστερ Γ. 3-1.

Σκόρερς: 27' Πέδρο, 54' Μέσι, 69' Βίγια / 37' Ρούνεϊ.

Γήπεδο: "Γουέμπλεϊ", Λονδίνο.

Διαιτητής: Βίκτορ Κασάι (Ουγγαρία).

Το πρώτο ημίχρονο:

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πρώτο 10άλεπτο είχε τον έλεγχο του αγώνα και σε δύο φορές ο Βίκτορ Βαλντές πρόλαβε ουσιαστικά την δημιουργία ευκαιρίας, προ του Ρούνεϊ αρχικά και διώχνοντας εν συνεχεία έπειτα από λάθος γύρισμα του Πικέ.

Ο Ρίο Φέρντιναντ στο 11' πρόλαβε τον Νταβίντ Βίγια, στην πρώτη φορά που η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του τελικού δημιουργήθηκε στο 16' από την "Μπάρτσα", όταν μετά από... πολιορκία στα καρέ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο Τσάβι έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Πέδρο βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής, πλάσαρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από αριστερό δοκάρι του Φαν ντερ Σαρ.

Σουτ του Νταβίντ Βίγια έξω από την περιοχή στο 20' πέρασε ένα μέτρο μακριά από δεξί δοκάρι του Ολλανδού πορτιέρο, οπ οποίος μπλόκαρε σουτ του Βίγια και πάλι στο 21'.

Με φανταστικό τάκλιν στο 23' ο Νεμάνια Βίντιτς έσωσε του Άγγλους, καθώς πρόλαβε τον Λιονέλ Μέσι μέσα στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να τους σώσει κανείς τέσσερα λεπτά αργότερα.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στον τελικό στο 27' με τον Πέδρο. Ο Τσάβι ήταν ο δημιουργός με φανταστική πάσα με το εξωτερικό, βγάζοντας μόνο τον Πέδρο από δεξιά στην περιοχή και ο νεαρός με σουτ στην κλειστή γωνία του Έντβιν φαν ντερ Σαρ έκανε το 1-0.

Οι Καταλανοί κράτησαν το προβάδισμα μόνο 7 λεπτά, καθώς η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον έφτασε στην ισοφάρισε με τον Γουέιν Ρούνεϊ στο 34'.

Ο Άγγλος επιθετικός άλλαξε θαυμάσια την μπάλα αρχικά με τον Μάικλ Κάρικ κοντά στο πλάγιο και εν συνεχεία με τον Ράιαν Γκιγκς και την έστειλε στα δίχτυα του Βίκτορ Βαλντές για 1-1 με δυνατό σουτ λίγο μέσα από την περιοχή.

Το γκολ ίσως δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο Ράιαν Γκιγκς όταν του έκανε την πάσα του Ρούνεϊ ήταν οριακά σε θέση οφ-σάιντ.

Ο Λιονέλ Μέσι στο 43' έκανε... επέλαση προς την περιοχή, τροφοδότησε δεξιά τον Νταβίντ Βίγια και αυτός αμέσως προσπάθησε να βρει τον Αργεντινό μέσα στη περιοχή, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να κάνει την προβολή προ του Φαν ντερ Σαρ, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία.

Το δεύτερο ημίχρονο:

Ο Έντβιν φαν ντερ Σαρ στο 52' απέκρουσε σουτ του Ντάνι Άλβες, αλλά δύο λεπτά αργότερα είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα από το σουτ τουΛιονέλ Μέσι στο 54'.

Ο Αργεντινός πέτυχε το 12ο φετινό του γκολ στην διοργάνωση (και 1ο του στην καριέρα του ), με έξυπνο σουτ έξω από την περιοχή και έδωσε ξανά προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα με 2-1. Το σουτ του Μέσι είχε αρκετό φάλτσο, αλλά και ο Φαν ντερ Σαρ έχει μεγάλη ευθύνη για το τέρμα.

Ο Ολλανδός σταμάτησε πάντως το κοντινό σουτ του Μέσι στο 62', ενώ ο τελευταίος προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι στο 64', αλλά έσωσε ο Φάμπιο, φάση στην οποία τραυματίστηκε ο Βραζιλιάνος.

Το σουτ του Τσάβι στο 66' απέκρουσε ο Φαν ντερ Σαρ εντυπωσιακό σε κόρνερ, μπλόκαρε αυτό του Αντρές Ινιέστα ένα λεπτό μετά, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα το εξαιρετικό πλασέ του Νταβίντ Βίγια, με τον Ισπανό να κάνει το 3-1στο 69'.

Από εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Λιονέλ Μέσι η μπάλα έφτασε στον Σέρχιο Μπουσκέτς, ο οποίος τροφοδότησε τον Βίγια. Ο διεθνής στράικερ πλάσαρε άψογα λίγο μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο αριστερό "γάμα" του Έντβιν φαν ντερ Σαρ.

Η μοναδική καλή στιγμή της Μάντσεστερ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το άστοχο σουτ του Νανί στο 85', ενώ ο Πεπ Γκουαρντιόλα, ο οποίος δεν ξεκίνησε στην 11άδα τον Κάρλες Πουγιόλ, τον έβαλε στο 88' για να σηκώσει την κούπα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες (88' Πουγιόλ), Πικέ, Μαστσεράνο, Αμπιντάλ, Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα, Πέδρο (92' Άφελαϊ), Μέσι, Βίγια (86' Σεϊντού Κεϊτά).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Φαν ντερ Σαρ, Φάμπιο (69' Νανί), Βίντιτς, Φέρντιναντ, Εβρά, Κάρικ (77' Σκόουλς), Γκιγκς, Βαλένσια, Παρκ, Ρούνεϊ, Χαβιέρ Ερνάντες.

***στον πάγκο για την Μπαρτσελόνα έμειναν οι Όιερ Ολαθάμπαλ, Αντριάνο, Τιάγκο Αλκάνταρα και Μπόγιαν, ενώ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ οι Κούστσακ, Σμόλινγκ, Φλέτσερ, Άντερσον και Όουεν