29/5/11

A1 Play off : Άρης - ΠΑΟΚ 73-70 (1-1)

Άρης - ΠΑΟΚ σημειώσατε Χ...

Σε ένα συναρπαστικό ματς αντάξιο της ιστορίας των δύο ομάδων, ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει τον ΠΑΟΚ σε 1-1, καθώς επικράτησε με 73-70 .

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον ΠΑΟΚ με 73-70.

Σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο (5.000 κόσμος) η ομάδα του Λευτέρη Σούμποτιτς ισοφάρισε σε 1-1 και πλέον οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Τετάρτη (01/06) στην Πυλαία.

Από τους νικητές οι Μπάβτσιτς, Χαραλαμπίδης πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, καθώς σημείωσαν 22 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον ΠΑΟΚ οι Ντόζιερ, Στίγκερς πέτυχαν από 16.

Ο αγώνας:

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό του. Στο 4' ο Μπάβτσιτς με 2/2 βολές έκανε το 12-6 για τους γηπεδούχους, προτού ο Γιαννακίδης με τρίποντο μειώσει για τον ΠΑΟΚ στο 5 λεπτό της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια, όμως ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε με καλάθι του Μάρσαλ να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς στο 9' με 18-20, έχοντας κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους στον Άρη. Παρόλα αυτά, το καλάθι και η εύστοχη συμπληρωματική βολή από τον Κώστα Σλούκα έδωσε στους γηπεδούχους προβάδισμα ενός πόντου (21-20) με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ, όμως δεν επηρεάστηκε από το προσπέρασμα των γηπεδούχων και με τον Μάρσαλ, ο οποίος έδειχνε να ανεβάζει ρυθμούς κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 26-32. Ο Μπράουν μείωσε στο καλάθι, αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Ντόζιερ πήρε και πάλι... αέρα τεσσάρων πόντων στο 15'.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα (Γιαννακίδης στο 19'), προτού ο Μπράουν ισοφαρίσει και διαμορφώσει το σκορ, με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να σημειώσουν καλάθι... Ο Άρης είχε πετύχει μόλις δύο πόντους με 2/2 βολές του Μπάβτσιτς, ενώ ο ΠΑΟΚ έξι (4 του Γκετσέφσκι, 2 του Μάρσαλ). Το χαμηλό σκορ, πάντως ευνόησε τον ΠΑΟΚ, ο οποίος διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 26' (40-44)

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και παρότι ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει (2/2 βολές ο Σλούκας 48-47) κατάφερε με μία πολύ όμορφη προσπάθεια του Μάρσαλ να πάρει κεφάλι στο σκορ με 48-49. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ταπούτος δεν αξιοποίησε την κατοχή της μπάλας για τους "κιτρινόμαυρους" και το σκορ δεν άλλαξε.

Ο Άρης, πάντως στο τελευταίο δεκάλεπτο επέβαλε τον ρυθμό του, έτρεξε και πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους, έπειτα από τρίποντο του Μπράουν και ενώ είχε προηγηθεί καλάθι από τον Χαραλαμπίδη (60-56) στο 35'. Στη συνέχεια ο Μπάβτσιτς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα και πάλι τεσσάρων πόντων (68-64), καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει με τον Αποστολίδη.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πλησιάσει και να κάνει την ολική επαναφορά, αλλά ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ και πήρε το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους φιλοξενούμενους με 73-70, μετά τις 1/2 βολές του Μπράουν.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-38, 48-49, 73-70.

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 10(1), Ταπούτος 6, Κινγκ 2, Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης 20(2), Κασίροφ, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 22(3), Σλούκας 13(2).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 10, Κρίστμας 6(2), Αποστολίδης 5, Δέδας, Ντόζιερ 16(1), Στίγκερς 16(2), Μπούλιαν, Γιαννακίδης 7(1), Καλλές, Γκετσέφσκι 10.