28/7/11

Trophée des champions (Γαλλικό Super cup): Μαρσέιγ-Λιλ 5-4

Η Μαρσέιγ κατέκτησε το γαλλικό Super cup νικώντας με 5-4 την Λιλ, αν και στο 85' έχανε με 1-3. Στα τελευταία 10 λεπτά 5 γκολ!

Η κυπελλούχος Γαλλίας, Μαρσέιγ, κατέκτησε για δεύτερη σερί χρονιά το Trophée des champions (γαλλικό Super cup), νικώντας με 5-4 την Λιλ σε ένα ματς... θρίλερ!

Η Λιλ είναι χαρακτηριστικό πως προηγήθηκε με 2-0 και 3-1, αποτέλεσμα που υπήρχε μέχρι το 85', ενώ στα τελευταία 10 λεπτά μπήκαν 5 γκολ!

Ο Φλοράν Μπαλμόν στο 9', ο Εντέν Αζάρ στο 57' και ο Μουσά Σο στο 72' πέτυχαν τα 3 πρώτα γκολ για την Λιλ, ενώ για την κυπελλούχο Γαλλίας είχε μειώσει ο Αντρέ Αϊέου στο 71'.

Σε 2-3 μείωσε ο Ζερεμί Μορέλ στο 85', ισοφάρισε σε 3-3 ο Λοΐκ Ρεμί στο 87' και την ανατροπή για το 3-4 έκανε ο Αντρέ Αϊέου με το 2ο γκολ του στο 90' με πέναλτι (αποβλήθηκε ο Σεντζού για την Λιλ).

Ο Μαυροβούνιος, Μάρκο Μπάσα, ισοφάρισε για την Λιλ σε 4-4 στο 92' και το τρόπαιο χάρισε στην Μαρσέιγ ο Αντρέ Αϊέου συμπληρώνοντας το χατ-τρικ του στο 95', επίσης με πέναλτι.

Συνθέσεις ομάδων:

ΛΙΛ: Λαντρό, Ντεμπουσί, Μπασά, Σεντζού, Μπεριά, Μαβουμπά, Μπαλμόν (90' Ροντελέν), Πεντρετί, Παγέτ (68' Ομπράνιακ), Αζάρ (82' Γκουέγ), Μουσά Σο.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Φανί, Ντιαβαρά, Μπιά, Μορέλ, Αλού Ντιαρά, Λούτσο Γκονσάλες, Μπενουά Σεϊρού (66' Καμπορέ), Αμαλφιτανό (66' Τζόρνταν Αϊέου), Αντρέ Αϊέου, Ρεμί.