22/10/11

Κολοσσός - Πανιώνιος 72-67

Έστω κι αν στο τέλος "καρδιοχτύπησε" ο Κολοσσός ήταν καλύτερος και κατάφερε να νικήσει 72-67 τον Πανιώνιο στο ματς της πρεμιέρας.

Με αντεπίθεση διαρκείας στην δ' περίοδο, λίγο έλειψε ο Πανιώνιος να γυρίσει το ματς στη Ρόδο. Ο Κολοσσός "καρδιοχτύπησε" από τα συνεχόμενα τρίποντα των "κυανέρυθρων" στο τέλος, ωστόσο κράτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

Έτσι, οι "θαλασσί" ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών, στο οποίο έχουν θέσει στόχο να συνεχίσουν να πρωταγωνιστούν.

Το μεγάλο ατού για τον Κολοσσό ήταν ότι φάνηκε πιο έτοιμος για να αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο. Οι Ροδίτες έχοντας διατηρήσει ορισμένους παίκτες κλειδιά στη σύνθεση του, είχε καλύτερο ρυθμό και περισσότερες λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Πάντως, για τον Γιώργο Μπαρτζώκα είναι θετικό το γεγονός ότι η ομάδα του στο δ' δεκάλεπτο πάλεψε και μείωσε στο σκορ.

Εκπληκτικός ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ο οποίος τελείωσε το ματς με 25 πόντους, ενώ από τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπόικιν με 20 πόντους και οι Χάτεν, Τσάμης με 13.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 42-25, 54-40, 72-67

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 6, Χάτεν 13(1), Καλαϊτζής 2, Πάνος 2, Γεωργαλής, Ασημακόπουλος, Μπόικιν 20(2), Χαρίσης 8, Χόπσον 8(1), Τσάμης 13, Αυγενικός.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 2, Κις 5(1), Αθανασούλας 2, Στέφεσον 8, Ντίμπλερ 6(2), Μπατής 10(3), Γιάνκοβιτς 25(1), Καββαδάς 1, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 8, Νάντζφεϊ.