11/12/11

Ολυμπιακός - ΚΑΟΔ 83-61

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 11 πόντους (12-23), αλλά η αντίδρασή του στο β' και το γ' δεκάλεπτο ήταν εκκωφαντική με αποτέλεσμα να επιβληθεί 83-61 του ΚΑΟΔ.

Μπορεί να μπήκε στο ματς σαν... υπνωτισμένος λόγω και του μεσημεριανού της ώρας, ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μάλιστα ιδιαίτερα εντυπωσιακά στο β' δεκάλεπτο. Από εκεί και πέρα όλα πήραν το δρόμο τους και το τελικό 83-61 επί των Δραμινών του χάρισε την 7η νίκη του στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ.

Ο ΚΑΟΔ από την πλευρά του, όχι μόνο έδειξε σθεναρή αντίσταση όπως θα περίμενε κανείς, αλλά έκανε ένα εκπληκτικό α' δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 12-22 και στο ξεκίνημα της β' περιόδου βρέθηκε ακόμα και στο +11 (12-23).

Κάπου εκεί όμως όλα άλλαξαν... Οι "ερυθρόλευκοι" πάτησαν το κουμπί και ως διά μαγείας κατάφεραν να κάνουν ότι πιο απλό: να παίξουν άμυνα και να γυρίσουν το ματς με ηγέτες τους Πρίντεζη, Παπανικολάου και Σλούκα.

Κι όλα αυτά, έχοντας τον Ίβκοβιτς καθηλωμένο στον πάγκο με ίωση, τον Σπανούλη να χρειάζεται επιτέλους ανάσες (έπειτα από συνεχόμενα ματς που παίζει 30 λεπτά και παραπάνω) και τους Άντιτς, Πελεκάνο, Κατσίβελη εκτός 12άδας.

Υπό τις οδηγίες του Βαγγέλη Αγγέλου λοιπόν, ο Ολυμπιακός πήρε πόντους από τους "νεοσύλλεκτους" Σλούκα και Χάουαρντ, οι οποίοι άρπαξαν την ευκαιρία και αγωνίστηκαν, προσφέροντας στην ομάδα τους εκμεταλλευόμενοι την απουσία πολλών βασικών παικτών.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 43-30, 67-43, 83-61

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λούκας 2, Σπανούλης 6, Χάουαρντ 7(1), Παπαδόπουλος 6, Γκετσεβίτσιους 9(1), Γλυνιαδάκης 8, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 7(1), Μάντζαρης 5(1), Σλούκας 12(2).

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 5, Καρύδας 2, Χαραλαμπίδης 17(1), Αθηναίου, Ιωακειμίδης 2, Μισέλ 3, Κιτσούλης 5, Τσέρανιτς 6, Ζάρας 2, Μπάβτσιτς 11, Κακαρούδης 6(2), Μπένας 2.