14/12/11

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός 91-75

Δύο πρόσωπα έδειξε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρησή του με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και ηττήθηκε φυσιολογικά με 91-75 για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Τον καλό του εαυτό στα αποδυτήρια ξέχασε ο Παναθηναϊκός ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε αγνώριστος και υπέστη ήττα με σκορ 91-75 από την ΤΣΣΚΑ που έπαιξε χωρίς τον Αντρέι Κιριλένκο.

Η ομάδα του Καζλάουσκας διπλασίασε έτσι τις νίκες της με αντίπαλο τον πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκό, παρ' ότι το μεγάλο της αστέρι παρακολούθησε τον αγώνα με πολιτικά από τις εξέδρες και "σφράγισε" την πρωτιά του Β' Ομίλου.

Τι να πει κανείς για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία τελείωσε το ματς με 11/23 τρίποντα και 47% ποσοστό, 23 ασίστ και 38 ριμπάουντ. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός όσο ανταγωνιστικός παρουσιάστηκε στο α' ημίχρονο, τόσο κακός ήταν στην επανάληψη.

Έχασε τη συγκέντρωσή του μετά το 14-0 μέσα σε δύο λεπτά στο ξεκίνημα του γ΄δεκαλέπτου και δεν κατάφερε ξανά να μπει στο παιχνίδι. Ήταν απελπιστικά άστοχος, δεν είχε καλή κυκλοφορία, έκανε με ευκολία το λάθος και γενικότερα έδειχνε... ζαλισμένος. Ο Βουγιούκας προσπάθησε, αλλά ήταν μόνος του ενώ ακόμα και από τη γραμμή οι "πράσινοι" αδυνατούσαν να σκοράρουν.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κρστιτς ο οποίος πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Στους 16 έμεινε ο Κριάπα, ενώ τόσους είχε και ο καθοριστικός Σβεντ. Με 10 ασίστ τελείωσε το ματς ο Τεόντοσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 47-49, 75-63, 91-75

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 4 (10ασ.), Λαβρίνοβιτς 3, Σισκάουσκας 10(2), Κρστιτς 17, Βορόνοφ, Σβεντ 16(4), Καούν 8, Κριάπα 16(1), Πονκρασόφ, Κουρμπανόφ 5, Γκόρντον 12(4).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 2, Μπατίστ 4, Λόγκαν 7(1), Σάτο 7(1), Διαμαντίδης 7(1), Βουγιούκας 17, Καλάθης 9, Σμιθ 11(1), Καϊμακόγλου 7(1), Γιασικεβίτσιους 4.