14/1/12

Πανιώνιος - Κολοσσός 74-55

Τη ρεβάνς για την ήττα του α' γύρου και μάλιστα με εκκωφαντικό τρόπο, πήρε ο Πανιώνιος νικώντας με 74-55 τον Κολοσσό για την 14η αγωνιστική της Basket League OΠΑΠ

Ο Πανιώνιος όχι μόνο πήρε τη ρεβάνς για την ήττα του στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από τον Κολοσσό με σκορ 72-67, αλλά κάλυψε με χαρακτηριστική ευκολία και τη διαφορά.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επιβλήθηκε με 74-55 στην επανεμφάνιση του Μάριου Μπατή έστω και αν δεν είχε στο ρόστερ της τον Άλεξ Στίβεσον.

Πάντως, ο Έλληνας γκαρντ αγωνίστηκε μόλις για τέσσερα λεπτά, ωστόσο ο Πανιώνιος είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Βασίλη Ξανθόπουλο ο οποίος τελείωσε το ματς με 18 πόντους, τέσσερις ασίστ και δύο κλεψίματα.

Με όπλο την άμυνα τους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περιορίσουν την ομάδα του Βασίλη Φραγκιά, που πέτυχε μόλις 9 πόντους στο α' δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 38-25, 58-39, 74-55

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 18(3), Κις 7(1), Αθανασούλας, Ντίμπλερ 13(3), Μπατής, Γιάνκοβιτς 11(1), Καββαφάς 6, Ιωάννου 2, Σαρικόπουλος 3, Νάντζφεϊ 10, Μπόισα 1, Παραγιός 3.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 10, Χάτεν 8, Πάνος 4, Γεωργαλής 2, Ασημακόπουλος 4, Μπόικιν 10(1), Χαρίσης 6, Τσάμης 5, Χόπσον 4, Κομποδιέτας 2, Αυγενικός.

Επεισόδια στο τέλος!

Μετά το τέλος του αγώνα, ορισμένοι ανεγκέφαλοι οπαδοί των γηπεδούχων εκτόξευσαν αντικείμενα και μπουκάλια προς τα μέλη της αποστολής του Κολοσσού που είχαν πάντως σαν κύριο αποδέκτη τον Γιώργο Καλαϊτζή επειδή είχε φύγει μεσούσης της αγωνιστικής περιόδου όταν ήταν παίκτης του Πανιωνίου.