15/2/12

ΑΓΟΡ - ΠΑΟΚ 81-71

Το Ρέθυμνο έκανε το παιχνίδι του κόντρα στον ΠΑΟΚ, επικράτησε με σκορ 81-71 κι έμεινε στην πρώτη 6άδα, χτυπώντας τους αντιπάλους του στον αιφνιδιασμό (9/9)

Την 10η νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε το Ρέθυμνο το οποίο επικράτησε με σκορ 81-71 του ΠΑΟΚ, πολύ πιο εύκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ με 81-71.

Οι Κρητικοί με όπλο τους τα 16 κλεψίματα που τους οδήγησαν πολλές φορές στον αιφνιδιασμό (9/9) έφτασαν πολύ εύκολα στην τελική επικράτηση. Μάλιστα, στο ξεκίνημα του δ΄δεκαλέπτου βρέθηκαν ακόμα και στο +22 (77-55).

Με αυτή τη νίκη, το Ρέθυμνο εξακολουθεί να φιγουράρει μέσα στην πρώτη εξάδα της Basket League ΟΠΑΠ και πλέον βάζει πλώρη όχι μόνο για τα πλέι οφ αλλά και για να αποφύγει τους αιώνιους.

Στο πρώτο πεντάλεπτου αγώνα Ρέθυμνο και ΠΑΟΚ πήγαιναν χέρι χέρι, καθώς εναλλάσσονταν στο σκορ (7-8, 12-11). Με ένα καλάθι του Γκίντενς οι Κρητικοί ξέφυγαν για πρώτη φορά με 6 πόντους διαφορά (19-13), ωστόσο ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Γκίντενς και τελικά βρέθηκε στο -3 στο τέλος του α' δεκαλέπτου, καταφέρνοντας να μείνει μέσα στο ματς. Αυτό όμως οφειλόταν κυρίως στο γεγονός ότι οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν κάποια αμυντικά προβλήματα.

Τελικά, το Ρέθυμνο κράτησε τον ΠΑΟΚ στους 13 πόντους στο β΄δεκάλεπτο και βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ. Με σερί 6-0 βρέθηκε γρήγορα στο +9 (32-23) και υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ να ακολουθεί συνεχώς στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 32-27 με τον Ντούβνιακ που ήταν και πάλι θετικός ωστόσο οι Κρητικοί είχαν κλείσει πολύ καλά στην άμυνα τους, με αποτέλεσμα να παίρνουν το ριμπάουντ και να τρέχουν αμέσως στον αιφνιδιασμό. Τελικά η διαφορά άγγιξε τους 10 πόντους πριν τελικά ο Καλαμπόκης γράψει το 44-36 του ημιχρόνου.

Πάτησε γκάζι το Ρέθυμνο

Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια. Το Ρέθυμνο συνέχισε να πιέζει και να φεύγει στον αιφνιδιασμό πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια. Η διαφορά παρέμεινε σταθερά πάνω από τους 10 πόντους (51-38, 53-40) και παρ΄ότι ο Ντικούδης με τέσσερις δικούς του πόντους σε 60-50, ο Κρίστμας ήταν εκείνος που με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε και πάλι αέρα 13 πόντων στο Ρέθυμνο.

Το δ' δεκάλεπτο είχε τελείως διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς το Ρέθυμνο δεν έδειχνε διατεθειμένο να χάσει τον έλεγχο της αναμέτρησης και ο ΠΑΟΚ ικανός για να ξαναμπεί στο ματς. Με ένα επιμέρους 14-5 στην δ' περίοδο οι Κρητικοί ξέφυγαν με 22 πόντους διαφορά (77-55) και ουσιαστικά "καθάρισαν" οριστικά το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 44-36, 63-50, 81-71

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 19(1), Κούμουλος 3, Μοτσενίγος, Παπανικολάου 12(2), Ράιτ 18, Τσόχλας 5(1), Καλλινικίδης 3, Δορκοφίκης 5(1), Λάτοβιτς 6, Πέτγουεϊ 4, Δέδας 5(1), Κατσαρές 1.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 3(1), Στίγκερς 9(1),Αράπης, Άλεξιτς 4, Ντούβνιακ 8(1), Ντικούδης 26(2), Καλαμπόκης 16(1), Πέτγουεϊ, Παππάς 1, Γιαννακίδης, Καλλές 2, Καλαμπάκας 2.