13/5/12

Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα 69-74 (Μικρός Τελικός Ευρωλίγκας)

Σε ένα ανοικτό ματς που επισκιάστηκε από τις αντεγκλήσεις των οπαδών των "αιωνίων", ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με σκορ 74-69 από την Μπαρτσελόνα και τερμάτισε στην 4η θέση του Final-4.

O Παναθηναϊκός μπορεί να ηττήθηκε στον τελικό της παρηγοριάς με σκορ 74-69, ωστόσο γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο του που έμεινε στην Πόλη και τον καταχειροκρότησε.
Αυτή ήταν ίσως η πιο συγκινητική στιγμή του Final-4, καθώς ο απερχόμενος πρωταθλητής Ευρώπης γνώρισε πραγματική αποθέωση από περίπου 3.500 κόσμο, παρά τη νέα του ήττα με σκορ 74-69 από την Μπαρτσελόνα.
Ο Διαμαντίδης ήταν εξαιρετικός καθώς τελείωσε το ματς με 17 πόντους και προσπάθησε στο τέλος να το γυρίσει αλλά δεν τα κατάφερε. Ο μικρός τελικός έχασε ακόμα περισσότερο από τη λιγοστή του αίγλη καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Ναβάρο και Γιασικεβίτσιους, αφού οι προπονητές τους προτίμησαν να τους ξεκουράσουν.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι "πράσινοι" ήταν απογοητευμένοι και ότι μόλις τελείωσε το παιχνίδι άρχισαν να κατευθύνονται προς τα αποδυτήρια, πριν ο Ιτούδης τους καλέσει να ανταποδώσουν το χειροκρότημα στον κόσμο.

Ο αγώνας

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε τον αγώνα με τους Καλάθη, Λόγκαν, Περπέρογλου, Σμιθ και Βουγιούκα. Ο Λόγκαν με καλάθι και φάουλ έγραψε το 6-5 με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα και χωρίς να κάνουν πολλά φάουλ.
Στο 6' πέρασε στο παρκέ ο Διαμαντίδης προκειμένου να οργανώσει καλύτερα το παιχνίδι των "πρασίνων" οι οποίοι έχοντας χάσει κάπως τη συγκέντρωσή τους βρέθηκαν στο -6 (13-19). Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πάντως με πέντε προσωπικού πόντους έκανε το 20-21 του α' δεκαλέπτου.
Η Μπαρτσελόνα είχε στην α' περίοδο 4/7 σουτ τριών πόντων και πέντε περισσότερα ριμπάουντ από τον Παναθηναϊκό (8-13).
Στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με δύο καλάθια του Σάδα (20-25), ελέγχοντας καλύτερα το ρυθμό. Στη συνέχεια, ήταν σειρά του Γουάλας να σκοράρει και να κάνει το 25-32 στο 15' στέλνοντας την ομάδα του για πρώτη φορά στο +7.
Πάντως, η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση και μείωσε σε 29-32, πριν τελικά οι Ισπανοί εκμεταλλευτούν και πάλι την απουσία του Διαμαντίδη και ξεφύγει με 31-40 χάρη στην υπεροχή της μέσα στα καλάθια.
Ο Βάσκεθ έκανε το 33-42 κι έτσι οι Καταλανοί όχι μόνο διατήρησαν τη διαφορά που έχτισαν μέσα σε ένα τρίλεπτο, αλλά την αύξησαν και στους 11 πόντους με βολές του Χουέρτας.

Προσπάθησε αλλά δεν είχε ψυχολογία

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός με σερί 8-1 κατάφερε να μειώσει σε 45-49, όμως απ΄ότι φάνηκε δεν είχε συνέχεια η αντεπίθεση των "πράσινων". Σταδιακά η Μπαρτσελόνα ξαναπήρε τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια της και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της ομάδας του Ομπράντοβιτς, πέρασε και πάλι μπροστά.
Στο 19' ο Σάδα έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 9 πόντους (47-56) και παρ' ότι μείωσε παροδικά ο Διαμαντίδης, ο Τζο Ίνγκλς την επανέφερε στους 9. Κι ενώ κανείς δεν παρακολουθούσε το ματς λόγω των αντεγκλήσεων ανάμεσα στην εξέδρα του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, ο Διαμαντίδης έγραψε με τρίποντο το 52-58 του 30ού λεπτού.
Στο δ' δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έπαιξαν ακόμα πιο ελεύθερα... Ο Τζέι Αρ Γουάλας με λέι απ έκανε το 52-63 και εστειλε τη διαφορά στους 11 πόντους (52-63) στο 33ο λεπτό και ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 6-0 με το οποίο έκανε το σκορ 58-63.
Αν και η Μπαρτσελόνα έβρισκε τρόπους να διατηρεί το προβάδισμά της και να πηγαίνει στο εύκολο καλάθι, ο Παναθηναϊκος κατάφερε να μειώσει με τους Διαμαντίδη και Καϊμακόγλου (67-71), χάνοντας πάντως και αρκετά ελεύθερα σουτ.
Τα δεκάλεπτα: 20-21, 37-48, 52-58, 69-74
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 13, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 2, Λόγκαν 11, Σάτο, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 17(3), Βουγιούκας 4, Καλάθης 9, Σμιθ 1, Καϊμακόγλου 6(2).
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 5, Χουέρτας 21(3), Πέροβιτς 2, Βάσκεθ 6, Ουάλας 12(2), Ινγκλς 13(2), Ν'Ντονγκ 2, Ραμπασέδα 4, Λόρμπεκ, Έιντσον 5(1), Μάικλ 4.