16/5/12

Κολοσσός - Πανιώνιος 70-66 (2-1 Θέσεις 3-4)

Ο Κολοσσός επικράτησε με σκορ 70-66 στο τρίτο ματς της σειράς με αντίπαλο τον Πανιώνιο και πλέον χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να τερματίσει 3ος.

Καλύτερος ο Κολοσσός, εκμεταλλεύτηκε το κακό ποσοστό του Πανιωνίου στα τρίποντα (7/25) και επικράτησε με σκορ 70-66, κάνοντας το 2-1 στη σειρά.
Το τέταρτο παιχνίδι των μικρών τελικών θα διεξαχθεί το Σάββατο (19/5, 4μ.μ.) στο κλειστό του Πανιωνίου, με τους γηπεδούχους να θέλουν να ισοφαρίσουν σε 2-2 και τον Κολοσσό να θέλει να φτάσει τις τρεις νίκες, "καθαρίζοντας" την 3η θέση.
Στα του αγώνα, ούτε ο Κολοσσός ήταν εύστοχος από τα 6.75μ. (4/13), αλλά τουλάχιστον στα δίποντα ήταν πολύ καλός και σε συνδυασμό με τις περισσότερες βολές που εκτέλεσε, του έδινε ένα προβάδισμα.
Από την άλλη, ο Πανιώνιος είχε αμυντικά προβλήματα, δεν ήταν συγκεντρωμένος και προσπαθούσε συνεχώς από τα 6.75μ. να μειώσει.

Δυναμικά μπήκε στο ξεκίνημα του αγώνα της Τετάρτης ο Πανιώνιος. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπίλι Κις, οι "κυανέρυθροι" έχτισαν από νωρίς μία διαφορά 7 πόντων (5-12), δείχνοντας να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Πάντως, οι Ροδίτες βελτίωσαν σταδιακά την άμυνα τους και με καλάθι του Χόπσον στο 9' ξέφυγαν με 20-19.
Αυτό ήταν και το σκορ του α' δεκαλέπτου, αφού το σουτ του Μπίλι Κις στην εκπνοή της περιόδου δεν μέτρησε. Οι γηπεδούχοι με όπλο το καλό τους ποσοστό στα δίποντα, ολοκλήρωσαν προηγούμενοι το α' δεκάλεπτο.
Στη β' περίοδο ο Πανιώνιος κατάφερε και πάλι να ισορροπήσει το ματς και να κρατηθεί κοντά στο σκορ. Οι Χάτεν και Χόπσον έδωσαν λύσεις για τον Κολοσσό Ρόδου ο οποίος διατηρούσε ελαφρύ προβάδισμα (28-25, 30-27). Σε εκείνο το σημείο, ο Τσάμης σκόραρε για τους γηπεδούχους που έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό του κράτησε το ρυθμό.
Το 37-35 του ημιχρόνου άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια ανάμεσα στις δύο ομάδες που καμία από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει.

Καλύτερος ο Κολοσσός, άστοχος ο Πανιώνιος

Στην επανάληψη, ο Κολοσσός μπήκε φορτσάτος στο παρκέ, έτρεξε ένα σερί 6-0 και ξέφυγε με 43-35 στο 22'. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα αντιμετώπιζαν σαφές αμυντικό πρόβλημα και έτσι η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων παρέμεινε.
Ο Γεωργαλής με τρίποντο στο 29' έκανε το 50-43 και ουσιαστικά έδωσε απάντηση στη μίνι-αντεπίθεση του Πανιωνίου που είχε μειώσει στους πέντε πόντους. Οι "κυανέρυθροι" με τα μακρινά τους σουτ να βρουν λύσεις, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχοι και δεν μπορούσαν μειώσουν (53-45 στο 30').
Τίποτα δεν άλλαξε στο δ' δεκάλεπτο... Ο Κις μείωσε παροδικά σε 53-48 με τρίποντο, αλλά ακολούθησε ένα σερί 6-0 από πλευράς "θαλασσί" που ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 πόντους (59-49). Ο Μπατής με καλάθι έκανε το 68-62 στο 39', έχασε τη βολή και ο Μπάρλος
Στα 32'' ο Νάντζφεϊ έχασε το τρίποντο που θα μείωνε για τον Πανιώνιο στους δύο πόντους και στην επόμενη φάση ο Χάτεν έγραψε το τελικό σκορ (70-63) "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το παιχνίδι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με τρίποντο ο Μπίλι Κις με σκορ 70-66.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-35, 53-45, 70-66
Κολοσσός (Φραγκιάς): Λαικόπουλος 7(1), Χάτεν 13, Καλαϊτζής, Πάνος 2, Γεωργαλής 11(2), Ασημακόπουλος, Μπόικιν 8, Χαρίσης 12(1), Τσάμης 9, Χόπσον 8.
Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 2, Κις 20(4), Αθανασούλας, Ντίμπλερ 8(2), Μπάτης 5(1), Καββαδάς 2, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 4, Νάντζφεϊ 4, Παραγιός 3, Μπάρλος 18.