12/5/12

Πανιώνιος - Κολοσσός Ρόδου 81-64 (1-1 Θέσεις 3-4)

Ο Πανιώνιος ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Κολοσσό (81-64) και ισοφάρισε τη σειρά με φόντο την τρίτη θέση σε 1-1.

Ο Πανιώνιος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, πάτησε... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Κολοσσό με 81-64, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά το πρώτο δεκάλεπτο έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και πήρε τη νίκη κόντρα στον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί".
Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε με τρίποντο του Μπίλι Κις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης να ξεφύγει με 8-4 απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου. Στη συνέχεια, ο Κώστας Χαρίσης θα μειώσει σε 8-6, ενώ στο τέταρτο λεπτό ο Μπόικιν με τρίποντο θα σημειώσει το 8-11 για τον Κολοσσό Ρόδου, προτού ο Βασίλης Ξανθόπουλος πετύχει το 11-11 για τους γηπεδούχους.
Στο 6' ο Μπόικιν με 1/2 βολές θα σημειώσει το 13-15 για τον Κολοσσό σε μία αναμέτρηση, όπου οι δύο ομάδες συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Νάτζφεϊ δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου θα σημειώσει το 20-19, ενώ ο Νίκος Λιακόπουλος θα ισοφαρίσει σε 23-23 μετά από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή στο 9'. Το 28-25, σκορ με το οποίο θα ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο θα σημειωθεί από τρίποντο του Νάτζφεϊ και εύστοχο σουτ δύο πόντων του Κώστα Χαρίση.
Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι με καλάθι του Ζήση Σαρικόπουλου θα κάνουν το 33-27 στο 12', ενώ ο Νάτζφεϊ με δύο εύστοχες βολές θα πετύχει το 35-27, προτού ο Νίκος Μπάρλος ανεβάσει την διαφορά στους δέκα πόντους (37-27). Στο 14' ο Μπίλι Κις θα αυξήσει ακόμα περισσότερο την διαφορά από τον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί" (39-27) για να ρίξει και πάλι στους δέκα πόντους τη διαφορά ο Κώστας Χαρίσης.
Ξέφυγε ο Πανιώνιος
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θα διατηρήσουν το προβάδισμα τους και θα καταφέρουν με δύο εύστοχες βολές του Μπίλι Κις να αποσπαστούν με 11 πόντους (46-35), με τον Νίκο Λιακόπουλο να διαμορφώνει το σκορ του ημιχρόνου με 1/2 βολές (46-36).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά από τον Κολοσσό Ρόδου και κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας απέναντι στον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί". Ο Παραγυιός με κάρφωμα θα σημειώσει το 65-40, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 70-44.
Τα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ο Κολοσσός Ρόδου προσπάθησε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση, αλλά ο Πανιώνιος έδειχνε ότι πολύ δύσκολα θα χάσει το θετικό αποτέλεσμα, κάτι που επιβεβαίωσε, καθώς έφτασε στη νίκη με 81-64.
Τα δεκάλεπτα: 28-25, 46-36, 70-44, 81-64.
Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 9(1), Κις 16(4), Αθανασούλας 3(1), Ντίμπλερ 15(3), Μπατής, Καββαδάς 1, Ιωάννου 2, Σαρικόπουλος 4, Νάτζφεϊ 14(2), Παραγυιός 5(1), Μπάρλος 12.
Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 10, Χάτεν 7(1), Καλαϊτζής 6, Γεωργαλλής, Ασημακόπουλος 7, Μπόικιν 8(1), Χαρίσης 6, Τσάμης 9, Χόπσον 10.