19/9/12

Κυπέλλου Ελλάδας Μπάσκετ Β' ΦΑΣΗ : ΟΦΗ-Περιστέρι 59-71

Το Περιστέρι ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να νικήσει τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο με 71-59.
Το Περιστέρι πάτησε... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον ΟΦΗ, έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 71-59 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.
Οι "Πρίγκιπες της δυτικής όχθης", πάντως δυσκολεύτηκαν στα πρώτα λεπτά, καθώς οι Κρητικοί βρέθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-15.
Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 33-33, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν στο σκορ με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Έτσι, το Περιστέρι δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη με 71-59.
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-33, 41-51, 59-71
OΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 7(1), Πετράκης 17(3), Ζερβουδάκης, Τραϊανός 8, Γαλυφιανάκης, Καραδολάμης 13(2), Σιώπης, Κιτσούλης 5, Μπαλάφας 4, Γιακουμάκης, Ντοϊτσίνοφ 5.
Περιστέρι (Koυστένης): Παπαντωνίου 13(2), Ζούμπος 11(1), Μάντζαρης, Κομποδιέτας 6(1), Ψαρόπουλος 6, Κανονίδης 19(1), Βλάχος, Πέτρουλας 7(1), Πρέκας, Παπαγιάνης, Μελισσαράτος 8.