25/10/12

Τα αποτελέσματα 1ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος!

ΑΕΛ, Πανσερραϊκός και Καλλιθέα κατάφεραν έστω και δύσκολα να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ολοκληρώθηκε την Πέμπτη (25/10) η 1η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος με τις εκπλήξεις να αποφεύγονται αυτή τη φορά σε αντίθεση με τους αγώνες της Τετάρτης (24/10).
Στο Μενίδι η ΑΕΛ έστω και στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη-πρόκριση με 1-0 επί του Αχαρναϊκού, ο οποίος διαμαρτύρεται δίκαια για ένα πέναλτι που δεν του δόθηκε στο 41ο λεπτό.
Η ΑΕΛ στην 3η φάση του θεσμού θα αντιμετωπίσει σε διπλές αναμετρήσεις τον Αστέρα Τρίπολης. Την πρόκριση πήρε στην παράταση και ο Πανσερραϊκός στο γήπεδο του Ελληνικού επί του ΑΟ Γλυφάδας.
Το ματς έληξε ισόπαλο με 1-1 και η ομάδα των Σερρών επικράτησε με 2-1 στην παράταση με γκολ του Κιάσσου.
Τα "λιοντάρια" θα αγωνιστούν στη 2η φάση του Κυπέλλου σε νοκ άουτ αναμέτρηση με αντίπαλο τον Οδυσσέα Κορδελιού.
Ο Εθνικός Γαζώρου κάνοντας την ανατροπή επικράτησε με 3-1 του Ρούβα εκτός έδρας και θα αντιμετωπίσει σε διπλές αναμετρήσεις την Skoda Ξάνθη στην 3η φάση.
Στον Τύρναβο η ομώνυμη ομάδα νίκησε με 2-0 τον Οικονόμο Τσαριτσάνης και θα παίξει στην 2η φάση με τον Εθνικό Σιδηροκάστρου εκτός έδρας.
Στο ματς υπήρξε επτάλεπτη διακοπή στο δεύτερο γκολ του Τυρνάβου, όταν οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή ότι οι γηπεδούχοι δεν τήρησαν το fair play.
Στην επόμενη φάση προκρίθηκε και ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος νίκησε στα πέναλτι με 4-3 την Κόρινθο εκτός έδρας. Ο κανονικός αγώνας έληξε χωρίς τέρματα (0-0) και η παράταση με 1-1. Ο Απόλλωνας θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες στην 3η φάση του Κυπέλλου τον ΟΦΗ.
Τέλος στην Καλαμαριά, η Καλλιθέα χρειάστηκε την παράταση και ένα γκολ από τον Ντακόλ, ώστε να επικρατήσει με 1-0 του Απόλλων Καλαμαριάς και να πάρει την πρόκριση. Στην 3η φάση η Καλλιθέα θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες τον Άρη.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα 1ης φάσης του Κυπέλλου:
Τετάρτη (24/10):
3. Οδυσσέας Κορδελιού-Δόξα Δράμας 1-0
4. Κασσιόπη-Αναγέννηση Γιαννιτσών 2-2 (1-3 στα πέναλτι)
7. Αναγέννηση Καρδίτσας-Ηρακλής Ψαχνών 4-1
8. Χανιά-Φωκικός 2-1
9. Καλαμάτα-Θρασύβουλος 1-1 (3-4 στα πέναλτι)
10. Επισκοπή-Βύζας Μεγάρων 0-1
13. Τηλυκράτης Λευκάδας-Καβάλα 0-0 (3-5 στα πέναλτι)
15. Βατανιακός-Νίκη Βόλου 0-0 (1-4 στα πέναλτι)
16. Αιγινιακός-Εργοτέλης 1-1 (6-5 στα πέναλτι)
17. Εθνικός Σιδηροκάστρου-Αναγέννηση Επανομής 2-1
19. Δόξα Κρανούλας-Πιερικός 0-0 (1-3 στα πέναλτι)
20. Αστέρας Μαγούλας-Ολυμπιακός Βόλου 1-2
22. Φωστήρας-Ζάκυνθος 4-0
12. Εθνικός Αστέρας-ΑΕΛ Καλλονής 1-1 (1-4 στα πέναλτι)
5. Προοδευτική-Ηρακλής 1-0
11. Παναιγιάλειος-Παναιτωλικός 3-1
14. Πανηλειακός-Παναχαϊκή 0-0 (3-4 στα πέναλτι)
Πέμπτη (25/10)
1. Ρούβας-Εθνικός Γαζώρου 1-3
2. Αχαρναϊκός-ΑΕΛ 0-1
23. Τύρναβος-Οικονόμος Τσαριτσάνης 2-0
18. ΑΟ Γλυφάδας-Πανσερραϊκός 1-2 παρ. (1-1 κανονικός αγώνας)
6. Κόρινθος-Απόλλων Σμύρνης 3-4 στα πέναλτι (1-1 στην παράταση, 0-0 κανονικός αγώνας)
21. Απόλλων Καλαμαριάς-Καλλιθέα 0-1 παρ. (0-0 κανονικός αγώνας)