21/10/12

2η Aγωνιστική A1 : Ηλυσιακός - Κολοσσός Ρόδου 49-65

Το "2 στα 2" έκανε ο Κολοσσός ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 65-49 του Ηλυσιακού και πέτυχε το πρώτο του "διπλό" τη φετινή σεζόν. Καταλυτικοί οι Τσαλδάρης και Ντέντι.

Ο Κολοσσός δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση του Ηλυσιακού με 65-49 και να παραμείνει αήττητος στο πρωτάθλημα.
Οι "θαλασσί" ήταν καλύτεροι σε ολόκληρο το β' ημίχρονο κι έφτασαν πολύ εύκολα στην τελική επικράτηση, υποχρεώνοντας τον Ηλυσιακό στην εντός έδρας ήττα.
Ο Κολοσσός έτρεξε (6/8 αιφνιδιασμούς), είχε περισσότερα ριμπάουντ (32-37) κι έτσι ισορρόπησε τα περισσότερα λάθη του (11-14).
Καλό ξεκίνημα για τον Κολοσσό ο οποίος προηγήθηκε με 2-7 στο τρίλεπτο μετά το ξεκίνημα του αγώνα κι έδειξε από την αρχή τις προθέσεις του για το "διπλό". Ο Ηλυσιακός ισοφάρισε σε 9-9 με τον Σκοτ, αλλά ο Κολοσσός δεν έχασε το προβάδισμα.
Με εύστοχα σουτ από τον Τσαλδάρη και τον Καυκή, οι φιλοξενούμενοι κατάφερα να κλείσουν το δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 16-17, έχοντας 60% στα τρίποντα (3/5). Ωστόσο, τα λάθη προβλημάτιζαν τον Μηνά Γκέκο, καθώς οι παίκτες του έχαναν με ευκολία την μπάλα.
Με τους Ντέντι και Χάτεν, ο Κολοσσός ξέφυγε στο σκορ και βρέθηκε στο +9 (18-27) στο 14', έχοντας επιβάλει πλήρως το ρυθμό του. Η αντίδραση του Ηλυσιακού ήταν να μειώσει (22-27, 25-29) μένοντας μέσα στο παιχνίδι.
Ένα τρίποντο του Χάμπτον έκανε το 28-31 στα 45'' πριν το τέλος το του ημιχρόνου και ο Ντόλαρντ με δίποντο έγραψε το 28-33 της ανάπαυλας. Οι "θαλασσί" είχαν πια 10 λάθη, ενώ ο Ηλυσιακός με μόλις 5 στο παθητικό του, κατάφερνε να μείνει ζωντανός στο κυνήγι του σκορ. Η διαφορά ήταν απόρροια, των εξαιρετικών ποσοστών των φιλοξενουμένων (57% δίπ, 44% τριπ.).
Ξέφυγε ο Κολοσσός και "καθάρισε".
Στην επανάληψη, ένα γρήγορο σερί 8-0 από πλευράς Κολοσσού, έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων οι οποίοι πολύ γρήγορα βρέθηκαν στο +10 (31-41). Μάλιστα, η διαφορά ανέβηκε και στους 14 πόντους με το Χάτεν να δίνει πολλές ανάσες και τον Ντόλαρντ να γράφει το 33-47.
Ακολούθησε ένα γρήγορο 5-0 του Ηλυσιακού με τους Αποστολίδη και Σκοτ, αλλά ο Κολοσσός διατήρησε την ψυχραιμία του και μαζί την υπέρ του διαφορά. Ο Σκοτ μείωσε σε 41-49, όμως στη συνέχεια ήταν άστοχοι οι παίκτες του Ηλυσιακού κι απέτυχαν να πλησιάσουν περισσότερο.
Κάτι που δεν συγχώρεσε ο Κολοσσός, ο οποίος με επιμέρους 9-2 στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου. Οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 43-58 στο 33ο λεπτό και ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι. Η διαφορά άγγιξε και τους 18 πόντους (45-63) μετά από καλάθι του Κουμπούρα και το μόνο που κατάφερε ο Ηλυσιακός ήταν να μειώσει σε 49-65 στο τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-33, 41-49, 49-65.
Ηλυσιακός (Παπανικολάου): Παππάς, Καυκής 7(1), Αράπης 2, Χάμπτον 7(1), Αποστολίδης 4, Χατζής 2, Σπανός, Δορκοφίκης 2, Αντωνάκης, Σκοτ 18(6), Τζόουνς 7, Παραγυιός.
Κολοσσός (Γκέκος): Γεωργαλής 2, Κουμπούρας 4, Χάτεν 6, Καλαϊτζής, Βουγιούκας, Καλαμπόκης 5, Ντέντι 13, Ματσαμάς, Ντόλαρντ 8, Λάνγκφορντ 11(1), Τσαλδάρης 16(5).