27/10/12

3η Aγωνιστική A1 : Κολοσσός Ρόδου - Πανελευσινιακός 78-71

Το "3 στα 3" έκανε ο Κολοσσός ο οποίος αν και βρήκε σθεναρή αντίσταση από τον Πανελευσινιακό, επικράτησε με 78-71 για την 3η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ!

Ο Κολοσσός επικράτησε με 78-71 του Πανελευσινιακού για την 3η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ και διατήρησε το αήττητό του στο πρωτάθλημα.
Η ομάδα του Μηνά Γκέκου στο β' ημίχρονο έκανε μόλις δύο λάθη και έλεγξε το ρυθμό κόντρα στους νεοφώτιστους που έδειξαν πολύ θετικά στοιχεία και διεκδίκησαν τη νίκη.
Με τον κόσμο στο πλευρό τους, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο β' ημίχρονο και κατάφεραν με 2-3 σερί που έτρεξαν να ξεφύγουν στο σκορ. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς άγγιξε και τους 14 πόντους στο δ' δεκάλεπτο και ο Πανελευσινιακός δεν μπορούσε να κάνει κάτι από το να μειώσει.
Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κολοσσός έχασε τα ριμπάουντ (32-39) όμως είχε περισσότερη δημιουργία στο παιχνίδι του (21-11) και πολύ καλύτερα ποσοστά στα τρίποντα (8/19), όπου ο Πανελευσινιακός τα έσπασε με 2/17 σουτ και ποσοστό 12%.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 5-0 και 7-4, όμως πολύ γρήγορα ο Πανελευσινιακός αντέδρασε και εμπόδισε τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους. Μέσα σε ένα δίλεπτο, η ομάδα του Σκαραφίγκα έτρεξε ένα γρήγορο 9-0 χάρη κυρίως στον Αβραμίδη (7 συν. πόντους) που μετέτρεψε το σκορ σε 7-15.
Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά με τον Ντέντι να κερδίζει διαδοχικά φάουλ και να ευστοχεί στις βολές κάνοντας το 19-21 στα 15'' πριν το τέλος. Ο Καμπ έγραψε το 19-23 του α' δεκαλέπτου.
Με ένα γρήγορο 7-2 μπήκε ο Κολοσσός στο β' δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά μετά από καλάθι και φάουλ του Λάνγκφορντ για το 26-25 στο 15'. Το ματς έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (26-27, 27-28), ωστόσο ο Πανελευσινιακός έλεγχε τα ριμπάουντ και δεν άφηνε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν.
Με καλάθι και φάουλ του Τσιάκου το σκορ έγινε 29-32, ενώ ο ίδιος με 2/2 βολές έφερε και πάλι τον Πανελευσινιακό στο +5 (33-38). Ένα τρίποντο του Καλαίτζή μείωσε στο ημίχρονο το σκορ σε 36-38 για τον Κολοσσό που είχε ήδη 8 λάθη έναντι 5 της Ελευσίνας.

Η αντίδραση του Κολοσσού.

Στην επανάληψη, ο Κολοσσός μπήκε πιο αποφασισμένος στο παρκέ και με ένα γρήγορο 9-0 μετέτρεψε το 36-38 σε 45-38, παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν δύο φορές στους 5 πόντους (45-40, 47-42) και ο Μαγκουνής έγραψε το 47-44, όμως η απάντηση της ομάδας του Γκέκου ήταν ένα επιμέρους 9-2.
Ο Ντέντι με κάρφωμα έκανε το 56-46 στο 29' και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με βολές των Τσιάκου και Παπανικολόπουλου σε 56-50 με τη λήξη της γ' περιόδου.
Πάντως, ο Κολοσσός ξεκίνησε και το δ' δεκάλεπτο το ίδιο δυναμικά με το α' και το γ'. Ένα τρίποντο του Καλαϊτζή κι ένα κάρφωμα του Ντέντι έκανε το σκορ 61-50 στο ξεκίνημα. Κάπου εκεί, η αντίσταση του Πανελευσινιακού κάμφθηκε... Η διαφορά άγγιξε και τους 14 (69-55) μετά από τρίποντο του Γεωργαλή και το μόνο που μπόρεσε να κάνει στο τέλος η ομάδα του Σκαραφίγκα ήταν να μειώσει κάπως στο σκορ.
Ο πρώην Ροδίτης, Νίκος Λιακόπουλος, καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο του Κολοσσού, καθώς έγραψε και το τελικό 78-71 με 1/2 βολές.
Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-38, 56-50, 78-71.
Κολοσσός (Γκέκος): Γεωργαλής 7(1), Κουμπούρας 2, Χάτεν 16(2), Καλαϊτζής 9(2), Καλαμπόκης 4, Ντέντι 20, Ματσαμάς, Ντόλαρντ 1, Λάνγκφορντ 12(2), Τσαλδάρης 7(1).
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος, Νίκου, Παπανικολόπουλος 7, Μαγκουνής 17, Λιακόπουλος 15, Δεληγιάννης, Καμπ 10, Τσιάκος 15, Αβραμίδης 7(1).