25/11/12

7η Aγωνιστική A1 : Κολοσσός Ρόδου - Ολυμπιακός 72-88

Το αήττητο σερί του διατήρησε ο Ολυμπιακός στη Ρόδο, καθώς επικράτησε με σκορ 88-72 του Κολοσσού κι έκανε το "7 στα 7" στη Basket League ΟΠΑΠ.
Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στη Ρόδο, νικώντας με σκορ 88-72 τον Κολοσσό για την 7η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.
Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν το "7 στα 7", διατήρησαν το αήττητο σερί τους στο ελληνικό πρωτάθλημα και πλέον σκέφτονται τον αγώνα με αντίπαλο την Ζαλγκίρις στο Κάουνας.
Ο Κολοσσός από την πλευρά του, κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός για περίπου 34-35 λεπτά, αλλά στη συνέχεια υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού που απάντησε στην άμυνα ζώνης με εύστοχα τρίποντα και ξέφυγε ακόμα περισσότερο στο σκορ.

Ο αγώνας:

Με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Πάουελ, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το παιχνίδι στο Βενετόκλειο και με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη επί της Εφές, πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Ο Πάουελ με τρία συνεχόμενα δικά του καλάθια, έκανε το 4-6 στο τρίλεπτο μετά το τζάμπολ του αγώνα. Από την πλευρά του, ο Κολοσσός πήρε πόντους από τον Καλαμπόκη κι έκανε το 10-10, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι.
Ακολούθησε από πλευράς παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα ένα σερί 8-0 το οποίο έκανε το σκορ 10-18 και έδωσε από εκείνο το σημείο κι έπειτα το συνεχές προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Οι "ερυθρόλευκοι" με όπλο την καλή τους άμυνα, κατάφεραν να περιορίσουν τους γηπεδούχους και τελικά να ολοκληρώσουν το α' δεκάλεπτο, προηγούμενοι με διψήφια διαφορά πόντων (15-25).
Ο Πάουελ τελείωσε το α' δεκάλεπτο με 8 πόντους, όντας εξαιρετικός, όμως στο τέλος του α' δεκαλέπτου, τραυματίστηκε στο γόνατο σε ανύποπτη φάση και του τοποθετήθηκε πάγος, μένοντας στον πάγκο στη συνέχεια.

Σε ρόλο οδηγού ο Ολυμπιακός, ανταγωνιστικός ο Κολοσσός.

Η συνέχεια βρήκε τον Ολυμπιακό να διατηρεί την υπέρ του διαφορά και τον Κολοσσό να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να μειώσει. Πλέον, ο Γιώργος Πρίντεζης είχε αναλάβει δράση στην επίθεση και οδηγούσε την ομάδα του. Ο ίδιος ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +12 (19-31) που ήταν και η μέγιστη τιμή της.
Με τον Καλαμπόκη, ο Κολοσσός μείωσε σε 29-36 στο 16', όμως ο Ολυμπιακός απάντησε αμέσως με σερί 5-0 που μετέτρεψε το σκορ σε 29-41. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν και τελικά με τον Τσαλδάρη να πετυχαίνει σημαντικούς πόντους, μείωσαν στους 6 (37-43), πριν τελικά ο Χάινς με δικό του καλάθι γράψει το 37-45 του ημιχρόνου.
Αν και ο Ολυμπιακός σούταρε με μόλος 18% στα τρίποντα (2/11), είχε το 64% στα δίποντα για να τον οδηγεί εκ του ασφαλούς, έναντι του 39% του Κολοσσού. Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν και τα ριμπάουντ (13-22), ενώ είχαν και περισσότερες ασίστ (4-10).
Στην επανάληψη, ένα νευρικό δίλεπτο ήταν αρκετό για να μείνει το 40-48 για αρκετή ώρα στον ηλεκτρονικό πίνακα. Τελικά, ο Παπανικολάου έτρεξε στον αιφνιδιασμό του Ολυμπιακού κι έκανε το 40-51 στο 24' ανεβάζοντας τη διαφορά πάλι σε διψήφια τιμή. Στο 25' ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 40-53 κι έκτοτε δεν απειλήθηκε ξανά.

Αντέδρασε στην άμυνα ζώνης και βρέθηκε στο +23.

Με γρήγορο 5-2 ο Κολοσσός κατάφερε να μειώσει σε 57-67 στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου μετά από καλάθι και φάουλ του Φάνη Κουμπούρα. Οι άμυνες πια είχαν χαλαρώσει και οι δύο ομάδες έφταναν πολύ πιο εύκολα στο καλάθι. Ο Άντιτς ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 15 (57-72), όμως ο Κολοσσός κατάφερε να μειώσει σε 61-72 με τον Καλαμπόκη.
Οι "θαλασσί" εξακολούθησαν να παίζουν άμυνα ζώνης, όμως ο Ολυμπιακός έβρισκε τρόπους να τη διασπάσει όπως με τα τρίποντα των Μάντζαρη και Άντιτς που έγραψαν το 61-78 στο 34'. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε συνεχείς αλλαγές στο παιχνίδι και στο 36' έβαλε και τον Μαυροειδή στο παρκέ, δίνοντας και στον 12ο παίκτη του, χρόνο συμμετοχής.
Από εκεί και πέρα το ματς άνοιξε και η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 23 πόντους (65-88) μετά από τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου. Το μόνο που κατάφερε στο τέλος ο Κολοσσός, ήταν να μαζέψει κάπως τη διαφορά και να μειώσει σε 72-88 χάρη σε ένα 7-0.
Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-45, 52-67, 72-88.
Κολοσσός (Γκέκος): Γεωργαλής 2, Κουμπούρας 11, Χάτεν 4, Καλαϊτζής 4, Βουγιούκας, Καλαμπόκης 17(1), Ντέντι 11(1), Ντόλαρντ, Λάνγκφορντ 8, Τσαλδάρης 15(3).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 14, Λο 2, Άντιτς 10(2), Σπανούλης 7(1), Περπέρογλου 9(2), Σλούκας 2, Μαυροειδής, Πάουελ 10, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 10(2).