25/11/12

7η Aγωνιστική A1 : Περιστέρι - ΚΑΟΔ 78-76

Σπουδαία νίκη πέτυχε το Περιστέρι το οποίο επιβλήθηκε με σκορ 78-76 του ΚΑΟΔ μετά από συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Το Περιστέρι έπαιξε άμυνα στο β' ημίχρονο, δέχτηκε μόλις 29 πόντους και τελικά κατάφερε να γυρίσει ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο, νικώντας με σκορ 78-76 τον ΚΑΟΔ.
Από την πλευρά τους, οι Δραμινοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, έχτισαν μεγάλες διαφορές, βρέθηκαν στο +15, αλλά στο τέλος υπέκυψαν στην επιμονή των γηπεδούχων που τους σκότωσαν από τα 6.75μ. με 12/28 τρίποντα.
Το Περιστέρι με αντεπίθεση διαρκείας στο β' ημίχρονο, αλλά κυρίως στο γ' δεκάλεπτο που έτρεξε ένα επιμέρους 22-9 και γύρισε το παιχνίδι, έφτασε στην 3η του φετινή νίκη.
Όπλο του, η άμυνα του στο β' ημίχρονο, καθώς και η ευστοχία του από τα 6.75μ. (12/28). Εξαιρετικός ο Κανονίδης τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο και ήταν καθοριστικός στη νίκη της ομάδας του.
Ο Νόουλς από πλευράς ΚΑΟΔ, πάλεψε αλλά οι 22 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί για να βοηθήσουν την ομάδα του να φύγει με το "διπλό" από την Αθήνα. Άλλωστε, στην τελευταία φάση πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά το 78-76 που έκανε με 1/2 βολές αλλά αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του ΚΑΟΔ στο παιχνίδι, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη ξεκίνησαν με σερί 7-0 που υποχρέωσε τον Τζίμη Κουστένη να πάρει άμεσα τάιμ άουτ. Με τους Πάλμερ και Νόουλς να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 3-11 στο τετράλεπτο μετά το τζάμπολ του αγώνα.
Οι γηπεδούχοι μείωσαν παροδικά σε 6-13, όμως ακολούθησε επιμέρους 7-2 από πλευράς Δραμινών που ξέφυγαν ακόμα και 20-8 στο 8' μετά από τρίποντο του Πάλμερ, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 12 πόντους. Στο φινάλε του α' δεκαλέπτου ο Νόουλς με καλάθι και φάουλ έγραψε το 11-23.
Το ευχάριστο για τους φιλοξενούμενους ήταν ότι έλεγχαν απόλυτα τα ριμπάουντ (7-14), είχαν εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα (10/13) και ότι είχαν υποχρεώσει σε 4 λάθη τους παίκτες του Τζίμη Κουστένη.

Επιθετικός ΚΑΟΔ και +13 στην ανάπαυλα.

'Ενα γρήγορο 4-0 στο ξεκίνημα της β' περιόδου, έδωσε την ευκαιρία στον ΚΑΟΔ να βρεθεί και στο +14 (11-25), ωστόσο η αντίδραση του Περιστερίου δεν άργησε να έρθει. Ο Κομποδιέτας μείωσε σε 14-25 από τα 6.75μ., ενώ ο Ψαρόπουλος έκανε τον Καλαφατάκη να πάρει άμεσα τάιμ άουτ.
Ο λόγος; Ευστόχησε σε δύο διαδοχικά σουτ τριών πόντων και μείωσε σε 20-27, πριν ο Γουίλιαμς κάνει το 21-27 στο 13'. Οι παίκτες του Καλαφατάκη διατήρησαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να αντιδράσουν με τον Κώστα Κακαρούδη να δίνει καθοριστικές ανάσες (21-30, 25-33).
Το Περιστέρι πλησίασε στο 25-30, όμως ο ΚΑΟΔ απάντησε με σερί 7-0 και ξέφυγε ξανά με 25-37. Η ομάδα του Καλαφατάκη έπαιρνε βοήθειες απ' όλους τους ξένους της και τελικά με κάρφωμα ο Μισέλ έκανε το 26-41 με κάρφωμα στο 17', στέλνοντας τη διαφορά στους 15 πόντους!
Ο τελευταίος έχασε την ευκαιρία να τη στείλει και στους 17 με δύο άστοχες βολές και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανασυνταχθούν για να μειώσουν. Δεν τα κατάφεραν πάντως... Ιωάννου και Κακαρούδης έγραψαν το 34-47 στο τέλος του ημιχρόνου, στέλνοντας την ομάδα τους στα αποδυτήρια με ικανοποιητική διαφορά 13 πόντων. Σχεδόν διπλάσια τα ριμπάουντ (15-29) και το ποσοστό στα δίποντα (61% έναντι 29%).

Αντεπίθεση με εντυπωσιακό σερί.

Δεν ξέρουμε τι είπε ο Τζίμης Κουστένης στην ανάπαυλα στους παίκτες του, πάντως μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και τα κατάφεραν... Ο Αντώνης Μάντζαρης με δύο διαδοχικά τρίποντα έδωσε το έναυσμα για ένα φοβερό σερί που έτρεξε το Περιστέρι και μείωσε στον πόντο (46-47).
Ο Μισέλ μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα στο β' ημίχρονο πέτυχε το πρώτο καλάθι για τον ΚΑΟΔ που είχε πλέον επιθετικό πρόβλημα... Το Περιστέρι πάντως δεν έχασε την ευκαιρία και με όπλο την άμυνα του, έκανε το 53-52 στο 27' παίρνοντας για πρώτη φορά στον αγώνα, το προβάδισμα.
Τελικά, ο Ζάρας με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 56-56 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου, με το Περιστέρι να το κλείνει με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 22-9 και να ξαναμπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι, έχοντας πια και το μομέντουμ της αναμέτρησης.

Ντέρμπι και νίκη Περιστερίου.

Στο δ' δεκάλεπτο, το παιχνίδι πια ήταν ντέρμπι για τις δύο ομάδες, όμως το μομέντουμ του αγώνα ήταν πια με το μέρος του Περιστερίου. Με δύο διαδοχικά λέι απ του Κανονίδη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα στο +5 και μάλιστα όχι μία αλλά τρεις φορές (61-56, 63-58, 65-60).
Ο ΚΑΟΔ, έμεινε ζωντανός και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Νόουλς και Ζάρα πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 65-68 στο 38'. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν για λίγο το προβάδισμα (67-70), μέχρι που ο Μάντζαρης ισοφάρισε σε 70-70 και η ομάδα του πέρασε ξανά μπροστά. Ο Κανονίδης έκανε εξαιρετικό παιχνίδι (73-72), ενώ ο Πέτρουλας ήταν ψύχραιμος από τις βολές γράφοντας το 75-72 στα 30'' πριν τη λήξη.
Ο Ζάρας μείωσε σε 75-74, όμως ο Παπαντωνίου τον μιμήθηκε από τη γραμμή των βολών κι έκανε το 77-74. Στα 15'' ο Καλαϊτζίδης μείωσε σε 77-75, ο Πέτρουλας έβαλε κι αυτός τη μία βολή (78-76) και τελικά ο Νόουλς μετά από την δεύτερη άστοχη βολή του, πήρε το ριμπάουντ, αλλά έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, διατηρώντας το 78-76.
Τα δεκάλεπτα: 11-23, 34-47, 56-56, 78-76.
Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 14(1), Κομποδιέτας 15(2), Θορν 2, Κανονίδης 16(3), Μάντζαρης 11(3), Γουίλιαμς 4, Χάινς 2, Πέτρουλας 6, Μελισσαράτος, Ψαρόπουλος 8(2), Λάκκας, Ζούμπος.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Νόουλς 22(1), Καλαϊτζίδης 3, Ακεψιμαϊδης, Μισέλ 6, Κάρτερ 2, Κακαρούδης 12 (2), Ντέιλ 2, Ζάρας 13(1), Ιωάννου 2, Πάλμπερ 14(2).