29/12/12

1η Aγωνιστική Euroleague TOP-16 Ε' Όμιλος : Παναθηναϊκός - Ζαλγκίρις 67-66

Στην πρεμιέρα του TOP-16 της Ευρωλίγκας, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 67-66 την Ζαλγκίρις και ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις του.
Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στο TOP-16 της Ευρωλίγκας, καθώς μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, επιβλήθηκε με σκορ 67-66 της Ζαλγκίρις.
Οι "πράσινοι" ήταν πολύ καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως η Ζαλγκίρις κατάφερε να γυρίσει το ματς, να προηγηθεί με 56-59, να διεκδικήσει τη νίκη και να καρδιοχτυπήσει τους περίπου 12.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.
Στα 51'' πριν το τέλος, ο Λάσμε κέρδισε το φάουλ από τον Ντάρντεν και εκείνος με 1/2 βολές έκανε το σκορ 67-66. Ο Μάρκο Πόποβιτς στα 28'' πριν το τέλος έκανε το λάθος κι ο Παναθηναϊκός θα είχε μία ολόκληρη επίθεση μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Πλάθα.
Στην επίθεση, ο Μπανκς χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ στα 6,7'' πριν το τέλος και ήταν η σειρά του Πεδουλάκη να πάρει τάιμ άουτ. Άστοχος στο τελευταίο σουτ του αγώνα, ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς.
Είναι ακόμα πιο σημαντική η νίκη του Παναθηναϊκού, από τη στιγμή που ο Σχορτσανίτης δεν αγωνίστηκε καθόλου στο παιχνίδι και ο Διαμαντίδης αγωνίστηκε μόλις για 4 λεπτά στην αναμέτρηση.
Εκπληκτικοί οι Καπόνο και Μπράμος που πέτυχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Λάσμε και Τσαρτσαρή. Το σχήμα αυτό αντιμετώπισε κάποια προβλήματα στο πρώτο δίλεπτο, όταν και η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 0-5, ωστόσο στη συνέχεια κατάφερε να αντιδράσει.
Με τρίποντα από τους Ματσιούλις και Διαμαντίδη, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-7 στο 4', όμως στη συνέχεια ο Πεδουλάκης τράβηξε στο παρκέ τον αρχηγό του Παναθηναϊκού για να του δώσει μερικές ανάσες, ενώ πέρασε στη θέση του Ούκιτς, τον Μπανκς. Ο Μπράμος με το τρίτο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού έγραψε το 9-7 στο 5ο λεπτό, δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στους "πράσινους".
Οι τελευταίοι έκλεισαν στην άμυνα τους, προηγήθηκαν με 13-7, τρέχοντας ένα επιμέρους 13-2 και τελικά στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, πέρασε στο παρκέ ο Τζέιμς Γκιστ ο οποίος έδωσε ενέργεια. Στο 1.24'' πριν το τέλος οι Λάσμε και Μπανκς έκαναν το 19-11, υποχρεώνοντας το Χοάν Πλάθα να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ.
Με τρίποντο του Μπράμου στην εκπνοή του α' δεκαλέπτου, γράφτηκε το 22-13 υπέρ του Παναθηναϊκού, δίνοντας στον κόσμο την ευκαιρία να ξεσηκωθεί. Ο κόσμος ήταν ο 6ος παίκτης για τους "πράσινους" που ξεκίνησαν το παιχνίδι με 4/7 δίποντα και τρίποντα, 2 λάθη και 5 ασίστ.

Εκπληκτικός Καπόνο και σερί 13-0.

Στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός μπήκε λίγο πιο εφησυχασμένος στο παρκέ και χωρίς τον Διαμαντίδη στην πεντάδα του, έδειξε παροδικά να μην έχει συγκέντρωση. Ο Πεδουλάκης άλλαξε τους Μπανκς, Γκιστ, με τους Ούκιτς, Λάσμε, ωστόσο η Ζαλγκίρις εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα των "πράσινων" και πλησίασε στο καλάθι (25-23) μετά από συνεχόμενα τρίποντα των Λαφαγιέτ και Κουζμίνσκας.
Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε με τον Τζέισον Καπόνο ο οποίος με τρία συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 34-23 στο 15' και υποχρέωσε τον Πλάθα να πάρει τάιμ άουτ. Οι Λιθουανοί έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα, ο Τσαρτσαρής καθάριζε τα ριμπάουντ και ο Ματσιούλις με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +15 (38-23) στο 16'. Το εκπληκτικό 13-0 του Παναθηναϊκού διακόπηκε από ένα δίποντο του Ντάρντεν που έδωσε ανάσα στη Ζαλγκίρις μετά από περίπου τέσσερα λεπτά.
Ο Μπράμος έγραψε το 41-29, όμως ο Λαβρίνοβιτς απάντησε αμέσως από τα 6.75μ. μειώνοντας σε 41-32. Ο Τζάαμπερ με 1/3 βολές στα 2,4'' πριν τη λήξη διαμόρφωσε το σκορ σε 43-33, καθώς το σουτ του Καπόνο στο τέλος δεν βρήκε στόχο με την εκπνοή. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ημίχρονο με 56% στα τρίποντα (9/16) και 54% στα δίποντα (7/13).

Μείωσε με αντεπίθεση η Ζαλγκίρις.

Αποφασισμένη να γυρίσει το ματς μπήκε η Ζαλγκίρις στην επανάληψη. Ο Ντάρντεν με πέντε δικούς του πόντους, μείωσε σε 45-40 στο 23΄και ο Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του που έμοιαζαν να έχουν εγκλωβιστεί στην αντίπαλη άμυνα. Ο Γιανκούνας με τρίποντο μείωσε σε 45-43 βάζοντας ξανά τη Ζαλγκίρις μέσα στο παιχνίδι.
Ο Μπράμος απάντησε από τα 6.75μ. κι έδωσε βαθιά ανάσα στην ομάδα του που είχε χάσει την "φρεσκάδα" της και την επιμονή της στα ριμπάουντ. Με επιθετικά ριμπάουντ, οι Λιθουανοί κατάφεραν να πάνε σε δεύτερες επιθέσεις και να ελέγξουν το ρυθμό που ήταν σε εκείνο το σημείο υπέρ της Ζαλγκίρις.
Τρεις βολές του Λάσμε κι ένα τρίποντο του Μπράμου που ντύθηκε... Καπόνο και βοήθησε σημαντικά τον Παναθηναϊκό έκαναν το σκορ 54-47. Με 2/2 βολές ο Γιανκούνας μείωσε σε 54-49, όμως ο Μπανκς δεν βρήκε στόχο στο τέλος, μπερδεύτηκε, δεν είδε και το χρονόμετρο και τελικά δεν άλλαξε το σκορ στο γ' δεκάλεπτο.

Συγκλονιστικό παιχνίδι στο τέλος.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι για γερά νεύρα στο δ' δεκάλεπτο, με τη Ζαλγκίρις να μειώνει και πάλι στο καλάθι με το "καλημέρα". Ο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς έκανε το 56-54, ο Γκιστ όμως έχασε τις βολές που κέρδισε στη συνέχεια και ο Κουζμίνσκας ισοφάρισε σε 56-56 στο 32', δίνοντας στους συμπαίκτες του το έναυσμα που ήθελαν για να κυνηγήσουν ακόμα περισσότερο το ματς.
Για ένα τρίλεπτο οι δύο ομάδες έμειναν άστοχες, καθώς έχασαν εκατέρωθεν πολλές προσπάθειες. Ο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς έδωσε το προβάδισμα στη Ζαλγκίρις (56-59), ο Λάσμε μείωσε στον πόντο, όμως ο Πόποβιτς βρήκε και πάλι στόχο έξω από τα 6.75μ. παγώνοντας το ΟΑΚΑ.
Με το σκορ 58-62 στα 3.35'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Πεδουλάκης πήρε τάιμ άουτ, ενώ ο Καπόπο είχε κερδίσει φάουλ. Ο Μπανκς μείωσε σε 63-64 και ο Λάσμε σε 65-66, όμως η Ζαλγκίρις είχε πια και την ψυχολογία με το μέρος της. Στο 1.09'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Μπανκς με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 66-66 και οι διαιτητές χρειάστηκε να δουν το βίντεο για να δώσουν την μπάλα υπέρ των "πράσινων".
Ο Λάσμε στα 51 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης κέρδισε το φάουλ από τον Ντάρντεν και σημείωσε με 1/2 βολές το 67-66. Ο Πόποβιτς στη συνέχεια έκανε λάθος, με τον Παναθηναϊκό να έχει ολόκληρη επίθεση, αλλά ο Μπανκς χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ στα 6,7 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή. Ο κόουτς του "τριφυλλιού", Αργύρης Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ, ενώ ο Λαβρίνοβιτς στην τελευταία επίθεση του αγώνα αστόχησε από το πλάι, με τους "πράσινους" να παίρνουν τη νίκη και να αρχίζουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.
Τα δεκάλεπτα: 22-13, 43-33, 54-49, 67-66.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 15(5), Ματσιούλις 7(1), Καπόνο 16(4), Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 3(1), Γκιστ 2, Μπανκς 8(1).
Ζαλγκίρις (Πλάθα): Ντάρντεν 12(2), Τζάαμπερ 8, Πόποβιτς 6(2), Ν. Λαβρίνοβιτς 4, Γιανκούνας 9(1), Καουκένας, Ντέλας, Κουζμίνσκας 7(1), Κ. Λαβρίνοβιτς 13(3).