27/1/13

14η Aγωνιστική A1 : Ηλυσιακός - Καβάλα 82-78

Σε ένα συναρπαστικό ματς ο Ηλυσιακός νίκησε στην παράταση την Καβάλα με 82-78 και αποσπάστηκε από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.
Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην Basket League ΟΠΑΠ πήρε ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε στην παράταση της Καβάλας με 82-78 (68-68κ.α.) και σημείωσε την τέταρτη διαδοχική του νίκη.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο θετικό αποτέλεσμα, έχοντας σε εξαιρετική μέρα για ακόμα μία φορά τον Στόγκλιν που πέτυχε 29 πόντους.
Πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Γκάρισον που σημείωσε 12 πόντους, ενώ για την Καβάλα ο Άρμπετ πέτυχε 18 πόντους, με τον Μίτροβιτς να προσθέτει 16.
Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο από τον Μίτροβιτς σημείωσε το 2-9 στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Γκάρισον σημείωσε το 4-9. Οι παίκτες του Άγγελου Κορωνιού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ο Κόλεμαν σημείωσε το 4-11. Ο Άρμπετ με κάρφωμα πέτυχε το 10-18 και ο Αποστολίδης σημείωσε το 16-18.
Ο Μίτροβιτς με τρίποντο έκανε το 16-21, με τον Κόλεμαν να πετυχαίνει το 16-22 και ο Γκάρισον μείωσε σε 18-22. Ο Χριστόφορος Στεφανίδης σημείωσε το 18-24, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων. Στην δεύτερη περίοδο, ο Καυκής με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή μείωσε σε 21-24 για τους γηπεδούχους.
Ο Στεφανίδης έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην Καβάλα (22-28) στο 14ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Αράπης με τρίποντο έκανε το 29-32, με τον Γκάρισον να ρίχνει την διαφορά στον πόντο (31-32). Ο Μιλόσεβιτς με 1/2 βολές πέτυχε το 31-33, ενώ ο Αντωνάκης ισοφάρισε για τους γηπεδούχους σε 33-33, τέσσερα λεπτά πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Ο Αντωνάκης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στην Καβάλα (38-35) με εύστοχο σουτ τριών πόντων στο 18'. Ο Άρμπετ μείωσε σε 38-37 και ο Στόγκλιν με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους (41-37). Ο Στογκλιν πέτυχε το 43-37 για να βρει το ημίχρονο τον Ηλυσιακό στο +4 (43-39), έπειτα από καλάθι του Πάνου.
Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν την αναμέτρηση, με τον Αντωνάκη να σημειώνει το 45-44 και τον Γκάρισον να ανεβάζει την διαφορά στους τρεις πόντους (47-44). Ο Στόγκλιν έκανε το 49-44 και ο Κόλεμαν μείωσε σε 49-46. Ξανά ο Στόγκλιν πέτυχε το 51-46, με τον Νίκο Χατζή να πετυχαίνει το 53-46. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες στο 55-46, καθώς ο σύλλογος των Ιλισίων αποσπάστηκε ελέγχοντας σταδιακά το παιχνίδι.
Συμβάδιζαν οι δύο ομάδες.
Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Μίτροβιτς έριξε την διαφορά στους έξι πόντους με εύστοχο σουτ τριών πόντων (55-49). Ο Μανωλόπουλος με δύο εύστοχες βολές μείωσε στους τέσσερις και ο Μίτροβιτς ξανά έφερε την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στο καλάθι (55-53). Ο Στόγκλιν ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (57-53) και ο Ατσάρα έκανε το 57-55.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν και κατάφεραν στο 34΄να αποσπαστούν και πάλι με επτά πόντους (62-55). Οι φιλοξενούμενοι, όμως με τρίποντο από τον Ατσάρα θα καταφέρουν να μειώσουν στο καλάθι για ακόμα μία φορά και ο Άρμπετ με ακόμα ένα τρίποντο θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Άγγελου Κορωνιού.
Ο Αποστολίδης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 64-63, με τον Ατσάρα να να κάνει το 64-65. Ο Στόγκλιν, ο οποίος πραγματοποίησε πολύ καλό παιχνίδι σημείωσε το 66-65, με τον Μίτροβιτς να πετυχαίνει το 66-68 με τρίποντο. Ο Στόγκλιν με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 68-68, ένα λεπτό πριν το τέλος. Στις τελευταίες επιθέσεις καμία από τις δύο ομάδες δεν σημείωσε καλάθι, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κόλεμαν έκανε το 68-70 και ο Άρμπετ το 68-72 στο 41', αναγκάζοντας τον Γιώργο Ζευγώλη να πάρει τάιμ άουτ. Ο Μίτροβιτς με δύο εύστοχες βολές έκανε το 70-74 και ο Στόγκλιν μείωσε σε 72-74. Οι γηπεδούχοι, όμως με ακόμα ένα καλάθι του Στόγκλιν και λέι-απ του Καυκή πέρασαν μπροστά (76-74 στο 44'). Ο Στεφανίδης ισοφάρισε σε 76-76 και ο Καυκής πέτυχε το 78-76, 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ενώ με συμπληρωματική βολή έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Ηλυσιακό (79-76).
Ο Μιλόσεβιτς έκανε με δύο εύστοχες βολές το 79-78 και ο Νίκος Χατζής ανέβασε την διαφορά στους τρεις πόντους (81-78). Οι γηπεδούχοι θα φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 82-78, έπειτα από 1/2 βολές του Χατζή, σημειώνοντας παράλληλα την πέμπτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.
Τα δεκάλεπτα: 18-24, 43-39, 55-46, 68-68κ.α., 82-78.
Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Καυκής 8, Αράπης 5(1), Αναγκόνιε 6, Αποστολίδης 6, Χατζής 7, Δορκοφίκης, Αντωνάκης 7(1), Κρέπι 2, Γκάρισον 12, Παραγιός, Στόγκλιν 29(1).
Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 3, Άρμπετ 18(2), Καλαμπάκας, Μανωλόπουλος 2, Στεφανίδης 8, Μιλόσεβιτς 7, Μίτροβιτς 16(4), κρέβσκι, Κόλεμαν 14, Ατσάρα 10(2).