17/2/13

17η Aγωνιστική A1 : Περιστέρι - ΠΑΟΚ 55-63

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Περιστέρι, καθώς επικράτησε των γηπεδούχων με 63-55, οι οποίοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς στα τελευταία λεπτά και σημείωσε την 13η νίκη του στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην τέταρτη θέση.
Ο ΠΑΟΚ έδωσε συνέχεια στις καλές του εμφανίσεις, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 63-55.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά κατάφεραν σταδιακά στο δεύτερο ημίχρονο να ελέγξουν το ματς, να αποσπαστούν και να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.
Για τον ΠΑΟΚ, ο Γιώργος Δέδας πέτυχε 16 πόντους, ενώ ο Μιχάλης Τσαϊρέλης είχε 12 πόντους, μαζεύοντας παράλληλα και 9 ριμπάουντ. Από το Περιστέρι, οι Αντώνης Μάντζαρης και Νώντας Παπαντωνίου σημείωσαν από 11 πόντους.
Ο αγώνας:
Ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-3, με τον Ουίλιαμς να μειώνει σε 2-3. Ο Θορν με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 5-3 και ο Κανονίδης ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για το Περιστέρι που προσπαθούσε να επιβάλει το παιχνίδι του. Ο Τσαϊρέλης μείωσε σε 7-5 και ο Κανονίδης πέτυχε το 10-5 για να ρίξει την διαφορά ο Δέδας με εύστοχο σουτ τριών πόντων στους τέσσερις πόντους στο 5' (12-8).
Ο Χρυσικόπουλος με κάρφωμα πέτυχε το 14-10 και ο Κασελάκης έφερε τον ΠΑΟΚ και πάλι σε απόσταση αναπνοής στο έκτο λεπτό του ματς (14-12). Ο Κασελάκης και πάλι ισοφάρισε σε 14-14  και ο Ουίλιαμς ισοφάρισε σε 16-16, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κομποδιέτας έκανε το 18-16 και ο Δέδας με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.
Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Πέτρουλας στο 12ο λεπτό έκανε το 22-21 και ο Λάζαρος Παπαδόπουλος έκανε το 22-23 για τον ΠΑΟΚ. Ο Παπαντωνίου μείωσε σε 24-25 και ο Κασελάκης με 1/2 εύστοχες βολές σημείωσε το 24-26 στο 15ο λεπτό.
Ο Παπαντωνίου με δύο εύστοχες βολές έκανε το 28-29 και ο Τσαϊρέλης με 1/2 βολές σημείωσε το 28-30, στο 17ο λεπτό του αγώνα. Ο Χαραλαμπίδης με 1/2 βολές έκανε το 28-31 και ο Μάντζαρης μείωσε σε 30-31. Ο Χαραλαμπίδης με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 31-33, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες.
Ο Θορν στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε το 35-35 και ο Λάζαρος Παπαδόπουλος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου. Ο Νώντας Παπαντωνίου έκανε το 36-37 και ο Τσαϊρέλης πέτυχε το 36-39 για τους φιλοξενούμενους. Ο Νικολόπουλος με τρίποντο έκανε το 36-45, ανεβάζοντας την διαφορά στους εννέα πόντους για τον Δικέφαλο.
Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη αντέδρασαν και με τέσσερις πόντους από Μάντζαρη, Παπαντωνίου πλησίασαν στους πέντε πόντους (40-45). Το τρίτο δεκάλεπτο τελικά θα κλείσει με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με πέντε πόντους, καθώς ο Αντώνης Μάντζαρης ευστόχησε σε δύο βολές (42-47).
Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Δέδας έκανε το 44-53, με τον Τσαϊρέλη ύστερα από 1/2 βολές να πετυχαίνει το 44-54 για τους φιλοξενούμενους, ανεβάζοντας την διαφορά στους δέκα πόντους (44-54). Ο Δέδας με τρίποντο έκανε το 46-57 και ο Παπαντωνίου σημείωσε το 48-57, δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.
Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 48-58, ο Μελισσαράτος έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (50-58) και ο Δέδας με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (50-61). Ο ΠΑΟΚ τελικά κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 63-55, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Κώστα Χαραλαμπίδη.
Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-35, 42-47, 55-63.
Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 11, Κομποδιέτας 4, Θορν 8(2), Κανονίδης 9(1), Μάντζαρης 11, Ουίλιαμς 6, Χάινς, Πέτρουλας 2, Μελισσαράτος 4.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κασελάκης 7, Χαραλαμπίδης 10(1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 12, Δέδας 16(4), Παπαντωνίου 5, Νικολόπουλος 6(2), Καλλές, Χρυσικόπουλος 7(1), Αμπαράς.