23/2/13

18η Aγωνιστική A1 : Απόλλων Πατρών - Κολοσσός Ρόδου 78-66

Ο Απόλλων Πατρών ήταν εξαιρετικός κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου (78-66), παίρνοντας την ένατη νίκη του στο πρωτάθλημα.
Ο Απόλλων Πατρών πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου και έφτασε στην εντός έδρας νίκη με 78-66.
Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ισορρόπησαν τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να πάρουν την ένατη φετινή τους νίκη.
Ο Γιάννης Καλαμπόκης πέτυχε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το 4-7 για τον Κολοσσό, ενώ ο Κλάιμπερ μείωσε σε 6-7. Ο ΜακΚόλουμ σημείωσε το 6-9, με τους γηπεδούχους στο έκτο λεπτό του αγώνα να παίρνουν το προβάδισμα, έπειτα από καλάθι του Κρόλο (13-9).
Ο Νάτζφεϊ με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 13-11 και ο Όσμπι πέτυχε το 13-15. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-18 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προσπάθησαν να ελέγξουν το παιχνίδι. Στην δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Καλαϊτζής με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 25-25 για να κάνει ο Γκραν το 30-28 και τον Τέρνερ με κάρφωμα να ανεβάζει την διαφορά στους τέσσερις πόντους στο 17' (32-28).
Ο Λάνγκφορντ έκανε το 35-30 και ο Γεωργαλλής πέτυχε το 37-34. Ο Πέτροβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 40-34, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην τρίτη περίοδο ο Κρόλο πέτυχε το 45-36 με κάρφωμα και ο Αργυρόπουλος με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους για τον Απόλλωνα Πατρών (49-39). Ο ΜακΚόλουμ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 51-39 στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης για να πετύχει ο Κρόλο το 53-39. Ο Όσμπι έκανε το 57-45, ενώ ο Γκραντ με 1/2 βολές σημείωσε το 58-45, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.
Ο Κουμπούρας με 1/2 βολές έκανε το 58-46 και ο Τέρνερ σημείωσε το 62-48 στο 32ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια, ο Χάτεν έκανε για τον Κολοσσό Ρόδου έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων το 63-50, μειώνοντας για τον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί". Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και ο Χάτεν με 1/2 βολές έκανε το 67-55.
Ο Λάνγκφορντ πέτυχε καλάθι δύο πόντων, σημειώνοντας 70-57, ενώ με εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 70-58, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Καλαμπόκης έκανε με 1/2 βολές το 72-59, με τον Κουμπούρα, ύστερα από σουτ τριών πόντων να κάνει το 72-62, αναγκάζοντας τον Νίκο Βετούλα να πάρει τάιμ άουτ.
Ο Απόλλων διατήρησε το προβάδισμα του και κατάφεραν να πάρει τη νίκη με 78-66, η οποία είναι και η ένατη φετινή του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.
Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-34, 58-45, 78-66.
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 13(1), Αργυρόπουλος 9(1), Καπερώνης, Γκραντ 6, Λιανός 3(1), Έρτσεγκ 2, Πέτροβιτς 8(2), Κλάιμπερ 17(3), Ζαφίρης 3(1), Τέρνερ 5, Κρόλο 12.
Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Γεωργαλής, Κουμπούρας 8(1), Χάτεν 12, Καλαϊτζής 6(2), Καλαμπόκης 14, Ντέντι 5(1), Νάτζφεϊ 4, Λάνγκφορντ 9, Ντούμπε, Όσμπι 8.