25/2/13

18η Aγωνιστική A1 : Ίκαρος Καλλιθέας - ΚΑΟΔ 80-74

Σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία και παράλληλα διατήρησε τις ελπίδες του για είσοδο στα πλέι οφ ο Ίκαρος Καλλιθέας μετά τη νίκη του επί του ΚΑΟΔ με 80-74. Οι γηπεδούχοι βρισκόντουσαν στο ημίχρονο μπροστά με 31 πόντους.
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ίκαρος Καλλιθέας, ο οποίος επικράτησε στη Γλυφάδα του ΚΑΟΔ με 80-74 και σημείωσε την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα.
Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, παρά την μείωση του σκορ στο τέλος από τους Δραμινούς που πάλεψαν να γυρίσουν τον αγώνα.
Οι Βρκιτς, Φαγιέ και Κυρίτσης έκαναν πολύ καλό παιχνίδι για τον Ίκαρο Καλλιθέας, ενώ από τον ΚΑΟΔ ο Νόουλς έκανε ό,τι μπορούσε χωρίς να καταφέρει να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη.
Με αυτόν τον τρόπο, ο Ίκαρος Καλλιθέας αποσπάστηκε από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της Basket League ΟΠΑΠ και παράλληλα διατήρησε τις ελπίδες του για την είσοδο του στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.
Ο αγώνας:
Ο Κυρίτσης έκανε το 4-2 για τον Ίκαρο Καλλιθέας, με τον Φαγιέ έπειτα από κάρφωμα να σημειώνει το 6-2 για να κάνει το 10-4 ο Σίμτσακ στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Νόουλς με τρίποντο μείωσε σε 10-7 για τους Δραμινούς και ο Φαγιέ ξανά σημείωσε το 12-7. Ο Γκίμπσον πέτυχε το 14-8 και ο Μπένας μείωσε σε 14-11 για την ομάδα του Μάρκοβιτς.
Ο Βρκιτς με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 16-11 και ο Φαγιέ με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους για τους γηπεδούχους (18-11). Ο Μπάβτσιτς με 1/2 βολές μείωσε σε 18-12 για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με 20-15, ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ζάρας.
Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να αποσπαστούν ακόμα περισσότερο από τον ΚΑΟΔ. Οι Κυρίτσης, Σίμτσακ έκαναν το 24-15 και ο Έλληνας σέντερ πέτυχε το 26-15 στο 12ο λεπτό του αγώνα. Ο Φαγιέ με τρίποντο σημείωσε το 29-15, ενώ με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 32-15 για τον Ίκαρο Καλλιθέας.
Ο Κακαρούδης έκανε το 32-18 για να μεγαλώσει η διαφορά στους 20 πόντους με δύο εύστοχες βολές από τον Βρκιτς στο 17ο λεπτό. Ο Ίκαρος συνέχισε με την ίδια ένταση και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με 54-23 και επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο στο 34-8.
Αντεπίθεση ΚΑΟΔ...
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Βρκιτς με κάρφωμα σημείωσε το 56-23 και ο Νόουλις μείωσε σε 56-25. Πάντιτς έκανε το 58-25, ενώ ο Νόουλς και πάλι πέτυχε το 58-27. Ο Νόουλς μείωσε σε 62-34 ξανά, με τον Αμερικανό να σημειώνει το 62-36, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και τον Ίκαρο Καλλιθέας να καλεί τάιμ άουτ.
Ο Πάντιτς έκανε το 67-41, με τον Ρόου έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων να κάνει το 67-46, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, ο Ρόου με τρίποντο έκανε το 67-49 και ο Πάλμερ με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 67-51 για να κάνει ο Μπένας το 67-53.
Ο Γκίμπσον μείωσε σε 70-55 και ο Νόουλς με τρίποντο έκανε το 70-58 για τον Ίκαρο. Ο Πάντιτς σημείωσε το 73-58 και ο Νόουλς με ακόμα ένα τρίποντο πέτυχε το 73-61. Ο Ρόου έκανε το 79-66, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν ακόμα και στο -5 (79-74), ένα λεπτό πριν το τέλος του ματς. Ο Ίκαρος, όμως ήταν εκείνος που κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 80-74.
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 54-23, 67-46, 80-74.
Ίκαρος (Καλαφατάκης): Στρναντ, Λαρεντζάκης 3, Κυρίτσης 14, Βρκιτς 19(1), Φαγιέ 16(2), Γκίμπσον 9(2), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 4, Σίμτσακ 6, Πάντιτς 9.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Νόουλς 20(4), Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαϊδης, Μπένας 5, Μισέλ 4, Μπάβτσιτς 10(1), Κακαρούδης 12(1), Ζάρας 5(1), Ιωάννου, Πάλμερ 5, Ρόου 13(3).