22/3/13

12η Aγωνιστική Euroleague TOP-16 Ε' Όμιλος : Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός 73-74

Ο Παναθηναϊκός "σφιχταγκάλιασε" την πρόκριση, παίρνοντας σπουδαίο διπλό μέσα στη Μαδρίτη, καθώς νίκησε με σκορ 74-73 τη Ρεάλ, ενώ στη Μάλαγα η τοπική ομάδα ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ.
Ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που έμοιαζε ακατόρθωτο στη Μαδρίτη. Επικράτησε με 74-73 της Ρεάλ Μαδρίτης και πήρε σπουδαίο "διπλό", έχοντας κορυφαίους τους Τσαρτσαρή (16π.) και Διαμαντίδη (14π., 3ρ.).
Αυτή ήταν η 8η φετινή του νίκη στο TOP-16 της Ευρωλίγκας και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκρισή του στους "8" της διοργάνωσης, καθώς η Μάλαγα έχασε από την ΤΣΣΚΑ.
Το τελευταίο δίλεπτο κράτησε σχεδόν 20 λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να χάνει βολές με τους Διαμαντίδη και Τσαρτσαρή, αλλά και τον Γιουλ από την άλλη πλευρά να είναι άστοχος.
Ο Μπέγκιτς έκανε λάθος στα 28'' πριν τη λήξη του αγώνα. Στα 18'' ο Τσαρτσαρής κέρδισε φάουλ από τον Μπέγκιτς και με βολές έγραψε το 67-71. Στη συνέχεια, ο Μίροτιτς κέρδισε το φάουλ και με δικές του βολές μείωσε στο καλάθι (69-71). Στα 14,5'' πριν το τέλος ο Σλότερ έκανε το φάουλ στον Τσαρτσαρή, ο οποίος αστόχησε στην πρώτη, έβαλε τη δεύτερη κι έκανε το 69-72 (στα 14'').
Στα 12,6'' πριν το τέλος ο Γιουλ πήγε στη γραμμή κι έκανε το 70-72, ενώ ο Τσαρτσαρής κέρδισε νέο φάουλ μόλις 0,3'' αργότερα και με 1/2 βολές έκανε το 70-73. Στα 8,4'' πριν το τέλος ο Σέρχιο Γιουλ έκανε το 71-73, ενώ στα 7,6'' πριν το τέλος ο Διαμαντίδης έκανε το 71-74. Σειρά του Μίροτιτς στα 4,8'' πριν τη λήξη που έκανε το 73-74.
Ο Διαμαντίδης στα 3,3'' πήγε εκ νέου στη γραμμή των βολών και αστόχησε στις δύο βολές. Το σουτ του Ροντρίγκεθ ήταν άστοχο κι έτσι ο Παναθηναϊκός έφυγε από τη Μαδρίτη με ένα σπουδαίο διπλό στις αποσκευές του.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Ούκιτς, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Γκιστ και Σκορδίλη με σαφή προσανατολισμό να πάει το παιχνίδι σε αργό τέμπο. Οι Μαδριλένοι έχοντας πλέον τον Ρούντι Φερνάντεθ πίσω στην πεντάδα τους, μετά τον τραυματισμό του, προηγήθηκαν με 7-2, ωστόσο ο Παναθηναϊκός μείωσε (7-6) με τους Λάσμε και Γκιστ.
Οι διαιτητές σφύριζαν με ευκολία τα φάουλ στη ρακέτα του Παναθηναϊκού, όχι όμως και στη Ρεάλ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να έχει χρεωθεί με 8 φάουλ στο α' δεκάλεπτο, έναντι μόλις 4 της αντιπάλου του, που είχε 8/11 βολές. Ο Ρούντι από τη γραμμή έκανε το 12-8, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά με σουτ του Διαμαντίδη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (12-14).
Το σερί των "πράσινων" έφτασε το 9-0 και τους έδωσε την ευκαιρία να προηγηθούν με 17-12 μέσα στη Μαδρίτη, "παγώνοντας" το Παλάου ντε Ντεπόρτες. Το ευχάριστο για τον Αργύρη Πεδουλάκη ήταν ότι η ομάδα του έλεγχε απόλυτα το ρυθμό και τα ριμπάουντ (10-5). Τελικά, ο Ρούντι με 2/2 βολές έγραψε το 14-17 στο 10'.
Επέβαλε το ρυθμό του.
Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έχασε κάποια σουτ στη β' περίοδο, κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμα. Βλέπετε και η Ρεάλ δεν ήταν πολύ εύστοχη, κάτι που ήταν πολύ σημαντικό. Ένα τρίποντο από τον Μπανκς που είχε περάσει στη θέση του Μπράμου στο παρκέ, έκανε το σκορ 17-21.
Στο μεταξύ, ο Πεδουλάκης με συνεχείς αλλαγές διατηρούσε "φρέσκια" την ομάδα του, ενώ ο Σχορτσανίτης πήρε το 3ο φάουλ του Μπέγκιτς. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός δοκίμασε να παίξει με τρία γκαρντ (Διαμαντίδη, Ξανθόπουλο, Ούκιτς), αλλά πολύ γρήγορα άλλαξε σχήμα και πάλι. Η Ρεάλ με το Μίροτιτς να παίρνει κάποια ριμπάουντ μείωσε σε 22-23 και 24-25, ενώ πήρε το προβάδισμα ξανά στο 16' μετά από καλάθι του Ροντρίγκεθ.
Πάντως, τα τρίποντα των Τσαρτσαρή και Διαμαντίδη έδωσαν ανάσα στον Παναθηναϊκό (29-34), ο οποίος προηγήθηκε και και με 29-36, χτίζοντας μια διαφορά 7 πόντων. Τελικά, ο Ούκιτς έγραψε το 33-38 με τη λήξη του ημιχρόνου, σε ένα ματς που ο Παναθηναϊκός είχε 4/10 τρίποντα, έναντι 0/6 της Ρεάλ.
Το γύρισε η Ρεάλ χάρη σε ένα δίλπετο.
Στην επανάληψη, η Ρεάλ πολύ γρήγορα έτρεξε ένα σερί 5-0 και ισοφάρισε σε 38-38, ευστοχώντας και στο πρώτο της τρίποντο στο παιχνίδι με τον Γιουλ. Πάντως, οι οιωνοί δεν ήταν καλοί στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, καθώς χρεώθηκε με 3ο φάουλ ο Σχορτσανίτης, 3ο ο Γκιστ και 2ο ο Λάσμε. Ήρθε και το τρίποντο με ταμπλό του Ρούντι κι έδωσε το προβάδισμα στη Ρεάλ.
Στο 24' με γκολ φάουλ, ο Σχορτσανίτης έγραψε το 41-43, όμως στη συνέχεια έχασε δύο επιθέσεις και η Ρεάλ με τους Φερνάντεθ και Ρέγιες πέρασε μπροστά σκορ (45-43). Το τρίποντο του Τσαρτσαρή έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό παροδικά, όμως αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα στην επίθεση κι έκανε με ευκολία το λάθος.
Ένα σερί 7-0 από πλευράς Μαδριλένων που βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν και δεν την άφησαν ανεκμετάλλευτη, έκανε το σκορ 51-46, σε ένα δίλεπτο που ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει χάσει τη συγκέντρωσή του. Απόρροια αυτού, το χαμένο ριμπάουντ ανάμεσα σε Λάσμε και Μπράμο, με τον Μπέγκιτς να βρίσκει την ευκαιρία και να γράφει το 53-46. Ο Ούκιτς με τρίποντο έγραψε στο τέλος του γ' δεκαλέπτου το 53-49, δίνοντας βαθιά ανάσα στον Παναθηναϊκό.
Αντιστάθηκε ο Παναθηναϊκός.
Ο τελευταίος μπήκε στο δ' δεκάλεπτο αποφασισμένος να παλέψει για τη διεκδίκηση της νίκης. Με επιμέρους 9-4 προηγήθηκε με 57-58 και ξαναπήρε το προβάδισμα μετά από ώρα, δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα με τους Σχορτσανίτη και Γκιστ. Οι δύο παίκτες πάντως χρεώθηκαν πολύ γρήγορα με 4ο φάουλ και κάθισαν στον πάγκο, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα οι Ρέγιες και Φερνάντεθ να γράψουν το 63-58 στο 35'.
Στα 3.35'' πριν τη λήξη, ο Ματσιούλις με τρίποντο μείωσε σε 63-61, ενώ ο Διαμαντίδης στο 37' με δική του εύστοχη τρίποντη βόμβα έκανε το 63-64. Ο Ούκιτς με λέι απ έκανε το 63-66, ενώ στην επόμενη φάση υπήρξαν νεύρα ανάμεσα σε Λάσμε και Ρέγιες. Οι διαιτητές τελικά χρέωσαν από μία τεχνική ποινή τους Λάσμε και Μίροτιτς και ο τελευταίος με βολές μείωσε σε 65-66 στο 1.35'' πριν το τέλος του αγώνα.
Ο Λάσμε κέρδισε δικό του φάουλ στη συνέχεια κι έκανε το 65-68, όμως ο Μίροτιτς απάντησε αμέσως, παίρνοντας το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράροντας. Στα 42'' πριν τη λήξη, ο Ματσιούλις κέρδισε το φάουλ και με 1/2 βολές έκανε το 67-69.
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-38, 53-49, 73-74.
Ρεάλ (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 17(1), Σουάρεθ 3, Ρέγιες 6, Μίροτιτς 17, Ροντρίγκεθ 10, Χετσχάιμερ, Μπέγκιτς 9, Κάρολ 4, Γιουλ 7(1), Σλότερ.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3(1), Ματσιούλις 4, Ούκιτς 12(2τρ., 6ριμπ.), Λάσμε 10, Τσαρτσαρής 16(2), Διαμαντίδης 14(2), Γκιστ 4, Μπανκς 3(1), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 2, Σχορτσανίτης 6.