23/3/13

21η Aγωνιστική A1 : Πανελευσινιακός - Πανιώνιος 76-72

Ο Πανελευσινιακός έμεινε ζωντανός στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην Basket League ΟΠΑΠ, σημειώνοντας σπουδαία νίκη απέναντι στον Πανιώνιο με 76-72.
Ο Πανελευσινιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησε στην Ελευσίνα του Πανιωνίου με 76-72.
Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα έμεινε ζωντανή στην προσπάθεια που κάνει να διατηρηθεί στην Basket League ΟΠΑΠ, πετυχαίνοντας την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα.
Ο Λιακόπουλος στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το 3-0 για τον Πανελευσινιακό, ενώ ο Εζιούκου με κάρφωμα σημείωσε το 5-0. Ο Λιακόπουλος έκανε και πάλι το 7-2, ενώ ο Γιάνκοβιτς μείωσε με τρίποντο σε 9-5. Ο Λιακόπουλος για ακόμα μία φορά έκανε το 11-5 στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης.
Ο Παππάς πέτυχε το 11-7 και ο Γιάνκοβιτς μείωσε ακόμα περισσότερο για τον Πανιώνιο σε 11-9. Ο Αβραμίδης έκανε το 13-9 και ο Αθηναίου έκανε το 15-13 στο 7ο λεπτό. Ο Γκίμπσον με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για τους γηπεδούχους (18-13), ενώ ο Παπανικολόπουλος σημείωσε το 21-15 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 21-20, έπειτα από τρίποντο του Αθανασούλα.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Αθηναίου με 1/2 βολές έκανε το 27-26 και ο Γκίμπσον σημείωσε το 29-27. Ο Αθηναίου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στον Πανιώνιο (29-30) για να πάρει το προβάδισμα και πάλι ο Πανελευσινιακός με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μαγκουνή. Ο Αθηναίου με 1/2 βολές μείωσε σε 35-32, με τον Δεληγιάννη να κάνει το 37-32. Τελικά το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (39-36).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς έκανε το 41-43 για τον Πανιώνιο, με τον Εζιούκου να ισοφαρίζει με κάρφωμα. Ο Καββαδάς έκανε το 43-45, αλλά ξανά ο Εζιούκου ισοφάρισε για τον Πανελευσινιακό. Ο Γκίμπσον έκανε στο 26ο λεπτό το 49-47, ενώ με εύστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 50-47.
Το κάρφωμα του Γκίμπσον έφερε την διαφορά στους πέντε πόντους (52-47) και ο Μπούκερ με δύο εύστοχες βολές μείωσε στους τρεις πόντους για τον Πανιώνιο (52-49). Ο Μπατής με τρίποντο σημείωσε το 55-52 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με 59-54, ύστερα από καλάθι του Νίκου Παππά. Ο Μαγκουνής με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 65-61, ο Παπανικολάου έκανε το 67-61, με τον Πέιν να μειώνει σε 67-63. Ο Μπούκερ έκανε το 67-65 και ο Λιακόπουλος έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στον Πανελευσινιακό (69-65).
Ο Καββαδάς σημείωσε το 71-67 και ο Παπανικολάου έκανε το 73-67, με τον Γιάνκοβιτς να μειώνει σε 73-69. Ο Νίκος Παππάς με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έφερε τον Πανιώνιο στον πόντο (73-72) για να πάρει ο Πανελευσινιακός τελικά τη νίκη με 76-72, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Παπανικολάου.
Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-36, 59-54, 76-72.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 6, Παπανικολόπουλος 6(2), Παπανικολάου 6, Δημάκος, Γκίμπσον 10(1), Μαγκουνής 6(1), Λιακόπουλος 21, Δεληγιάννης 2, Τσιάκος 4, Αβραμίδης 4, Εζιούκου 11.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Πέιν 10(2), Αθηναίου 7(1), Κις, Μίλμπουρν 7(1), Αθανασούλας 3(1), Μπατής 3(1), Γιάνκοβιτς 13(1), Καββαδάς 9, Παππάς 10, Αγραβάνης, Μπούκερ 10.