24/3/13

21η Aγωνιστική A1 : Παναθηναϊκός - Περιστέρι 85-60

Μια καλή προπόνηση είχε την ευκαιρία να κάνει ο Παναθηναϊκός με αντίπαλο το Περιστέρι, νικώντας με 85-60. Ξεκούραση και μικροενοχλήσεις για Διαμαντίδη που έμεινε εκτός 12άδας.
Ξεπερνώντας την κούραση από το "διπλό" στη Μαδρίτη, ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση του Περιστερίου με σκορ 85-60, δίχως να φορτσάρει ιδιαίτερα.
Οι "πράσινοι" έπαιξαν όσο χρειάστηκε κόντρα στο Περιστέρι, προκειμένου να φτάσουν σε μία άνετη επικράτηση και να παραμείνουν 2οι στη βαθμολογία.
Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον Δημήτρη Διαμαντίδη που προτιμήθηκε να ξεκουραστεί καθώς ένιωθε μερικές ενοχλήσεις στο πόδι του, εν όψει και των κρίσιμων αγώνων που ακολουθούν για την Ευρωλίγκα με Μπάμπεργκ και ΤΣΣΚΑ Μόσχας.
Γενικότερα, πάντως ο Αργύρης Πεδουλάκης προσπάθησε να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής, δίνοντας μερικές ανάσες σε όλους τους βασικούς του.
Ο αγώνας
Στο παγωμένο και άδειο ΟΑΚΑ, οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στο παρκέ... Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στα 2.30'' μετά το τζάμπολ του αγώνα με τρίποντο του Ματσιούλις, ενώ ο Ξανθόπουλος στην τρίτη του προσπάθεια βρήκε στόχο για το 5-0 στο 4'.
Ο Νώντας Παπαντωνίου μείωσε σε 5-2, όμως οι "πράσινοι" βρήκαν λύσεις με τους Γκιστ και Σχορτσανίτη, χτυπώντας μέσα στη ρακέτα. Με την ολοκλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, οι "πράσινοι" βρέθηκαν στο +7 (11-4), χτίζοντας από νωρίς μία διαφορά την οποία και διατήρησαν στη συνέχεια.
Ο Ξανθόπουλος παίρνοντας πολλές επιθέσεις έφτασε τους 8 πόντους στο α' δεκάλεπτο, καθώς ήταν εκείνος που έγραψε το 17-6. Οι γηπεδούχοι είχαν κάνει μόλις 1 λάθος και είχαν 5/7 δίποντα, όντας σαφέστατα καλύτεροι από τους παίκτες του Τζίμη Κουστένη.
Έτρεξε ένα 17-1 και "καθάρισε".
Στη συνέχεια, ο Αργύρης Πεδουλάκης έχοντας παίξει το μεγαλύτερο μέρος του α' δεκαλέπτου με τον Ξανθόπουλο στον "1", έβαλε για πρώτη φορά στο παρκέ τον Ούκιτς στο 12'. Το Περιστέρι με τους Κανονίδη και Παπαντωνίου μείωσε σε 17-10, όμως ήταν η τελευταία φορά που η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους.
Στα 5.30'' για το τέλος του ημιχρόνου, ο Μπράμος με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 17 πόντους (27-10) και ο Κουστένης κάλεσε άμεσα σε τάιμ άουτ. Το επιμέρους σκορ του Παναθηναϊκού στο β' δεκάλεπτο, έφτασε το 17-1 με το οποίο ξέφυγε με 34-11 στο 16', "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το παιχνίδι.
Το Περιστέρι έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων που σούταραν με 62% στα δίποντα (8/13) και 33% στα τρίποντα (5/15), ενώ το ίδιο ήταν πολύ άστοχο τόσο στα σουτ δύο πόντων (31%) όσο και στα τρίποντα (1/9 και 11%).
Είχε Λάσμε και Ξανθόπουλο.
Ο Στεφάν Λάσμε ήταν ο παίκτης που ανέλαβε δράση επιθετικά στο γ' δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 10 πόντους. Ο Γκαμπονέζος φόργουορντ του Παναθηναϊκού δεν είχε αντίπαλο και κέρδισε πολλές μάχες, σκοράροντας για την ομάδα του. Με δικό του σουτ έγινε το 46-23, στο 14' με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με νταμπλ σκορ.
Η διαφορά παρέμενε σταθερά πάνω από τους 20 πόντους και το μόνο που έκανε ο Αργύρης Πεδουλάκης ήταν να κρατάει "φρέσκια" την ομάδα του με συνεχόμενες αλλαγές. Ένα τρίποντο του Μπράμου στο 28' εκτόξευσε τη διαφορά στο +26 (55-29).
Απόρροια του πάθους με το οποίο έπαιζαν οι "πράσινοι", ήταν το κλέψιμο του Ξανθόπουλου στα 14'' δευτερόλεπτα, το εύστοχο λέι απ, το κερδισμένο του ριμπάουντ και η πάσα στον Ούκιτς ο οποίος έγραψε το 61-34 με τη λήξη του γ' δεκαλέπτου, ανεβάζοντας τη διαφορά και στους 27.
Τρίποντα-μαχαιριά από Μπανκς και... τέλος.
Όπως ήταν φυσικό, ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε στη συνέχεια και με ένα επιμέρους 13-3 το Περιστέρι βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 64-47 με τους Πάρκερ και Παπαντωνίου. Στο 33' ο Μπράμος με τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στους 20 πόντους (67-47).
Πάντως, κάτι η έλλειψη κινήτρου, κάτι οι βεβιασμένες ενέργειες, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στους 16 (67-51). Ωστόσο, τα δύο συνεχόμενες τρίποντα από τον Μπανκς αποτέλεσαν μαχαιριά για το Περιστέρι που βρέθηκε στο -22 εν ριπή οφθαλμού.
Στα 2.32'' για το τέλος του αγώνα, μία ωραία προσπάθεια του Χάρη Γιαννόπουλου χειροκροτήθηκε για το 77-53. Στο τέλος, ο Πεδουλάκης πέρασε στο παρκέ και το νεαρό Διαμαντάκο ο οποίος αγωνίστηκε για περίπου δυόμιση λεπτά. Το τελικό 85-60 έγραψε ο Μπανκς με τρίποντο στα 5'' πριν το τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 17-6, 40-18, 61-34, 85-60.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 4, Μπράμος 14(4), Ματσιούλις 7(1), Ούκιτς 7, Λάσμε 10, Τσαρτσαρής 4, Γκιστ 6(1), Μπανκς 19(5), Ξανθόπουλος 10(1), Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης 2.
Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 18(2), Κομποδιέτας 7(1), Πάρκερ 10(1), Κανονίδης 6, Ψαρόπουλος, Μάντζαρης 6(1), Μίτσελ 11(1), Χάινς, Πέτρουλας, Μελισσαράτος, Λάκκας 2, Ζούμπος.