31/3/13

22η Aγωνιστική A1 : Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 63-56

Μεγάλη νίκη για τον Πανιώνιο ο οποίος επικράτησε με 63-56 του Παναθηναϊκού και τον πλησίασε στη μία νίκη. Ο Διαμαντίδης στο τέλος χρεώθηκε με τεχνική ποινή για το φάουλ που δεν του δόθηκε κι ενώ το σκορ ήταν 59-56.
Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, με μικρό σκορ και πολλά άστοχα σουτ, ο Πανιώνιος επικράτησε με σκορ 63-56 του "κακού" Παναθηναϊκού για την 22η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.
Ο Πανιώνιος πλέον πλησίασε στη μία νίκη τον Παναθηναϊκό που υπέστη την 4η φετινή του στο πρωτάθλημα. Οι "πράσινοι", προερχόμενοι από το "διπλό" στη Γερμανία και λίγες μέρες πριν τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, δεν ήταν συγκεντρωμένοι και έπαιξαν ιδιαίτερα. άσχημα.
Ο Παναθηναϊκός "φωνάζει" για το φάουλ που δεν δόθηκε στο Διαμαντίδη στα 33'' πριν τη λήξη. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και ο Γιάνκοβιτς με 4/4 βολές έγραψε το τελικό 63-56.
Με διαδοχικά άστοχα τρίποντα, ο Παναθηναϊκός έχασε την επαφή με το σκορ στο δ' δεκάλεπτο και επί ματαίω προσπάθησε να μειώσει. Οι Ματσιούλις και Μπράμος μείωσαν σε 59-56, όμως δεν δόθηκε φάουλ στο Διαμαντίδη περίπου μισό λεπτό πριν το τέλος. Διαμαρτύρεται αφού έχει ήδη κάνει φάουλ για να σταματήσει το χρόνο και δέχεται την τεχνική ποινή. Ο Γιάνκοβιτς με 4/4 βολές έκανε το 63-56.
Παρά την φοβερή ατμόσφαιρα που δημιούργησε ο κόσμος του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι ιδιαίτερα φορτσάτος. Προηγήθηκε με 7-0, εκμεταλλευόμενος στο έπακρο την απελπιστική αστοχία των γηπεδούχων που έχαναν το ένα σουτ μετά το άλλο.
Ο Λάσμε ήταν κυρίαρχος στα δύο καλάθια και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο 11-0 πριν τελικά ο Πέιν πετύχει τους πρώτους τρεις πόντους για τον Πανιώνιο στο 8ο (!) λεπτό του αγώνα. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου μείωσαν σε 5-11, όμως δεν μπορούσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Ο Παππάς παραπονέθηκε έντονα για ένα φάουλ που του έδωσαν οι διαιτητές, χρεώθηκε με τεχνική ποινή, όμως οι Μπράμος και Διαμαντίδης αστόχησαν στις βολές. Ο Ξανθόπουλος έγραψε το 7-17 στο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει απόλυτα τα ριμπάουντ.
Ο Μπράμος ανέβασε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 με τρίποντο στο ξεκίνημα της β' περιόδου (7-20).  Ένα εντυπωσιακό ανάποδο κάρφωμα του Λάσμε στο 14' έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 15 πόντους (9-24).
Από εκείνο το σημείο κι έπειτα υπήρξε καθίζηση στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού ο οποίος αντιμετώπισε κάποια επιθετικά προβλήματα. Ακολούθησε ένα επιμέρους 10-4 από πλευράς γηπεδούχων οι οποίοι έχοντας και την αμέριστη συμπαράσταση του κόσμου τους, κατάφεραν να μειώσουν σε 19-26 με διαδοχικά καλάθια του Μπούκερ. Το τελευταίο σουτ του αγώνα πήρε ο Ούκιτς που ευστόχησε γράφοντας το 19-28 στο ημίχρονο.
"Πράσινη" νωθρότητα και ντέρμπι.
Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε το ίδιο νωθρός στο παιχνίδι με το φινάλε του α' ημιχρόνου. Με επιμέρους 8-3, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 27-31 με τον Γιάνκοβιτς να καρφώνει στο 23'. Το 6ο λάθος του Διαμαντίδη υποχρέωσε τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Πάντως, ο Πανιώνιος έκλεισε την άμυνα του και με τον Γιάνκοβιτς να κάνει εξαιρετικό ματς, ισοφάρισε σε 33-33 στο 26'.
Το παιχνίδι δεν πήγαινε καθόλου στο Σχορτσανίτη που άφησε τη θέση του στο Λάσμε, καθώς ο Μπούκερ έκανε το "παιχνίδι της ζωής του" έχοντας πετύχει 12 πόντους στο τέλος του γ' δεκαλέπτου. Τα πολλά λάθη (13 έναντι 4) δεν άφηναν τον Παναθηναϊκό να κάνει το παιχνίδι του, ωστόσο ένα κρίσιμο τρίποντο του Ματσιούλις στο τέλος του γ' δεκαλέπτου έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό (39-43).
Το δεύτερο διαδοχικό τρίποντο του Ματσιούλις έκανε το σκορ 39-46 για τον Παναθηναϊκό, χαρίζοντας του έναν αέρα 7 πόντων. Οι "πράσινοι" είχαν γυρίσει σε ζώνη την άμυνα τους, όμως δεν απέδωσε και με σερί 7-0, ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 46-46, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ένα τρίποντο του Μπατή στο 33' για το 49-48, έφερε μετά από πολλή ώρα τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ.
Ένα ακόμα λάθος του Διαμαντίδη (το 8ο), έδωσε την ευκαιρία στον Παππά να γράψει το 51-48 στο 34' με καλάθι στον αιφνιδιασμό. Ακολούθησαν πολλές άστοχες επιθέσεις του Παναθηναϊκού κυρίως από τα 6.75μ. και στο 37' ο Μίλμπουρν έκανε το 52-48. Δύο τρίποντα από πλευράς Πανιωνίου, ένα του Γιάνκοβιτς κι ένα του Αθηναίου έφεραν στο +8 τους γηπεδούχους. Αστόχησε σε δύο βολές ο Λάσμε, αλλά ο Ματσιούλις με τρίποντο έκανε το 58-53.
Τα δεκάλεπτα: 7-17, 19-28, 39-43, 63-56.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 6 (2/3τρίπ.), Αθηναίου 3 (0/2δίπ., 1/4τρίπ., 1ρ., 2ασ., 2κλ. σε 24:26), Κιζ 3 (1/1τρίπ.), Μίλμπορν 7 (3/6δίπ., 0/2τρίπ., 1/4β., 8ρ., 1ασ., 4κλ.), Αθανασούλας, Μπατής 5 (1/3τρίπ., 2ασ.), Γιάνκοβιτς 17 (3/4δίπ., 2/5τρίπ., 5/8β., 5ρ., 1ασ., 1λ. σε 23:42), Καββαδάς (2λ.), Παππάς 8 (4/7δίπ., 0/3τρίπ., 2ρ., 7ασ., 1κλ., 1λ. σε 27:02), Αγραβάνης (0/1τρίπ.), Μπούκερ 12 (6/10δίπ., 3ρ., 3κοψ. σε 26:42).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης (0/2δίπ., 3λ. σε 9:33), Μπράμος 12 (1/1δίπ., 3/7τρίπ., 1/2β., 2ρ. σε 17:51), Ματσιούλις 15 (0/2δίπ., 4/10τρίπ., 3/4β., 6ρ., 1ασ., 2λ. σε 29:22), Ούκιτς 5 (0/2τρίπ., 2ασ.), Λάσμε 13 (3/4δίπ., 7/10β., 8ρ., 2λ.), Τσαρτσαρής 2 (0/1τρίπ., 2ασ.), Διαμαντίδης 4 (0/3τρίπ., 4/6β., 5ρ., 6ασ., 9λ. σε 34:37), Γκιστ 2 (6ρ.), Μπανκς, Ξανθόπουλος 3 (1/1τρίπ.)