30/3/13

22η Aγωνιστική A1 : ΚΑΟΔ - Κολοσσός Ρόδου 74-66

Αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην Basket League ΟΠΑΠ έκανε ο ΚΑΟΔ που επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου στη Δράμα με 74-66.
Ο ΚΑΟΔ επικράτησε στη Δράμα του Κολοσσού Ρόδου με 74-66 σε ένα παιχνίδι όπου ο σύλλογος από το "σμαραγδένιο νησί" ήθελε πολύ τη νίκη για να μην μπλέξει σε περιπέτειες, όσον αφορά την παραμονή του.
Οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς με αυτόν τον τρόπο κάνουν ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία, ενώ πλησιάζουν και την όγδοη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ μετά την ήττα του Άρη από τον Ίκαρο Καλλιθέας.
Αυτή ήταν η όγδοη νίκη του ΚΑΟΔ στο φετινό πρωτάθλημα και πέμπτη εντός έδρας. Από τους Δραμινούς, ο Πάλμερ είχε 25 πόντους, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ενώ ο Ρόου πρόσθεσε 13. Για τον Κολοσσό, ο Καλαϊτζής πέτυχε 11 πόντους με τους Χάτεν, Κουμπούρα και Όσμπι να έχουν από 9.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν με τρίποντο από τον Κακαρούδη να προηγηθούν με 7-2 στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χάτεν με 1/2 βολές μείωσε σε 7-3, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Πάλμερ αποσπάστηκαν με 6 πόντους (9-3). Ο Χάτεν μείωσε σε 9-5, ο Μισέλ με κάρφωμα έκανε το 11-7 και ο Όσμπι έφερε τον Κολοσσό στο -2 (11-9).
Ο Νόουλς ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (15-9), ενώ ο Μπάβτσιτς σημείωσε το 20-9 στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Όσμπι με κάρφωμα έκανε το 22-11 για τον ΚΑΟΔ, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.
Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και ο Νόουλς με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 25-13. Ο Όσμπι έριξε την διαφορά στους 10 για τον Κολοσσό Ρόδου, με τον Κουμπούρα να πετυχαίνει το 25-18 στο 12ο λεπτό του ματς. Ο Πάλμερ σημείωσε το 27-18, με τον Φάνη Κουμπούρα να μειώνει σε 29-20, πέντε λεπτά πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για ημίχρονο.
Ο Μισέλ έκανε το 31-20 και ο Λάνγκφορντ μείωσε σε 31-22. Ο Κακαρούδης έκανε το 33-23, τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου και ο Ρόου ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους (35-23). Ο Πάλμερ έκανε το 37-23, με τον Γεωργαλλή να μειώνει σε 37-25, στο 19ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Ρόου με τρίποντο πέτυχε το 40-25, ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διαφορά στους 15 πόντους για τους Δραμινούς (40-25).
Διατήρησε το προβάδισμα του.
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Κολοσσός Ρόδου θα προσπαθήσει να μαζέψει την διαφορά από τον ΚΑΟΔ. Ο Όσμπι έκανε το 40-27, ενώ ο Καλαϊτζής μείωσε σε 41-29 στο 22ο λεπτό του αγώνα. Ο Πάλμερ, όμως με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (44-29). Η απάντηση ήρθε από τον Γεωργαλλή που πέτυχε το 44-32 για τον Κολοσσό Ρόδου.
Ο Μπάβτσιτς στο 26ο λεπτό του αγώνα με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 49-35, με τον Γιώργο Καλαϊτζή, όμως να κάνει το 52-43 και να μειώνει για τον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί". Ο Ρόου με 1/2 βολές έκανε το 54-43 και ο Πάλμερ πέτυχε το 56-43. Ο Μάρκους Χάτεν με 1/2 ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το 56-44, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.
Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ο Νάτζφεϊ έκανε το 59-48, με τον Μπάβτσιτς να πετυχαίνει το 61-49 στο 33ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Κάπελαν με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 61-52 και ο Πάλμερ ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους για τον ΚΑΟΔ (63-52). Ο Καλαμπόκης με 1/2 βολές μείωσε σε 63-55 στο 35ο λεπτό του ματς, με τον Πάλμερ να πετυχαίνει το 67-55.
Ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να πλησιάσει τον ΚΑΟΔ με τον Λάνγκφορντ να μειώνει σε 67-62 και τον Μπάβτσιτς να σημειώνει το 69-62. Ο Χάτεν έκανε το 69-64, με τον Γιώργο Καλαϊτζή να φέρνει τον Κολοσσό στο -4 (70-66) από τον ΚΑΟΔ. Ο Ρόου σημείωσε το 72-66 για να κάνει ο Πάλμερ το τελικό 74-66.
Τα δεκάλεπτα: 22-11, 40-25, 56-44, 74-66.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 8(1), Ακεψεμαϊδης 3(1), Μπένας, Μισέλ 7(1), Μπάβτσιτς 9(1), Κακαρούδης 6(1), Ζάρας, Ιωάννου 3(1), Πάλμερ 25(1), Ρόου 13(2).
Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Γεωργαλλής 5(1), Κουμπούρας 9, Χάτεν 9, Καλαϊτζής 11(1), Καλαμπόκης 5, Ούτερμπριτζ, Κουκουλάς, Νάτζφεϊ 4, Λάνγκφορντ 7, Κάπελαν 7(1), Οσμπι 9.