31/3/13

22η Aγωνιστική A1 : Περιστέρι - Καβάλα 81-72

Ζωντανό στο κυνήγι της παραμονής έμεινε το Περιστέρι, το οποίο σε ένα γεμάτο "Ανδρέας Παπανδρέου" επικράτησε της Καβάλας με 81-72. Εξαιρετικό ματς από τους Αντώνη Μάντζαρη, Σμους Πάρκερ.
Σε ένα συναρπαστικό και όμορφο παιχνίδι το Περιστέρι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Καβάλας σε ένα γεμάτο "Ανδρέας Παπανδρέου" με 81-72.
Με αυτόν τον τρόπο οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της παραμονής στην Basket League ΟΠΑΠ, καθώς σημείωσαν την έκτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.
Το Περιστέρι παράλληλα, κάλυψε και την διαφορά της ήττας των πέντε πόντων από την Καβάλα (84-79) που είχε γνωρίσει στο ματς του πρώτου γύρου.
Ο αγώνας:
Ο Πάρκερ με τρίποντο έκανε το 3-0 για τους γηπεδούχους, με τον Στεφανίδη να ισοφαρίζει σε 3-3 και Μίτσελ να σημειώνει το 5-3. Ο Ατσάρα έκανε το 7-5, ενώ ο Μισέλ σημείωσε το 10-6. Ο Ατσάρα και πάλι έφερε την Καβάλα σε απόσταση αναπνοής από τους γηπεδούχους (10-9). Ο Κόλεμαν πέτυχε το 15-11, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο από τον Στεφανίδη πέρασαν και πάλι μπροστά (15-16).
Ο Γαλιώτος έκανε το 20-16 και ο Μισέλ ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους για το Περιστέρι (22-16). Ο Στεφανίδης με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων πέτυχε το 22-19, διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Άρμπετ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Καβάλα, με τον Μίτσελ να μειώνει σε 24-25 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Παπαντωνίου έδωσε το προβάδισμα στον Παπαντωνίου, σημειώνοντας το 27-25 και ο Πάνος με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε σε 27-27. Ο Μάντζαρης έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (29-29) και ο Στεφανίδης έκανε το 29-29.
Ο Άρμπετ έκανε το 29-31, ο Κόλεμαν με 1/2 βολές σημείωσε το 29-32, ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους (31-34). Ο Κρστέβσκι ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (31-36) για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με καλάθι του Κόλεμαν, ο οποίος πέτυχε το 31-39.
Κοντά οι δύο ομάδες.
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και κατάφεραν να αποσπαστούν με 41-48, ενώ ο Μάντζαρης με τρίποντο μείωσε σε 44-48. Ο Κομποδιέτας με 1/2 βολές σημείωσε το 46-50, τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.
Ο Γαλιώτος μείωσε σε 49-51, τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και ο Μάντζαρης ισοφάρισε σε 51-51 με δύο εύστοχες βολές (51-51). Ο Δεμερτζής με 1/2 βολές πέτυχε το 51-52, με τον Μίτσελ να σημειώνει το 53-52. Ο Άρμπετ διαμόρφωσε το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου (53-54).
Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι με τον Αντώνη Μάντζαρη έκαναν το 58-54 στο 31ο λεπτό, ενώ ο Έλληνας γκαρντ με ακόμα ένα τρίποντο έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στο Περιστέρι (61-54). Ο Άρμπετ με τρίποντο μείωσε σε 61-57 και ο Ατσάρα έφερε την Καβάλα σε απόσταση αναπνοής (64-60).
Ο Ταϊρού έκανε το 64-62 και ο Άρμπετ ισοφάρισε σε 64-64, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, οι γηπεδούχοι με βολές του Μάντζαρη και τρίποντο από τον Πάρκερ έκαναν το 79-72 για να φτάσουν τελικά σε ένα πολύ σημαντικό θετικό αποτέλεσμα με 81-72.
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 31-39, 53-54, 81-72.
Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 5, Κομποδιέτας 8(1), Πάρκερ 21(4), Κανονίδης, Μάντζαρης 23(5), Μίτσελ 16(1), Χάινς 2, Πέτρουλας 2, Γαλιώτος 4.
Καβάλα (Αλεξανδρής): Πάνος 2, Άρμπετ 18(3), Καλαμπάκας, Στυλιανού, Στεφανίδης 12(3), Δεμερτζής 1, Βελισσαρίου, Ταϊρού 6, Κστέβσκι 2, Κόλεμαν 16, Ατσάρα 15(2).