28/4/13

25η Aγωνιστική A1 : Απόλλων Πατρών - ΠΑΟΚ 87-83

Ο Απόλλων νίκησε στην Πάτρα τον ΠΑΟΚ στην παράταση με 87-83 (71-71 ο κανονικός αγώνας) κι ενώ είχε βρεθεί και στο -15.
Ο Απόλλων Πατρών επικράτησε του ΠΑΟΚ για την 25η αγωνιστική στην παράταση με 87-83 κι ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε βρει τις δύο ομάδες στο 71-71.
Με αυτόν τον τρόπο, οι Πατρινοί έκαναν αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη μιας θέσης στα πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρεθεί μπροστά στο σκορ μέχρι και με 15 πόντους (48-33), ενώ για το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης είχαν προβάδισμα με διψήφια διαφορά πόντων. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια και κατάφεραν να κάνουν την ολική επαναφορά. Ο Πέτροβιτς 22 δευτερόλεπτα πριν το τέλος σημείωσε το 71-68 για να ισοφαρίσει με τρίποντο ο Νικολόπουλος σε 71-71.
Στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης, ο ΜακΚόλουμ, ο οποίος βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση για τον Απόλλωνα δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε σουτ δύο πόντων, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί ο Απόλλων δεν έχασε την συγκέντρωση του και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 87-83.
Από τους νικητές ο Νίκος Αργυρόπουλος πέτυχε 20 πόντους, με τους ΜακΚόλουμ, Πέτροβιτς να έχουν από 18. Για τον ΠΑΟΚ ο Κώστας Χαραλαμπίδης είχε 24 πόντους και ο Λάζαρος Παπαδόπουλος 15, χωρίς να καταφέρουν να οδηγήσουν την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου στη νίκη.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης έκανε το 2-4 στο τρίτο λεπτό του αγώνα για να ισοφαρίσει ο Κλάιμπερ σε 4-4. Ο Έλληνας γκαρντ και πάλι στο έβδομο λεπτό με σουτ δύο πόντων έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον ΠΑΟΚ (6-10) για να μειώσει σε 9-10 με τρίποντο ο Αργυρόπουλος.
Οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν με τον Καλλέ να αποσπαστούν με επτά πόντους (16-9), ενώ ο Νίκος Αργυρόπουλος μείωσε σε 11-16, μισό λεπτό πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο.  Ο Χαραλαμπίδης με τη λήξη της περιόδου πέτυχε το 19-11 για τον ΠΑΟΚ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δέδας με τρίποντο έκανε το 13-22 και ο Αργυρόπουλος μείωσε σε 16-22. Ο Καλλές σημείωσε το 16-24, ενώ ο Δέδας στο 14ο λεπτό πέτυχε το 29-16.
Ο ίδιος παίκτης έκανε το 31-18 και ο ΜακΚόλουμ μείωσε σε 20-31. Ο Παπαδόπουλος σημείωσε το 37-24 και ο Κλάιμπερ με 1/2 βολές έκανε το 25-37. Ο Τέρνερ με κάρφωμα μείωσε σε 28-37 και ο Κώστας Χαραλαμπίδης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 28-39, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην τρίτη περίοδο, ο Απόλλωνας προσπάθησε να ροκανίσει την διαφορά και κατάφερε σταδιακά να πλησιάσει τον ΠΑΟΚ. Ο Νίκος Αργυρόπουλος έριξε την διαφορά στους 13 πόντους (35-48), ενώ και πάλι ο Έλληνας γκαρντ μείωσε σε 40-48 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 48-50 για τον ΠΑΟΚ και τον Απόλλωνα να έχει επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι.
Στα τελευταία δέκα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο ΜακΚόλουμ δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ δύο πόντων κι ενώ οι Πέτροβιτς και Νικολόπουλος είχαν σημειώσει το 71-71, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα με 87-83.
Τα δεκάλεπτα: 11-19, 28-39, 48-50, 71-71, 87-83 (παρ.).
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 18, Αργυρόπουλος 20(4), Καπερώνης, Γκραντ 12(1), Λιανός, Πέτροβιτς 18(4), Πελεκούδας, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 12(1), Ζαφίρης, Τέρνερ 7, Κρόλο.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 8, Κασελάκης 2, Χαραλαμπίδης 24(1), Θεοδωράκος, Δέδας 13(3), Μαργαρίτης 8, Παπαδόπουλος 15, Νικολόπουλος 9(1), Καλλές 4, Χρυσικόπουλος, Αμπαράς.