30/4/13

25η Aγωνιστική A1 : Ρέθυμνο - Περιστέρι 101-76

Με κατοστάρα και μία ακόμα νίκη (την 16η φέτος) ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του για την κανονική περίοδο, το Ρέθυμνο νικώντας με 101-76 το Περιστέρι που πλέον είναι σε πολύ δυσχερή θέση.
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε το Ρέθυμνο τις εντός έδρας υποχρεώσεις του για την κανονική
περίοδο του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με 101-76 του Περιστερίου.
Το Περιστέρι πλέον είναι σε πολύ δύσκολη θέση και τα πάντα θα κριθούν στο παιχνίδι του Περιστερίου με τον Ηλυσιακό την ερχόμενη εβδομάδα.
Το Ρέθυμνο μπήκε στο ρόλο του οδηγού από πολύ νωρίς, κόβοντας τα φτερά του Περιστερίου που ήλπιζε σε μία νίκη που θα του χάριζε την παραμονή του στην κατηγορία. Με τον Πέτγουεϊ να σκοράρει, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με σκορ 11-5, ενώ με τρίποντα των Προύιτ και Κόμματου, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 12 πόντους (19-7).
Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 24-13 και το Ρέθυμνο να έχει ένα σαφές προβάδισμα. Από την άλλη, το Περιστέρι έκανε με ευκολία το λάθος (15 στο ημίχρονο) και δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των Κρητικών όντας πολύ άστοχο από τα 6.75μ. (1/11 σουτ τριών πόντων).
Με το ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους (29-13) και παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα, καθώς οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν. Με σερί 7-0 από τους γηπεδούχους, το 33-20 μετατράπηκε σε 40-20 και υπήρξε νταμπλ σκορ υπέρ των Κρητικών.
Στο β' ημίχρονο, το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει και με τρίποντο του Ψαρόπουλου κατάφερε να μειώσει σε 45-33. Ωστόσο, το Ρέθυμνο κατάφερε να ξεφύγει και πάλι. Μία τρίποντη βόμβα του Προύιτ έκανε το σκορ 67-44 στο 27'. Με το επιμέρους του γ' δεκ. να είναι ισόπαλο (26-26), η διαφορά παρέμεινε στους 17 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 24-13, 43-26, 69-52, 101-76.
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 17(1), Καλλινικίδης, Προύιτ 16(5), Αγγελόπουλος 2, Τσαρουχάς 9(3), Τσόχλας 3, Ντούβνιακ 5(1), Κόμματος 11(1), Κάρτερ 17(3), Λάτοβιτς 15(1), Πέτγουεϊ 9(1), Σηζόπουλος 7(1).
Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 10, Κομποδιέτας 10, Βλάχος, Κανονίδης 9, Ψαρόπουλος 9(3), Μάντζαρης 4, Μίτσελ 16(2), Χάινς 10, Μελισσαράτος 5, Γαλιώτος 1, Λάκκας 2, Ζούμπος.